Wednesday, July 24, 2024
Home / Moda  / Design  / Agata Piotrowska: Elegancka jesień z kobiecym pazurem

Agata Piotrowska: Elegancka jesień z kobiecym pazurem

O polskiej złotej jesieni w modzie, powrocie lat 90. i wpływie charakteru na garderobę opowiada Agata Piotrowska, właścicielka salonu mody Aryton

aryton

Propozycja salonu mody Aryton na jesień, fot. arch. domowe i materiały prasowe

O polskiej złotej jesieni w modzie, powrocie lat 90. i wpływie charakteru na garderobę opowiada Agata Piotrowska, właścicielka salonu mody Aryton

Agata Piotrowska

Agata Piotrowska – właścicielka salonu mody Aryton w Krakowie, fot. arch. domowe i materiały prasowe

Czy Polki potrafią się ubierać?

Potrafią i są bardzo pomysłowe, oryginalne i twórcze, co często widać na ulicach. Wydaje mi się, że wiele Polek jest odważnych, choć równocześnie czasami brakuje im wizji siebie w „nowej odsłonie”. Kiedy kobiecie pokaże się sukienkę, to bez odpowiedniej fryzury, makijażu i butów nie widzi całości. Poza tym zdarza się, że brakuje nam umiejętności szybkiego decydowania. Do sklepu przychodzimy z mamą, siostrą, koleżanką, mężem czy stylistką i widzimy siebie dopiero oczami innych. A przecież jesteśmy uczone stylu prawie od urodzenia, przez mamy czy babcie. Ktoś od młodych lat uczy nas smaku, zwracania uwagi na miliony niuansów, a potem umiemy założyć szalik na 30 różnych sposobów, dobrać kolorystykę, fason. To jest kwestia wyobraźni, pozwólmy się jej uwieść.

 

Czy to, jaki mamy nastrój, wpływa na to, jak się ubieramy, czy może odwrotnie – nasz strój wpływa na nasz nastrój?

Jest i tak, i tak. Nastrój na pewno wpływa na naszą garderobę, ale wydaje mi się, że większe znaczenie w tej kwestii ma nasz charakter. Ubiór pokazuje, czy jesteśmy optymistkami czy pesymistkami, czy wierzymy w siebie, świat, ludzi, możliwości i dobre intencje, czy nie. Jeżeli jesteśmy otwarte na świat, to automatycznie jest to widoczne w ubiorze – przyjmujemy nowości, nie boimy się ich. Jeżeli natomiast ciągle wstajemy lewą nogą, to i w szafie fantazja się nie pojawi.

 

A jak to wygląda w kontekście nadchodzącej jesieni, która jest porą roku depresyjną, szarą, burą, deszczową?

Nieprawda! Przecież mamy złotą polską jesień, jest babie lato, świeci słońce, są miliony cudnych barw. Wystarczy pójść do parku i zobaczyć piękne kolory liści, zachodzącego słońca. Wiele z tych barw pojawia się właśnie w kolekcjach jesiennych. Jest złoty, rudy, są odcienie brązu, pomarańczy, bordo. Jesień wcale nie jest depresyjna. Wszystkie kobiety, zwłaszcza te, które mają włosy rude, kasztanowe czy brązowe, jesienią powinny emanować energią i tryskać dobrym humorem.

 

Te barwy widać w Państwa kolekcji. A jakie fasony będą modne tej jesieni?

Kolekcja jest podzielona na dwie linie: „city”, czyli to, co nadaje się do miejskiego rytmu dnia, i „diamond”, czyli linia ceremonialna, doskonale nadająca się na bankiety, śluby czy wyjścia do teatru. Modna będzie elegancja z kobiecym pazurem, asymetria, którą odnajdziemy w przebojowym dwuwarstwowym żakiecie, oraz płaszcze – pudełkowe i te minimalistyczne, które wręcz zachwycają prostotą, ale i doskonałością tkanin i ciekawymi łączeniami materiałów, np. wełen ze wstawkami skórzanymi. Zawsze wysoko cenione są naturalne materiały: wełna dziewicza, kaszmir, alpaka, jedwab i skóra, ale i tkaniny nowej technologii – wytrzymałe i dobre w chwycie – zdobywają coraz większe uznanie wśród klientek. Te ubrania może nałożyć kobieta w wieku 25, ale i 50 lat.

 

Do mody wracają lata 90., co widać również na wieszakach w Państwa salonie.

Nasza nawiązująca do lat 90. linia to płaszcze i marynarki z szerokimi ramionami i zwężonym dołem. Nadal modne będą lata 50. i 60. – kobiece, seksowne, dobrze skrojone ubrania w stylu Grace Kelly i Twiggy. Z przyjemnością obserwujemy powrót dobrego krawiectwa. Okazuje się, że znowu modne są kostiumy i garnitury, zarówno te w klasycznych, jak i przebojowych kolorach.

 

aryton

Propozycja salonu mody Aryton na jesień, fot. arch. domowe i materiały prasowe

Na co zwrócić uwagę, idąc do sklepu tej jesieni?

Szukajmy dobrej jakości, bo to się opłaca, taką rzecz możemy nosić kilka lat. Mając w szafie płaszcz, kostium, garnitur, koszulę i kilka bluzek i dodając do nich niewielki element, detal, można zmieniać kreację bez ograniczeń. Z klasyki można zrobić wszystko. Nasza kolekcja bazuje na klasyce, ale nie podpisałabym się pod nazwaniem jej klasyczną, bo to budzi skojarzenia sprzed 20 lat. To niezwykła kolekcja, przeznaczona dla ambitnych, czynnych zawodowo kobiet, które lubią wyzwania; dla których cenna jest jakość i styl. Bawmy się w Arytonie trendami, modą i róbmy to z klasą.

 

Rozmawiała Aleksandra Parzyszek

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ