Sunday, July 14, 2024
Home / Kultura  / Aida Amer: Rantis

Aida Amer: Rantis

„Amer słowo po słowie przypomina, czemu może służyć opowiadanie; znajduje w dziejach upadku: wiarę, nadzieję i miłość; wskazuje polityczny wymiar historii prywatnych i na możliwości, jakie wiążą się z ich użyciem.” Anna Marchewka

Rantis

Rantis Aidy Amer, fot. materiały prasowe

Rantis Aidy Amer jest nostalgiczną opowieścią o miejscu, które znajduje się poza czasem i przestrzenią, a także o ludziach, którzy trwają na granicy świata rzeczywistego i świata fantazji.

Rantis

Rantis Aidy Amer, fot. materiały prasowe

Rantis to palestyńskie miasteczko, którego próżno by szukać na mapach. Wokół studni na rantiskim rynku, w cieniu starej oliwki, Aida Amer gromadzi wszystkich mieszkańców miasta, a wśród nich swych najbarwniejszych bohaterów: Miriam – lokalną Szeherezadę; Fatimę – znachorkę mądrzejszą od lekarzy; jednorękiego Jusufa Odiego – żartownisia, a jednocześnie sprawcę wielu nieszczęść; Hafeza – sprawiedliwego oraz prawego spadkobiercę imienia i bogactwa rodu Amer Khalaf; jego posłuszną żonę Ranię; namiętną i rozwiązłą Bośniaczkę Itydal; chorego z zazdrości Khaleda…

Aida Amer wraca do prywatnego raju utraconego, do palestyńskich korzeni, do rodzinnych opowieści, do miejsc dla niej najważniejszych. Rantis, choć wyrosło z prawdziwych historii, jest fikcją pozwalającą Aidzie Amer ocalić najpiękniejsze familijne legendy. Jej powieść można śmiało nazwać orientalną odpowiedzią na latynoamerykańskie Sto lat samotności. Premiera zapowiada się na 25 października podczas Targów Książki.

Inni o książce:

„Barwny strumień narracji Amer porywa nas wprost do niewielkiego miasteczka, w którym zapachy palonej kawy, mydlin, kardamonu i piżma mieszają się z zapachem uryny. Tu nic nie jest oczywiste, nic nie jest przewidywalne. Im dłużej unosimy się na fali opowieści, tym bardziej nie chcemy opuszczać tej rdzawobrązowej ziemi.”
Grażyna Latos, dziennikarka

„Rzadko kto z tak wielkim pietyzmem i dbałością o szczegóły wytacza piórem wojnę upływowi czasu. Amer robi to doskonale.”
Jarosław Czechowicz, krytyk

Miasto Kobiet jest patronem medialnym książki

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ