Monday, April 22, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Alina Janowska: Życie bez miłości jest nic nie warte

Alina Janowska: Życie bez miłości jest nic nie warte

Odeszła aktorka znana z prawie trzydziestu filmów i dwudziestu seriali

Alina Janowska podczas obchodów 66. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego (2010) / fot. Cezary Piwowarski

Nie żyje Alina Janowska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, aktorka znana z seriali „Wojna domowa” czy „Złotopolscy”

Alina Janowska podczas obchodów 66. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego (2010) / fot. Cezary Piwowarski

Młodość Aliny Janowskiej przypadła na trudne lata wojny. Wraz z matką zostały oskarżone o pomoc rodzinie żydowskiej i współpracę z podziemiem. Na warszawskim Pawiaku spędziła siedem miesięcy. W czasie Powstania Warszawskiego Alina Jankowska była łączniczką. Nieformalnie nosiła pseudonim „Setka” ponieważ można było na nią liczyć w 100 procentach.
– Nie chcę już opowiadać ludziom o swojej martyrologii, że siedziałam w więzieniu, że cierpiałam, że byłam przerażona. Chcę im powiedzieć, że życie bez miłości jest nic nie warte. Bez miłości do dziecka, małżeńskiej, koleżeńskiej, miłości kochanków. Trzeba mieć siłę, żeby wykrzesać w sobie miłość do bliźniego i to nie tylko do tego, który też ci ją okazuje. Ale także do tego, który jest np. wrogo nastawiony. To jest wielka sztuka, żeby się nie zniechęcić i nie machnąć wówczas ręką. Nie można zostawiać za sobą nie wyczyszczonych spraw międzyludzkich – wyznała Nataszy Czapskiej w „Życiu Warszawy”.

Widzowie zapamiętają aktorkę z wielu produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych. W „Poradniku matrymonialnym” partnerowała Andrzejowi Łapickiemu, w „Zakazanych piosenkach” zagrała uliczną śpiewaczkę, w „Wojnie domowej” dała się zapamiętać jako Irena Kamińska, a w „Złotopolskich” była Eleonorą Gabryjel.

 

Pani Alino! #alinajanowska #wojnadomowa

Post udostępniony przez Maciej. Music, films and more. (@films_music_more)

Alina Janowska miała troje dzieci. Jej drugim mężem był olimpijczyk, znany szermierz – Wojciech Zabłocki, który do końca opiekował się żoną chorą na Alzheimera. Aktorka miała 94 lata.

AK

Zdjęcie w rotatorze: prt scr YouTube/Andriusza Wolkow
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ