Monday, March 4, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Aneta Pondo: Małopolanka Roku 2016

Aneta Pondo: Małopolanka Roku 2016

Redaktor naczelna „Miasta Kobiet” nagrodzona tytułem Małopolanki Roku 2016!

Aneta Pondo odbiera Srebrnego Pazura / fot. Renata Stós-Pacut

IV. Małopolski Kongres Kobiet pod hasłem „Moc jest w nas!” zgromadził około 1300 uczestników. Podczas inauguracji Aneta Pondo, redaktor naczelna magazynu „Miasto Kobiet”, otrzymała Srebrny Pazur, wyróżnienie dla Małopolanki Roku 2016. Impreza odbyła się 5 marca 2017 r. w DoubleTree by Hilton Kraków Hotel & Convention Center

od lewej: Barbara Fijał., Patrycja Puszczewicz, Aneta Pondo (Małopolanka Roku 2016) i organizatorka MKK / fot. Renata Stós-Pacut

od lewej: Barbara Fijał, Patrycja Puszczewicz, Aneta Pondo (Małopolanka Roku 2016) i organizatorka MKK– Joanna Kongstadt / fot. Renata Stós-Pacut

Srebrny Pazur

W plebiscycie organizowanym przez Małopolski Kongres Kobiet o nagrodę Srebrnego Pazura walczyły: Lana Dadu, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Aneta Pondo, Barbara Prymakowska, Agnieszka Radwańska, Ewa Sadowska i Dorota Segda. O wygranej decydowała liczba głosów oddanych na kandydatkę w głosowaniu interentowym. Aneta Pondo została nagrodzona za stworzenie Klubu Miasta Kobiet, za klasę i skromność, za to, że daje kobietom moc: „Zachwyca sposobem w jaki, poprzez dobór gości i styl prowadzenia z nimi rozmów, wyzwala energię i dodaje skrzydeł kobietom. Z lekkością i klasą pozwala rozmówcom zaistnieć, a sama usuwa się w cień, bo to oni są najważniejsi. Jest w atmosferze tych spotkań coś takiego, że wychodzę z nich zawsze wzmocniona i z milionem pomysłów do działania.” – czytamy w w uzasadnieniu jednej z głosujących.

Aneta Pondo jest dziennikarką i redaktorką naczelną czasopisma „Miasto Kobiet”, które założyła ponad 12 lat temu. Organizuje odbywające się co dwa miesiące spotkania dla kobiet (pod nazwą Klub Miasta Kobiet), które od ponad dwóch lat zrzeszają w Krakowie społeczność kobiet świadomych, że przyszłość zależy od nich. Promuje inicjatywy i ruchy kobiece, które wpierają kobiety w ich rozwoju. Aktualnie zaangażowana w akcję rozwijania kręgów kobiet w Polsce. W pracy dziennikarza najbardziej lubi wywiady. Oprócz tego pisze książki i organizuje wyprawy kobiet na Bali.

Aneta Pondo: Małopolanka Roku 2016 / fot. Renata Stós-Pacut

Aneta Pondo: Małopolanka Roku 2016 / fot. Renata Stós-Pacut

Przyszłość zależy od kobiet

Odbierając nagrodę Aneta Pondo powiedziała:
„To wyróżnienie jest zasługą ogromnej społeczności kobiet, które czytają Miasto Kobiet, które przychodzą na nasze spotkania, które wierzą, że przyszłość zależy od nich
Bo ja wierzę, że przyszłość zależy od kobiet. Od naszej wrażliwości, intuicji, głębokiej mądrości, ale nie tej wypływającej z głowy, tylko tej która płynie z serca, i brzucha, bo mamy moc tworzenia, dar rodzenia.
Chciałabym, aby kobiety jednoczyły się, żeby miały większą moc decydowania o świecie, bo wykład inauguracyjny, który wygłosiła przed chwilą prof. Anna Siwik pokazuje, że ta rola była mała i nadal nie jest taka, jaka być powinna.”
Nawiązując do głośnego i budzącego oburzenie kobiet wystąpienia Janusza Korwin-Mikkego w parlamencie Europejskim Aneta Pondo powiedziała:
„Chciałabym, aby nie powtórzyła się taka sytuacja, kiedy Polak, mężczyzna, mówi w parlamencie Europejskim, że kobiety muszą mniej zarabiać, bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne. Życzę sobie i życzę wam, aby nigdy więcej nikt nie nie ośmielił się nie tylko tak powiedzieć, ale nawet tak pomyśleć.
Na koniec Małopolanka Roku zaprosiła na swój wykład na temat idei siostrzeństwa i kręgów kobiet.

„Są na świecie dwie ważne idee, bliskie mojemu sercu, idea siostrzeństwa, by kobiety budowały bliskość między sobą, i idea kręgów kobiecych. Zakończę to moje podziękowanie zdaniem, które usłyszałam pół roku temu na Zgromadzeniu Kręgów, a które bardzo mocno rezonuje do dziś, jest moim kierunkowskazem: To wy jesteście tymi, na których czekacie. Zobaczcie jaka to odpowiedzialność. Nikt nie przyjdzie i za nas nie posprząta świata, Nie będzie Batmana, Supermena, drugiego Chrystusa, wybawiciela, wybrańca. Bo to wy jesteście tymi, na które czekacie.”

Laureatka podziękowała czytelnikom magazynu, wskazując, że zwycięstwo zawdzięcza zarówno kobietom jak i mężczyznom:

Zobaczcie relację Kroniki TVP Kraków

Prestiżowy tytuł Małopolanki Roku przyznawany jest od trzech lat. Plebiscyt honoruje kobietę, która swoim działaniem i postawą przynosi dumę Małopolsce i stanowi godny wzór do naśladowania. Poprzednio tytuł ten otrzymały Justyna Kowalczyk i Dr n. med. Anna Chrapusta.

Aneta Pondo odbiera Srebrnego Pazura / fot. Renata Stós-Pacut

Aneta Pondo odbiera Srebrnego Pazura / fot. Renata Stós-Pacut

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ