Sunday, July 14, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Grabowski się spowiada

Grabowski się spowiada

Z jakich grzechów spowiada się znany chuligan?

Andrzej Grabowski po raz pierwszy pojawi się na scenie Teatru Stu /fot. materiały prasowe

Jak wygląda monodram grany po trwającej ćwierć wieku przerwie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, musisz wybrać się na „Spowiedź chuligana” do Teatru STU, którego premiera odbyła się 30 marca 2017 r

Andrzej Grabowski po raz pierwszy pojawi się na scenie Teatru Stu /fot. materiały prasowe

Andrzej Grabowski na scenie Teatru Stu /fot. materiały prasowe

Mimo ogromnego dorobku artystycznego, Andrzej Grabowski w świadomości większości odbiorców kultury masowej zaistniał jako Ferdynand z polsatowskiego sitcomu o perypetiach rodziny Kiepskich i ich sąsiadów z bloku. Zobaczenie go w poetyckiej roli tytułowego chuligana postanawiającego rozliczyć się ze swoim życiem może być samo w sobie szokiem. Ten „wstrząs” jest całkiem przyjemny. Aktor udowadnia jednak, że to właśnie teatr jest jego prawdziwym żywiołem. Mimo różnic: czasu, wieku i kultury, słowa Jesienina brzmią w jego ustach naturalnie i prawdziwie – zarówno recytowane, jak i śpiewane. I właśnie śpiewający i grający na gitarze Andrzej Grabowski może zaskakiwać najbardziej. Swoim mocnym i pewnym głosem, przenosi publiczność w lata młodości chuligana, który wspomina swoje rodzinne strony, pierwsze miłości, życiowe zwycięstwa i porażki. Dodajmy, że są to wspomnienia zakrapiane wódką i okraszone wzruszeniem.

Podczas spektaklu czeka nas także wiele innych zaskoczeń: na ścianie zobaczymy nagranie dwadzieścia pięć lat młodszego Grabowskiego recytującego ten sam tekst. Być może to właśnie te momenty były najbardziej poruszające, gdy aktor spoglądał na samego siebie sprzed lat. Usłyszymy także poetyckie ballady i posłuchamy niekiedy zaskakujących wniosków na temat życia, twórczości i miłości.

Godzinne przedstawienie to prawdziwa uczta dla zmysłów. Dopracowane pod każdym względem: wizualnym, dźwiękowym i oczywiście aktorskim, spodoba się nie tylko długoletnim fanom aktora, ale i osobom, które z jego twórczością stykają się po raz pierwszy.

Co: „Spowiedź chuligana”
Gdzie: Krakowski Teatr Scena Stu
Kiedy: premiera 30 marca 2017 r.
Więcej

Wiktoria Aleksandra Barańska&Maria Pruszyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ