Wednesday, May 22, 2024
Home / Kultura  / Anashim – Sekretny ogród. Koncert pieśni żydowskich

Anashim – Sekretny ogród. Koncert pieśni żydowskich

Projekt „Sekretny ogród” powstał z fascynacji jazzem, muzyką etniczną i sztuką sceniczną osób tworzących zespół Anashim.

fot. materiał prasowy

Projekt „Sekretny ogród” powstał z fascynacji jazzem, muzyką etniczną i sztuką sceniczną osób tworzących zespół Anashim. Te zainteresowania stały się impulsem do zagłębienia w bogatą i różnorodną kulturę żydowską. Efekt jest niezwykle poruszający i świeży. 

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Słowo Anashim znaczy po hebrajsku „ludzie”. Osoby tworzące zespół są ludźmi muzyki i teatru i co szczegolnie ważne – przyjaciółmi. Z ogromu bogactwa muzyki żydowskiej wyłonili pieśni ich zdaniem najpiękniejsze, pieśni posiadające nie tylko oczywiste walory muzyczne, ale działające również siłą słowa. Dla podkreślenia wartości literackich utworów teksty zostały przetłumaczone z języków oryginalnych (hebrajskiego, jidysz, ladino) na język polski.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

„Sekretny ogród” to muzyka odkrywająca niezwykłą różnorodność gatunku – od sefardyjskiej pieśni weselnej, przez yiddish swing’a, aż po współczesne kompozycje do tekstów poetyckich., Artystom udało się stworzyć własny język muzyczny dający przestrzeń dla spójnej, artystycznej wypowiedzi czerpiącej z ich doświadczeń i inspiracji. Przez to wykonywane utworu mają właściwy im, niepowtarzalny charakter.
Ponad dwa lata pracy nad doskonaleniem materiału oraz entuzjastyczny odbiór ich koncertów doprowadziły do wydania premierowego albumu „Sekretny ogród”.

Wykonawcy:
Zespół ANASHIM w składzie:
Marta Gzowska-Sawicka – śpiew
Wojciech Golec – akordeon
Krzysztof Maciejowski – skrzypce
Eugeniusz Kubat – kontrabas
Marcin Żupański – klarnet bas., flet, saksofon
Cena biletu: 30 zł

1 października 2015 r., godz. 17.00
Restauracja Historyczna „Pod Brunatnym Jeleniem” w Cieszynie

Więcej informacji na www.vivailcanto.pl oraz profilu Festiwalu na Facebooku.
Rezerwacji biletów na koncerty festiwalowe można dokonywać mailowo: info@vivailcanto.pl. Bilety do nabycia w kasie teatru i w systemie on-line (www.teatr.cieszyn.pl) oraz na godzinę przed każdym koncertem w kasach festiwalowych.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ