Monday, May 20, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Aleksander McQueen: Wizjoner. Buntownik. Geniusz

Aleksander McQueen: Wizjoner. Buntownik. Geniusz

Vogue: Dla wielu projekty McQueena były jak niezwykłe senne fantazje, a ten film uświadamia również ich znaczenie.

Aleksander McQueen

Aleksander McQueen / fot. materiały prasowe

Projekty Aleksandera McQueena / fot. materiały prasowe

 

To nie był tylko projektant, a to nie jest zwykły poświęcony mu dokument. Aleksander McQueen, geniusz haute couture, „który przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody”, stając się bohaterem popkultury, dostał portret na miarę swojego talentu i szaleństwa, zbudowany z jego ekstrawaganckich kolekcji i pokazów mody, o udział w których zabijali się wszyscy fashioniści. Czas na sex, drugs and rock n’roll, tajemnicę, „szok i atak serca”. Reżyseria: Ian Bonhôte i Peter Ettedgui

 

Ewa Szponar

Film o wizjonerze, buntowniku i geniuszu 

Aleksander McQueen

Aleksander McQueen / fot. materiały prasowe

Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać:

Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca.

Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował
dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman.
U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie? „McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

Życie osobiste i kariera Mc Queena

Życie osobiste i kariera McQueena domagały się obrazu odważnego, wyczerpującego, opartego na mocnej filmowej strukturze. On sam nie zniósłby konwencjonalnego, epizodycznego podejścia znanego z tak wielu dokumentalnych biografii. Tak jak McQueen używał krawiectwa i projektowania, by stworzyć własny, wyjątkowy język, tak my chcemy
połączyć i wykorzystać narzędzia dostępne nam, filmowcom – ruch i zdjęciowe archiwa, nagrania audio i wywiady, świetne materiały filmowe i muzyczne – by zbudować oryginalny, fascynujący portret McQueena – jego życia i złożonej osobowości.
Opowiadamy tę historię w sześciu rozdziałach. Centrum każdego z nich to kluczowe wydarzenie z życia McQueena plus premiera nowej kolekcji. McQueen zamienił wybiegi mody w epickie, pełne dramaturgii spektakle. W ten sposób pokazywał światu nie tylko swoje nowe kolekcje, ale też różne aspekty swojej psychiki, a te miały wpływ na jego artystyczną wizję.

Moje kolekcje zawsze były autobiograficzne, odnosiły się do radzenia sobie z tym, kim jestem. To jak egzorcyzmowanie własnych demonów. Pokazy to wyraz tego, co drzemie gdzieś głęboko we mnie – mówił McQueen.

Obsesje, rodzinne historie, fantazje i koszmary, lęki i pragnienia – to wszystko znajdziemy w pokazach McQueena. Jego inspiracje – eklektyczny, instynktowny mix filmów, sztuki, muzyki, historii, tańca i technologii – przefiltrowane przez tygiel rozbuchanej wyobraźni owocowały niezapomnianymi spektaklami prowokującymi zarówno oburzenie, jak zachwyty.
McQueen powiedział kiedyś, że nie ma określonego stylu:

Najpierw pojawiają się tematy, wokół których buduję kolekcję.

 

Twórcy o filmie

– Nasze podejście do jego historii opiera się na podobnej zasadzie. Każdy z rozdziałów otwiera fragment konkretnego pokazu, w którym szukamy tematów i wydarzeń z życia McQeena, będących dla tego pokazu inspiracją. Sześć rozdziałów ma kolejność chronologiczną, śledzimy karierę McQueena od praktykanta do mistrza, od debiutu w czasach studenckich – po ostatnią kolekcję. Tak jak jego pokazy stawały się głośne dzięki zestawianiu kontrastujących elementów (delikatność kontra siła, surowa energia kontra romantyzm), tak nasze sześć rozdziałów pozwala pokazać kontrasty jego szalonego życia – wzloty i upadki, triumfy i katastrofy – napędzanego kokainą, autodestrukcyjnego tempa. Jeden z przyjaciół artysty wspomina, że miał wrażenie, iż McQueen „gna w stronę śmierci. Pokazujemy również momenty refleksji, życia duchowego: doświadczenia buddyzmu w ostatnich latach życia, szukania pomocy u terapeutów.

Pokazy przedpremierowe

mc queen

McQueen, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, Wielka Brytania 2018, 111′
Polska premiera: 20 lipca 2018 / fot. materiały prasowe

Kino KIKA i Gutek Film serdecznie zapraszają na przedpremierowe pokazy filmu dokumentalnego o Aleksandrze Lee McQueenie

13 lipca ( piątek ) | 19:00
14 lipca (sobota) | 19:00 
Bilety: 18 zł, 14 zł ( ulgowy), 12 zł ( senior),
Kino KIKA, Kraków

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ