Saturday, September 26, 2020
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Kobiety ściągają maski

Kobiety ściągają maski

O prawdziwych, wyzwolonych i silnych kobietach opowiada Agnieszka Świrska, dyrektor Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron

Agnieszka_Swirska progressteron

Agnieszka Świrska, dyrektor festiwalu dla kobiet Progressteron

Dlaczego w czasie festiwalu kobiety czują się tak dobrze we własnym gronie, bez facetów?
Kobiety ściągają maski, nie muszą udawać, rywalizować. Znajdują zrozumienie. Jest też w nich potrzeba dostrzeżenia, że wszystkie marzą o tym samym. W czasie zajęć kobiety wyłączają wzajemne ocenianie się. To też zasługa trenerów, którzy budują poczucie bezpieczeństwa, otwartości i dyskrecji.
W programie PROGRESSteronu pojawiły się „Bliskie spotkania kobiet i mężczyzn”. Czyli przychodzą pary?
Pomysł zrodził się stąd, że mężczyźni dzwonili i pytali, czy mogą przyjść. Stworzyłyśmy więc wspólny warsztat. Mężczyźni lepiej czują się w działaniu, więc jest np. gra na bębnach, warsztaty taneczne czy zajęcia z komunikacji.
Nie spotykacie się z zarzutem, że zapraszając mężczyzn, zmieniacie charakter festiwalu?
Te zajęcia są w programie wyraźnie zaznaczone jako wspólne. Zależy nam na dialogu między kobietą a mężczyzną. Z założenia festiwal jest dla kobiet i zdecydowana większość zajęć jest dla nich przeznaczona, ale nie żyjemy na świecie same, stąd pomysł, by na wybrane warsztaty zaprosić mężczyzn.
Dlaczego nie ma takich festiwali dla mężczyzn?
Też zadaję sobie to pytanie. Marzyłabym o tym. Może w Polsce nie jest jeszcze na to czas? Chociaż ostatnio w warszawskim programie Dojrzewalni znalazł się warsztat tylko dla mężczyzn i zbierają się grupy, jestem więc dobrej myśli. Sądzę też, że panowie trochę inaczej postrzegają rozwój i co innego jest im potrzebne.
Jaki jest temat tych warsztatów?
Kto to jest ten „współczesny facet”. No bo wiadomo, nie może płakać. Ale żeby jeszcze rozumiał kobiety. Ma być silny, a zarazem empatyczny. Współczesny mężczyzna nie ma łatwo.
Rozmawiała Aneta Pondo

Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron, 15 i 16, 22 i 23 października, 5 i 6 listopada; Warszawa, Centrum Kultury Łowicka
www.dojrzewalnia.pl
Miasto Kobiet jest patronem medialnym Festiwalu PROGRESSteron
(jesienna edycja PROGRESSteronu odbędzie się tylko w Warszawie)

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach