Friday, April 19, 2024
Home / POLECAMY  / Aleksiej Nawalny nie żyje

Aleksiej Nawalny nie żyje

Lider antykremlowskiej opozycji zmarł w kolonii karnej

Aleksiej Nawalny

Reportaż o Aleksieju Nawalnym / fot. materiały ARTE.tv

Aleksiej Nawalny nie żyje. Lider antykremlowskiej opozycji zmarł w kolonii karnej, miał 47 lat.
Władze kolonii karnej wydały komunikat, w którym napisały, że „skazany Nawalny poczuł się źle po spacerze, niemal natychmiast tracąc przytomność. Pracownicy medyczni instytucji natychmiast przybyli na miejsce, wezwano zespół pogotowia ratunkowego”

 

Aleksiej Nawalny zmarł w łagrze

Kreml twierdzi, że nie ma informacji na temat przyczyn śmierci Nawalnego, a prawnik opozycjonisty, na prośbę rodziny zmarłego, nie komentuje sprawy. W środę Aleksiej Nawalny miał wizytę prawnika. Wszystko było wtedy w porządku – stwierdził.

Aleksiej Nawalny organizował wielotysięczne demonstracje przeciw rosyjskim władzom, ujawniał korupcję i był zagorzałym przeciwnikiem Władimira Putina. Został aresztowany w styczniu 2021 r. po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Władze rosyjskie wytoczyły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności, między innymi pod zarzutami „tworzenia organizacji ekstremistycznej”, „promowania terroryzmu” i „rehabilitacji nazizmu”.

 

Przeczytaj też:
Wojna informacyjna – jak nie dać się zmanipulować?

 

Reportaż „Rosja w cieniu Nawalnego”

Aleksiej Nawalny pozostaje uwięziony w jednym z najsurowszych więzień w Rosji, „kolonii karnej” 100 kilometrów na północny wschód od Moskwy. Tymczasem, opozycja wobec Putina próbuje się odbudować po fali aresztowań w ostatnich tygodniach. Wśród 10 000 zatrzymanych w całym kraju jest młoda Anastasia Pantchenko z Krasnodaru w południowej Rosji.
To milionowe miasto jest administracyjną stolicą regionu nad Morzem Czarnym. To tam podobno Władimir Putin zbudował sobie pałac, którego istnienie odkrył Nawalny. Nasi reporterzy towarzyszyli młodej liderce ruchu Nawalnego. „Nastya” jest zdeterminowana, by walczyć z korupcją w rządzie wraz z młodymi aktywistami, którzy dorastali pod rządami Putina. Więżąc głównego przeciwnika i tłumiąc demonstracje, Kreml zapewne przyczynił się do ośmielenia rosyjskiej opozycji.
Ten reportaż poświęcony jest młodym aktywistom takim jak ona, którzy dorastali pod rządami Putina, ale marzą o politycznej alternatywie dla Rosji.

Reportaż na stronie ARTE.tv 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ