Wednesday, May 22, 2024
Home / Seks  / Akcja #topfreedom podbija polski Internet. Topless dla każdego?

Akcja #topfreedom podbija polski Internet. Topless dla każdego?

Topfreedom.pl to akcja społeczna, o której jest teraz głośno na Instagramie. Ten ruch ma na celu walkę o równość w osłanianiu klatki piersiowej bez względu na płeć.

kobieta topless w samochodzie

#topfreedom to akcja zainicjowana przez Ane Piżl / fot. Adobe Stock

„Mamy równe prawo do osłaniania klatki piersiowej i jest ono zagwarantowane przez przepisy prawa w Polsce” – mówi Ane Piżl, pomysłodawczyni projektu topfreedom.pl Mimo że mężczyźni od lat swobodnie chodzą bez koszulki, kobiety nawet za opalanie topless, mogą dostać mandat

 

Ane Piżl: chodzi o prawo wyboru

Celem akcji – jak twierdzi inicjatorka Ane Piżl, jest uzyskanie przez kobiety wyboru w kwestii decydowania o ich własnym ciele. To każda z nas powinna zadecydować, czy chce nosić stanik, czy też nie. Kobieta powinna również cieszyć się prawem do ściągania koszulki. Podczas gdy mężczyźni robią to bez skrępowania, kobiety wciąż spotykają się z ostracyzmem społecznym, bo przecież „kobieta powinna być skromna” i „nie wypada” jej chodzić topless latem. Pamiętam jaką furorę wywołałam w ubiegłym roku, gdy weszłam do jednego z krakowskich supermarketów w środku lata w sportowym staniku. Nigdy nie zapomnę tych męskich wzroków i złośliwych uśmiechów. Co ciekawe, co drugi z nich nie miał na sobie koszulki. Pomysłodawczyni podkreśla, że projekt ma charakter edukacyjny.

– Nie zachęcamy do rozbierania, ale do realnego wyboru w tej kwestii.

 

Może Cię zainteresuje:

Anja Rubik rozmawia o seksie: #sexedpl

 

#topfreedom, topless dla każdego

Inspiracją do tej akcji było ocenzurowanie prowadzonego przez Ane Piżl konta na Instagramie @aneratownica, wiosną tego roku. Influencerka wykorzystała to doświadczenie, aby rozpocząć rozmowę o nierówności w traktowaniu różnych płci, jeśli chodzi o odsłanianie klatki piersiowej. Ane pyta, dlaczego w swoich własnych mediach społecznościowych kobieta nie może dodać zdjęcia topless z siłowni, gdyż zostanie za to ukarana? Dodatkowo jeszcze bardziej oburza fakt, że mężczyźni wrzucają takie zdjęcia niemal codziennie, a ich zdjęcia są premiowane. Kiedy na plaży w gorący dzień, koszulkę zdejmą dwie osoby, to mandat otrzyma tylko ta, która ma piersi – przecież jesteśmy równi wobec prawa – oburza się pomysłodawczyni akcji topfreedom.pl

 

Topfreedom – jesteśmy równi i równe

Punktem wyjścia dla projektu jest to, że mamy wolność do decydowania o własnym ciele, bez względu na płeć i to prawo gwarantuje nam nasza Konstytucja. Natomiast jeśli chodzi o kwestię nakazów społecznych i obyczajów, to kobiety są często zawstydzane i socjalizowane do wypełniania społecznych nakazów. Z tego powodu wciąż funkcjonuje przekonanie, że kobiecie nie wypada chodzić bez stanika lub bez koszulki. Ruch topfreedom.pl upomina się o równe prawo do odsłaniania klatki piersiowej w miejscach, w których mężczyźni mogą przebywać bez koszulki tj. baseny, plaże itp.Topfreedom.pl sprzeciwia się także seksualizacji kobiecego ciała, w kontekście karmienia piersią oraz upomina się o szacunek i neutralność dla wszystkich ciał. 

 

Znani dla #topfreedom 

 

– Mamy różne ciała, ale zasada, która każe zasłaniać kobietom (w zależności od miejsca na ziemi) piersi, włosy, czy twarze, to tylko umowność kultury. Osoby, które włączają się w ruch topfreedom.pl mówią, że możemy umówić się inaczej — mówi Ane. — Postanowiłyśmy więc z kilkoma osobami, które zaprosiłam do tego projektu, podnieść ten temat, ale pokazać go w bardziej edukacyjnej niż aktywistycznej formie. Chcemy zaprosić do spokojnej debaty na temat tego, jak bardzo jesteśmy uwikłane w płeć i kulturę, oraz jak na bardzo wielu płaszczyznach.

 

Do akcji przyłączyło się wiele aktywistek oraz artystek, które próbowały dodać na media społecznościowe swoje zdjęcia topless  i uniknąć cenzury Instagrama m.in. Maria Peszek, czy Maja Ostaszewska.

dziennikarka, aktorka oraz komparatystka. Autorka szczególnie wrażliwa na kwestie praw kobiet, problemy społeczne oraz edukację seksualną. Nominowana do nagrody reporterskiej na Festiwalu Wrażliwy w Gdyni oraz Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w Krakowie. W wolnych chwilach tańczy, uprawia jogę oraz uczy się języka hiszpańskiego.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ