Thursday, February 29, 2024
Home / Kultura  / ANDY WARHOL. KONTEKSTY wystawa w MCK-u.

ANDY WARHOL. KONTEKSTY wystawa w MCK-u.

Od 11 grudnia w Galerii MCK w Krakowie można zobaczyć dzieła mistrza pop-artu Andy’ego Warhola z - prezentowanej po raz pierwszy w Polsce - prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji.

Od 11 grudnia w Galerii MCK w Krakowie można zobaczyć dzieła mistrza pop-artu Andy’ego Warhola z – prezentowanej po raz pierwszy w Polsce – prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji.

Andy Warhol. Konteksty wystawa w MCK-u.

Zdjęcie 1 z 9

Kuratorki wystawy: Helena Postawka-Lech i Natalia Żak/ fot. Paweł Wodnicki

 

Po kilku pokazywanych już w naszym kraju wystawach eksponujących jego słowackie i łemkowskie pochodzenie, pora na przedstawienie wielowymiarowego oblicza artysty. Konteksty i kontrasty – to nasz klucz do odczytania zarówno jego życia, jak i twórczości, rozpiętych między skrajnościami.

W Galerii MCK poznamy Warhola prywatnego i publicznego, introwertyka i celebrytę, balansującego między sacrum, a profanum, figuracją a abstrakcją, USA a Słowacją. 60 serigrafii oraz 3 rysunki, które zostały tak dobrane, żeby dać przekrój twórczości artysty (pierwsza praca na wystawie pochodzi z 1969 r., a ostatnia z 1987r.). Prezentację dopełniają archiwalne fotografie, m.in. ze zbiorów słynnej agencji fotograficznej MAGNUM, czasopisma i książki. Wystawa opatrzona jest obszernymi komentarzami w formie paneli tekstowych na ścianach. Jak na pop-art przystało, zaskoczy widza QR-codami, pod którymi ukryte są słowa samego Andy’ego Warhola

Kuratorki wystawy mówią: Warhol-artysta i Warhol-człowiek jawić się będzie jako postać balansująca pomiędzy skrajnościami, rozdarta pomiędzy różnymi tradycjami, gdzie artysta-celebryta funkcjonuje na równi z podporządkowanym matce introwertykiem, sacrum miesza się z profanum, amerykańska mentalność z echami kraju przodków.

Narracja pozwoli widzowi odszyfrować na nowo jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów. Powstałe na przestrzeni kilku dekad prace stanowią zapis fascynacji Warhola, jego ewolucji, jak również lustro czasów, w których żył. Reprezentatywne dla poszczególnych okresów twórczości prace obejmą zarówno przykłady, w których artysta szeroko wykorzystuje motywy z kultury popularnej, codzienne przedmioty, jak i późniejsze realizacje, pochodzące z dojrzałego okresu, w których twórca wykracza poza przedstawienia figuratywne.

Program towarzyszący zatytułowany jest Warhol vs. Warhol

Program:

13 grudnia 2012, czwartek

18.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Andy Warhol. Konteksty”

Wstęp: w cenie biletu na wystawę; bilet normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 10 zł

10 stycznia 2013, czwartek

18.00 Celebryta vs. Introwertyk – Wojciech Szymański

Wykład dotyczyć będzie problemów artystycznej obecności i nieobecności wybranych prac Andy’ego Warhola w Nowym Jorku lat 60. i 70. Artysta przedstawiony zostanie jako gwiazda i celebryta związany z pop-artem i wielki nieobecny konceptualizmu.

Wojciech Szymański – historyk i krytyk sztuki, niezależny kurator. Wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się sztuką amerykańską i latynoamerykańską 2. połowy XX wieku, wizualizacjami choroby i śmierci, etycznym wymiarem sztuki, historią historii sztuki i krytyki. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

17 stycznia 2013, czwartek

Ameryka vs. Słowacja – cz. 1 Ameryka Wykład Geralyn Huxley, The Andy Warhol Museum, Pittsburgh

Andy Warhol wpisał się nie tylko w historię sztuki amerykańskiej i światowej. W szerszym kontekście stał się rozpoznawalną na całym świecie amerykańską ikoną. Do jego twórczości odwołują się artyści z następnych pokoleń. Jest on obecny również we współczesnym wzornictwie, wiele firm posługuje się stworzonymi przez Warhola wzorami. To wszystko sprawia, że Andy Warhol jest szalenie ważnym dziedzictwem amerykańskiej kultury. Więcej na ten temat opowie Geralyn Huxley, która jest kuratorką filmów i video w muzeum Warhola w rodzinnym mieście artysty.

20 stycznia, niedziela

10.00 – 18.00

Gorączka złota w MCK

Tylko tego dnia wstęp na wystawę dla wszystkich w cenie biletu ulgowego (5 zł), w programie m.in.: akcja artystyczna Moniki Drożyńskiej, oprowadzanie po wystawie Andy Warhol. Konteksty w języku polskim i angielskim, warsztaty dla dzieci oraz pokaz filmu.

31 stycznia 2013, czwartek

Figuracja vs abstrakcja – dr hab. Maria Hussakowska

Warhola nie interesowała ani abstrakcja ani figuracja w sensie uświęconym przez modernizm. Sam mówił jednak w The Philosophy of Andy Warhol (From A to B and Back Again): „nie ma czegoś takiego, czego Warhol nie mógłby robić”, mógł więc także malować, co więcej mógł malować obrazy abstrakcyjne lub figuratywne. Intrygowała go sztuczność obu tych konwencji.

Maria Hussakowska – doktor habilitowany z zakresu historii sztuki nowoczesnej 2003. Od lat pracuje w Instytucie Historii Sztuki UJ, w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej. Od 2005 roku Przewodnicząca Rady Programowej Muzealniczych Studiów Kuratorskich funkcjonujących przy IHS. Członkini Polskiej Sekcji AICA (International Association of Art Critics). Przewodnicząca Kapituły Ekspertów Małopolskiej Fundacji „Znaki czasu”; Przewodnicząca Rady programowej Muzeum Fotografii w Krakowie (od 2010) Partner międzynarodowego programu Leonardo Lifelong Learning Świat sztuki. Modele kształcenia i współpracy w sztuce współczesnej.

7 lutego 2013, czwartek

18.00 Sacrum vs. Profanum – warsztaty serigrafii z Agnieszką Łakomy

Andy Warhol przetwarzał w swoich grafikach znane motywy z kultury popularnej, takie jak wizerunek Marilyn Monroe, Myszki Miki czy puszki zupy Campbell. Ustanawiając je tematem dzieł, nobilitował je tym samym do rangi kultury wysokiej. Z kolei motywy zapożyczone z malarstwa renesansowego, uznanego za kulturę wysoką, obdarzał jaskrawymi kolorami, multiplikował je i nakładał na nie etykiety produktów kosmetycznych lub żywnościowych, sprowadzające je tym samym do roli zwykłego produktu. Technika serigrafii, w której osiągnął mistrzostwo, pozwalała mu na łatwe powielanie obrazów. Warsztaty, dotyczące tej właśnie techniki, przybliżą uczestnikom jej arkana. Pozwolą też na samodzielną próbę wykreowania dzieła inspirowanego twórczością Warhola.

dr Agnieszka Łakoma – graficzka, projektantka grafiki użytkowej, absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca w Krakowie. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą (USA, Austria, Węgry). Jej prace znajdują się w zbiorach Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki i Związku Artystów Plastyków w Krakowie oraz Magyar Elektrográfiai Társaság w Budapeszcie.

10 lutego 2013, niedziela

18.00 Słowacja vs. Ameryka – cz. 2 Słowacja: pokaz filmu Absolut Warhola, reż. Stanisław Mucha, 2001 r. Spotkanie w ramach finisażu wystawy

Na wystawie przygotowana została ścieżka zwiedzania dla dzieci oraz program wydarzeń towarzyszących zatytułowany Warhol versus Warhol, na który złożą się wykłady, spotkania, pokazy filmowe, cykl spotkań dla seniorów pt. Dojrzali do sztuki oraz program edukacyjny dla dzieci.

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczny katalog, na który złożą się zarówno reprodukcje pokazywanych na wystawie dzieł, jak i teksty krytyczne podejmujące zasygnalizowane na ekspozycji wątki i problemy.

Galeria MCK czynne: wtorek–niedziela 10.00–18.00; tel.: 12 42 42 816

Bilety: 8 zł pełnopłatny, 5 zł ulgowy, 10 zł bilet rodzinny.

W niedziele w cenie biletu oprowadzanie po wystawie: o g. 12.00 w j. polskim oraz o g. 16.00 w j. angielskim.

Kuratorki wystawy: Helena Postawka-Lech i Natalia Żak

Koordynator wystawy: Regina Pytlik

Organizator wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury

Partnerzy wystawy: Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

Wystawa włączona w cykl wydarzeń uświetniających dziesięciolecie Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie.

Sponsorzy wystawy: Kraków Airport, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Coca-Cola.

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ