Alergiczny nieżyt nosa – to nie jest banalny katar
Wiosna i lato to ciężki czas dla osób ciepiących na katar sienny (katar alergiczny). Na alergeny pyłku roślin uczulonych jest kilka milionów Polaków. Najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce jest uczulenie na alergeny pyłku traw
Wiosna i lato to ciężki czas dla osób ciepiących na katar sienny (katar alergiczny). Na alergeny pyłku roślin uczulonych jest kilka milionów Polaków. Najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce jest uczulenie na alergeny pyłku traw (V, VI, VII), pyłku brzozy (IV) i pyłku bylicy (VII, VIII). W słoneczne dni, gdy większość z nas cieszy się piękną pogodą, alergicy myślą o tym, jak szybko pozbyć się kataru.
Katar to naturalna reakcja błony śluzowej nosa na drażniący czynnik (np. alergen). Wodnista wydzielina produkowana przez gruczoły śluzowe w nosie oczyszcza wnętrze nosa z zanieczyszczeń. Innym, częstym objawem kataru siennego jest kichanie, czyli naturalny odruch obronny przed substancjami drażniącymi nos. Oczywiście zarówno katar, jak i kichanie oraz świąd nosa to bardzo dokuczliwe objawy i każdy doświadczony alergik ma swój sposób na katar.
Problem staje się bardzo poważny, gdy wydzielina (katar) staje się gęsta i nie może być ewakuowana z nosa. Gęsta wydzielina oraz obrzęk błony śluzowej nosa są przyczyną upośledzenia drożności nosa. Powoduje to nie tylko dyskomfort, ale również całkowicie pozbawia nasz organizm naturalnego filtra i klimatyzatora, jakim jest nos. Gdy oddychamy ustami, suche, nieogrzane i nieoczyszczone powietrze wysusza i drażni błonę śluzową jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli. Zanieczyszczenia, które osadziłyby się w nosie (np. alergeny) przenikają do oskrzeli i mogą wywoływać reakcję alergiczną w dolnych drogach oddechowych.
Niedrożność nosa prowadzi do zapaleń uszu z uwagi na upośledzoną drożność trąbek słuchowych, których ujście zlokalizowane jest w tylnej części jamy nosa. Zamknięcie ujść zatok sprzyja procesom zapalnym w zatokach przynosowych. Niedrożny nos sprawia, że pojawia się tendencja do chrapania i do występowania bezdechów podczas snu. Jesteśmy więc bardziej zmęczeni, a do naszego mózgu dociera krew z mniejszą ilością tlenu.
Warto wiec dbać o nasz nos, pielęgnować go, oczyszczać, wspomagać gdy jest chory, pilnować, aby zawsze był drożny i spełniał swoje funkcje. Dotyczy to szczególnie osób, u których występują objawy alergii sezonowej. Jeśli co roku o tej samej porze odczuwasz katar, kichanie, niedrożność nosa, świąd oczu i nosa, warto zgłosić się do lekarza, który zaplanuje kompleksowe leczenie. Pomocne dla osób z katarem siennym mogą być prognozy pylenia, publikowane na stronie alergen.info.pl i facebook.com/alergen.
Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Piotrem Rapiejko, specjalistą otolaryngologiem, dyrektorem Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych