Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Al Di Meola – jedyny koncert w Polsce właśnie w Krakowie!!!

Al Di Meola – jedyny koncert w Polsce właśnie w Krakowie!!!

19 maja o godz.17:30 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie odbędzie się koncert amerykańskiego wirtuoza gitary – Al’a Di Meoli w ramach tegorocznej trasy koncertowej World Sinfonia.

Al DI Meola / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

Al DI Meola / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

19 maja o godz.17:30 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie odbędzie się koncert amerykańskiego wirtuoza gitary – Al’a Di Meoli w ramach tegorocznej trasy koncertowej World Sinfonia.

Al DI Meola / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

Al DI Meola / fot. Agencja Artystyczna Kabaret

Al Di Meola wraz z towarzyszącym mu kwartetem muzyków (na gitarach Kevin Seddiki i Peo Alfonsi, na perkusji Peter Kaszas oraz na akordeonie Fausto Beccalossi) wykonają swoje najlepsze aranżacje i utwory oscylujące na pograniczu fusion, jazzu, muzyki latynoskiej i flamenco.

Al Di Meola – wirtuoz gitar elektrycznych i akustycznych. Karierę rozpoczął w 1974 r., mając 19 lat, gdy pianista Chick Corea, lider zespołu Return to Forever (jednego z największych jazzrockowych zespołów lat ‘70), zaproponował mu dołączenie po odejściu poprzedniego gitarzysty – Billa Connorsa. Po trzyletniej karierze z Return to Forever Meola nagrał solowy album pt. Land of the midnight Sun, na którym gościnnie zagrał m.in. Jaco Pastorius. Został wtedy zauważony ze względu na swoją szybkość gry i techniczne umiejętności. Wczesne płyty sprawiły, że kojarzony był głównie z gitarą elektryczną za sprawą utworów takich, jak Race with the Devil on the Spanish Highway czy Egiptian Danza, choć zdarzały się w jego dorobku utwory czysto akustyczne – jak Mediterranean Sundance, Lady of Rome, Sister of Brazil z płyty Elegant Gypsy (która została obsypana wieloma nagrodami – m.in. za „Najlepsze LP dla jazzowej gitary” i „Najlepszego gitarzysty roku 1977”) czy Fantasia Suite z płyty Casino.

W 1980 roku John McLaughlin postanowił stworzyć trio z dwoma innymi gitarzystami i wydać płytę koncertową mającą być zapisem ich występu. Jego wybór padł na Paco de Lucię i Ala Di Meolę. Płyta stała się wielkim sukcesem tria i rozsławiła Ala jako gitarzystę nie tylko elektrycznego, ale też i akustycznego. W tym składzie trio nagrało jeszcze dwie płyty: Passion, Grace and Fire (1983) oraz The Guitar Trio (1995). Po wspólnym koncertowaniu Meola powrócił do tworzenia solowych aranżacji.

Kolejny etap kariery to pewne poszukiwania, w których elektryczna gitara ma już znacznie lżejsze brzmienie oraz pojawiają się długie, solowe, akustyczne utwory. W utworach często przewija się egzotyczna czy wschodnia tematyka.

W latach ‘90 Al zaczyna także nagrania z akompaniamentem orkiestry oraz wydaje pierwszą płytę z interpretacjami muzyki Astora Piazzolli. Pojawia się także projekt Rite of the Strings w trio z wybitnym skrzypkiem jazzrockowym – Jean-Luciem Ponty, oraz kolegą z Return to Forever – basistą Stanleyem Clarkiem. Jego główny nurt muzyczny nie zmienia się w zasadzie do dziś – pojawia się nadal egzotyczna tematyka, lekka gitara elektryczna i coraz częściej akustycznej projekty, zwłaszcza związane z muzyką Piazzoli.

Bardzo ważnymi wydarzeniami jest wydanie w 2006 r. płyty Consequence of Chaos, na której po latach wraca do mocnego, elektrycznego brzmienia.

Al Di Meola jest bardzo kreatywnym kompozytorem i aktywnym muzykiem, który każdego roku odbywa trasy z różnymi projektami. Teraz będziemy mieli przyjemność gościć go w królewskim Krakowie. Nie mogą Państwo ominąć tej muzycznej gratki.

Więcej informacji: www.agencjakabaret.pl, 12 429-92-06 lub 501-38-45-17 lub agencja.kabaret@interia.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ