Tuesday, March 5, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Andrzej Grabowski premierowo na Scenie STU

Andrzej Grabowski premierowo na Scenie STU

Premiera monodramu Spowiedź Chuligana

30 marca na Scenę STU powraca Andrzej Grabowski. Aktor wystąpi w monodramie „Spowiedź chuligana”. Wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego spektakl inspirowany jest życiem i twórczością rosyjskiego poety Sergiusza Jesienina

Andrzej Grabowski po raz pierwszy pojawi się na scenie Teatru Stu /fot. materiały prasowe

Andrzej Grabowski po raz pierwszy pojawi się na scenie Teatru Stu /fot. materiały prasowe

„Spowiedź chuligana” to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów – Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, odbita w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym. Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był pięciokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć.

Jak pisze, zajmująca się literaturą rosyjską filolog, Katarzyna Syska: Mówi się, że Siergiej Jesienin to jedyny poeta XX wieku, którego kochają masy. Ceniony przez specjalistów, uwielbiany przez zbuntowanych nastolatków, zakochane dziewczęta, opozycjonistów i patriotów, „pod strzechy” trafił głównie w postaci piosenek, które chętnie wykonują gwiazdy tak zwanego szansonu-bandycko-więziennych ballad.

„Spowiedź chuligana” na Scenie STU to także „spowiedź” samego Andrzeja Grabowskiego, który w monodramie symbolicznie rozlicza się ze swoich życiowych wyborów. Aktor, znany obecnie przede wszystkim dzięki filmom i serialom, przypomina o swoim teatralnym pochodzeniu. W STU odnosił wielkie sukcesy – by wspomnieć „Scenariusz dla trzech aktorów” (1987, reż. M. Grabowski) czy „Audiencję V” (1987, reż. M. Grabowski). ”Spowiedź chuligana”, jako swój monodram, po raz pierwszy zaprezentował prawie ćwierć wieku temu (1992). Nad obecną, zmienioną wersją pracował z Krzysztofem Jasińskim.

Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Polonia. Jego warszawska premiera odbyła się 3 lutego 2017 roku.

Monodram jest również prywatną spowiedzią Andrzeja Grabowskiego /fot. materiały prasowe

Monodram jest również prywatną spowiedzią Andrzeja Grabowskiego /fot. materiały prasowe

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ