Alina Kamińska: walka o zdrowie i powrót do normalności
Zbiórka na rehabilitację krakowskiej aktorki
14 lutego, w Walentynki, Alina Kamińska i jej córka rozmawiały przez telefon, wymieniając życzenia miłości i szczęśliwego życia. Alina była w drodze na narty. Kilka godzin później, kiedy córka próbowała do niej ponownie zadzwonić, telefon odebrał ratownik GOPR. To był początek walki o zdrowie i powrót do normalności dla Aliny Kamińskiej, znanej aktorki i lektorki – pisze Onet.
Zbiórka na rehabilitację
Zbiórka na rzecz Aliny Kamińskiej, zainicjowana przez Małgorzatę Rodzeń z Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej i córkę aktorki, ma na celu zebranie środków na rehabilitację po operacji tętniaka mózgu. Do tej pory na koncie zbiórki zgromadzono już ponad 206 tys. zł – informuje Onet.
Małgorzata Rodzeń, podkreśla, jak ważna jest trwająca zbiórka:
„Niestety pacjenci w takich sytuacjach mają ograniczony dostęp do rehabilitacji w ramach NFZ, a kompleksowa i intensywna terapia jest niezbędna w powrocie do zdrowia”.
Stan zdrowia Aliny Kamińskiej jest niespodziewanie zadowalający. Aktorka może się już poruszać i porozumiewać prawie normalnie, co jest dużym sukcesem. Niemniej jednak, potrzebuje nadal czasu dla siebie i intensywnej rehabilitacji, której koszty są pokrywane dzięki zbiórce.
Alina Kamińska była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej przez tydzień po operacji. Teraz najważniejszym celem jest odwrócenie zmian wywołanych klipsowaniem tętniaka i ocena, czy potrzebna jest tylko rehabilitacja, czy może również dalsze leczenie.
Zbiórka trwa TUTAJ: https://www.siepomaga.pl/alina-kaminska
Alina Kamińska, aktorka Teatru Bagatela
Alina Kamińska, związana z Teatrem Bagatela od 1991 roku, jest znana nie tylko z ról teatralnych i filmowych, ale także jako lektorka filmów dokumentalnych i przyrodniczych, oraz jako współprowadząca audycje RMF FM. Za swoją działalność artystyczną i charytatywną została odznaczona orderem „Honoris Gratia” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.
Obecnie aktorka przebywa pod stałą opieką w krakowskim oddziale Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej.
– Mówimy o wielu miesiącach pracy nad powrotem do zdrowia. To jest możliwe dzięki zbiórce, za którą wszystkim z całego serca dziękujemy
– mówi Małgorzata Rodzeń.
Na stronie Teatru Bagatela czytamy o aktorce:
Urodziła się w Brzesku. W 1991 ukończyła krakowską PWST i związała się z Teatrem Bagatela. Drogę artystyczną rozpoczęła pod okiem Sławomira Mrożka, grając w światowej prapremierze „Wdów” wyreżyserowanej przez autora w ramach Dionisia Festival w Sienie w 1992. W macierzystym teatrze nie straszny jej żaden repertuar; wystąpiła w dramatach de Moliny, Czechowa, Jerofiejewa, Kafki (adaptacja), Wyspiańskiego, Witkacego i Gombrowicza, śpiewała w „Skrzypku na dachu” i „Sztukmistrzu z Lublina”, a przez wiele lat grała jedną z żon głównego bohatera farsy „Mayday” i jej kontynuacji „Mayday 2”.
Występowała też w filmach kinowych i telewizyjnych, serialach i programach rozrywkowych. Zagrała także w Teatrze Telewizji w spektaklach dla dzieci. Dla Teatru Polskiego Radia użyczyła głosu w adaptacji Konwickiego. W Radiu RMF współprowadziła – w warunkach ekstremalnych – cykliczne audycje „I po zawodach” oraz „Obieżyświat”. Występowała także w radionoweli „Apteka Marzenie” i „Dzienniku kolonizacji Marsa”.
Jest lektorką wielu filmów dokumentalnych i przyrodniczych oraz podkłada głos w szeregu gier komputerowych dla Amadeusz Studio (w tym „Transformers: Wojna o cybertron”). W uznaniu osiągnięć zawodowych odznaczona orderem „Honoris Gratia”, także Brązowym Krzyżem Zasługi. Pracuje charytatywnie od ponad 20 lat bowiem uważa, że należy. Lubi ludzi z charakterem i pozbawionych małostkowości, gotuje z pasją i żyje z pasją. Zawsze patrzy „do przodu”.
Więcej przeczytasz w Onecie: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/trwa-walka-aktorki-aliny-kaminskiej-latwo-zignorowac-poczatkowe-objawy/lhkynd1
Zobacz też:
Farsa nad farsami. 25-lecie spektaklu „Mayday” w krakowskim Teatrze Bagatela