Friday, December 6, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Alta Moda Roma

Alta Moda Roma

Dzisiaj w Rzymie odbędzie się wyjątkowy pokaz realizacji sześciorga polskich projektantów, laureatów konkursu OFF Fashion.

Alta Moda Roma to najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech.

Alta Moda Roma to najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech. / fot. materiał prasowy

Już w najbliższą środę 16 lipca w Rzymie odbędzie się wyjątkowy pokaz realizacji sześciorga polskich projektantów, laureatów konkursu OFF Fashion. Pokaz promujący najlepsze polskie wzornictwo zamknie kalendarz jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie mody – Alta Moda Roma. Impreza odbędzie się o godzinie 20.30 w ogrodach Ambasady Polskiej w Rzymie.

Alta Moda Roma to najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech.

Alta Moda Roma to najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech. / fot. materiał prasowy

Alta Moda Roma to najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech. Odbywająca się dwa razy w roku impreza stanowi przegląd najlepszych realizacji projektantów i krawców pielęgnujących tradycję „wysokiej mody”. Na czele wydarzenia stoi prezydent Alta Moda Roma – Silvia Venturini Fendi oraz prezes honorowy Santo Versace.

Tematem przewodnim pokazu „Awangarda polska na wybiegu”, który zamknie kalendarz wydarzeń Alta Moda Roma, będą związki mody z teatrem. Prezentacjom kolekcji młodych projektantów z Polski towarzyszyć będą pokazy lalek, które powstały w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Organizatorzy chcą nawiązać do wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Włoch, zademonstrować efekty prac polskich i włoskich kostiumologów. Pokazy będą tematycznie i stylistycznie nawiązywać do znanych europejskich bajek – „Śpiącej Królewny”, „Baśni o zaklętym Kaczorze”, „Pinokia” i „Królewny Śnieżki”.

W pokazie podczas Alta Moda Roma wezmą udział uczestnicy Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion oraz finaliści piętnastej edycji konkursu – Halina Mrożek, Michał Mrzygłód, Łukasz Stachowicz, Aneta Zielińska, Katarzyna Jaworska i Rafał Zieliński. Projektantów, którzy zaprezentują swoje kolekcje w Rzymie wybrała wieloletnia współpracowniczka i jurorka konkursu OFF Fashion – Bianca Cimiotta Lami z włoskiej Akademii Mody Koefia. Patronat nad pokazem objął Jego Ekscelencja Wojciech Ponikiewski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej, Republice San Marino i Republice Malty.

Halina Mrożek – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Projekt Halina Mrożek – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. / fot. materiał prasowy

Organizowany od 2007 roku OFF Fashion to dziś najważniejszy w Polsce konkurs wspierający młodych, awangardowych projektantów. Udział w konkursie jest wyjątkową szansą na rozpoczęcie kariery w świecie mody dla osób stawiających pierwsze kroki w branży. Do XV edycji konkursu, która odbyła się w maju 2014 roku zgłosiła się rekordowa liczba ponad 200 projektantów. Zgłoszenia napłynęły z Polski Anglii, Białorusi i Ukrainy. „Buntownicy”, czyli hasło przewodnie wiosennej odsłony OFF Fashion wpisuje się w charakter konkursu, który z założenia promuje niekonwencjonalne podejście do projektowania ubioru. Jak powiedział jeden z jurorów, projektant Mariusz Przybylski: „OFF Fashion ubiera ulicę”. Dlatego pośród nadesłanych prac organizatorzy i jurorzy poszukują tych, które w twórczy sposób przełamują konwencje, kreują nowe trendy i jednocześnie mają potencjał, by zdobyć uznanie szerokiego grona odbiorców.

Projektanci, którzy wezmą udział w pokazie podczas Alta Moda Roma:

Halina Mrożek – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej Praca dyplomowa „Kultura Rzeźby” została odznaczona Medalem Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Off Fashion Kielce (2010) oraz drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie – Nagroda Twórczych Absolwentów (2009) (Creative Graduate Prize). Jej prace prezentowane były przez liczne instytucje kultury i sztuki, w tym przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Solvay Centrum Sztuki Współczesnej, Galerię Nowa, Pałac Sztuki w Krakowie, a także na festiwalach sztuki i mody, między innymi na Targach Sztuki w Warszawie, Festiwalu Sztuki i Mody oraz festiwalu Moda z Ulic Warszawy. Ubrania jej autorstwa były publikowane w polskich i zagranicznych czasopismach („Wysokie Obcasy”, „Machina”, „Exklusiv”, „EksMagazyn”, „Idoll Mag”, „OOO MAGAZINE” i „Novo Magazine”).

Michał Mrzygłód – student drugiego roku projektowania mody męskiej na London College of Fashion. Zadebiutował w 2013 roku ze swoją autorską kolekcją „chin-suru” (jap. „mikrofalówka”), otrzymując drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie dla Projektantów Ubioru „Złota Nitka” w Łodzi. Wyróżniony nagrodą Hush Warsaw oraz T-Mobile Fashion za debiut roku 2013. Jego najnowsza kolekcja – „Call of Duty” została częściowo zaprezentowana na finale konkursu OFF Fashion w Kielcach. Premiera kolekcji zaplanowana jest na początek lipca tego roku. Mrzygłód opisuje swój styl jako „bezkompromisowy eklektyzm odarty z kategorii płciowości”. Swoje ubrania tworzy z myślą o mężczyznach, kieruje je jednak również do kobiet. W swojej pracy twórczej opiera się na przekładaniu elementów rzeczywistości na język mody i ich późniejszym, nieszablonowym zestawianiu.

Łukasz Stachowicz – absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie (Faculty of Fashion Design / Cracow School of Art and Fashion). Autor Kolekcji dyplomowej „Lamperia”, która zdobyła nagrodę Cracow Fashion Award 2011, jako najlepsza kolekcja roku. Swoje prace prezentował m.in. na Out Of Schedule OFF – Fashion Week Poland Fashion Philosophy w Łodzi. Laureat nagrody PREMIUM YOUNG DESIGNERS AWARD Jesień/Zima 2012/13 w kategorii Menswear w Berlinie. Urodzony w Rzeszowie, mieszka i pracuje w Krakowie oraz w Berlinie.

Aneta Zielińska – absolwentka Szkoły Projektowania Ubioru w Krakowie. Ukończyła również staż w Akademii Koefia w Rzymie. Laureatka wielu konkursów modowych. Projektowanie ubioru jest dla niej sposobem na wypowiedź artystyczną: impresje i wrażenia przekłada na materiał i artystyczne koncepty swoich realizacji. Jej kolekcje to opowieści o uczuciach.

Katarzyna Jaworska – najlepsza przyjaciółka igły, znajoma manekina i siostra tkaniny, która zawsze potrafi pogodzić zwaśnione strony. Zaszywając się w komnacie swojej bezgranicznej ciszy tworzy dzieła przepełnione nutą elegancji i wyjątkowości. Przyjaźń jest na szczycie w jej hierarchii wartości, dlatego kolekcja „During the day” nawiązuje do tej wartości. Kolekcja zachęca, aby zaprzyjaźnić się z modą. Każdy z nas może zadać sobie pytania Czy warto ją polubić? Czy dać jej szanse? Katarzyna Jaworska serdecznie Was do tego zaprasza.

Rafał Zieliński – absolwent Katedry Projektowania i Ubioru w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja licencjacka pod tytułem „Panny dworskie”, inspirowana obrazem Diego Velasqueza, została doceniona nagrodą J.M. Rektora za Najlepszy Dyplom 2011 roku. Projekty Rafała Zielińskiego łączą w sobie elegancję z ogromnym przepychem. Najbliższe są mu tajemniczość, odwaga i barokowy rozmach. Luksusowe tkaniny, futra, skóry i włoskie dodatki królują w jego szykownych projektach. „To, co naprawdę mnie inspiruje to bulwary Monako, gdzie – poza książęcą parą – króluje klasyka w najelegantszym wydaniu” – mówi projektant.

Pokaz mody „Awangarda polska na wybiegu”

16 lipca o godz. 20.30

Ogrody Ambasady Polskiej w Rzymie

Organizator: Kieleckie Centrum Kultury

Patronat: Jego Ekscelencja Wojciech Ponikiewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej, Republice San Marino i Republice Malty.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • i99bet 25 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Here you will find 20774 additional Information on that Topic: miastokobiet.pl/alta-moda-roma/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ