Tuesday, June 25, 2024
Home / Kultura  / Afrocuba de Acà czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki

Afrocuba de Acà czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki

Dzikie bębny, egzotyczny wokal i kolorowy taniec z iście plemiennym „pazurem”, a wszystko zgodnie z kubańską tradycją i na żywo!Spektakl Afrocuba de Acá to przepiękne widowisko i unikatowe show taneczno-muzyczne przygotowane przez zespół SalsHall Ortodox

Afrocuba de Acà czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki

Afrocuba de Acà czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki

Dzikie bębny, egzotyczny wokal i kolorowy taniec z iście plemiennym „pazurem”, a wszystko zgodnie z kubańską tradycją i na żywo!Spektakl Afrocuba de Acá to przepiękne widowisko i unikatowe show taneczno-muzyczne przygotowane przez zespół SalsHall Ortodox oraz zaproszonych gości.

Afrocuba de Acà  czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki

Afrocuba de Acà czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki

Kierowany jest do szerokiego grona odbiorców; poprowadzi intrygującą drogą ciekawego świata podróżnika, zatrzyma refleksją myśliciela, ujmie baśniowością każdego dorosłego i dziecko.

Projekt Afrocuba de Acà powstał z inicjatywy ludzi, którzy są zafascynowani Kubą – jej tradycją i kulturą – i zapragnęli przemycić do Polski trochę kubańskiej tożsamości. Nikodem Bąkowski i Ale Camara, założyciele Szkoły Tańców Karaibskich SalsHall Ortodox (SHO), po przemierzeniu wielu karaibskich szlaków, wtopieni w tamtejszą rzeczywistość, postanowili zarażać swoim bakcylem – kulturą plemienia Yoruba.

Wierzenia Yorubów oparte są na Santerii – najbardziej rozpowszechnionej i popularnej religii głównych kultów afrokubańskich. Jest to niezwykle popularne wyznanie, które praktykuje znaczna część tamtejszego społeczeństwa. Santeria obecna jest we wszelkich przejawach sztuki kubańskiej, a etniczny taniec i elektryzująca muzyka bębnów to nieodłączny element każdego widowiska, które ma swój kultowy przebieg i zawsze przenosi do innego świata. Świata mitów i legend.

Dużą wagę przykładamy do tradycji – wszystko odbywa się zgodnie z pierwowzorem. Muzyka i śpiew jest zawsze na żywo – według kubańskiego zwyczaju. W spektaklu będzie można zobaczyć również zespół w tradycyjnych kostiumach sprowadzonych z Kuby. – mówi Ale Camara.

Afrocuba de Acà  czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki

Afrocuba de Acà czyli egzotyka na wyciągnięcie ręki / fot. Wojciech Moskal

Obrzędy YORUBA sprawowane są na cześć bóstw Orisha, składają się z połączenia muzyki, teatru i tańca. W ceremoniałach pojawiają się rytualne tańce afrokubańskie, bardzo symboliczne (każdy gest, mimika i zwrot ma znaczenie) i zawsze wykonywane do muzyki granej przez grupę bębniarską (często muzycy wspomagają tancerzy śpiewem w języku Yoruba i akompaniamentem na oryginalnych liturgicznych bębnach bata).

Obrzędy YORUBA do dziś odbywają się na kubańskich placach i ulicach, uczestniczą w nich tłumy tubylców i turystów.

Zapraszamy na niecodzienną opowieść o kubańskiej kulturze, prezentowaną w pełni oryginalnej formie!

Więcej informacji na: www.afrocuba.pl oraz www.facebook.com/afrocubadeaca

WYSTĘPUJĄ:

Taniec / Ale Camara, Andy Camara, Martyna Bysiek, Wiktoria Stępień, Beata Smolik

Wokal / Olga Stopińska

Muzyka / Nikodem Bąkowski, Przemek Kalinka, Tomek Sołtys, Amar Ziembiński

Fot. Wojciech Moskal

KIEDY: 14 styczeń 2013 / g. 19 / poniedziałek

GDZIE: KLUB KULTURY SASKA KĘPA (filia CPK), ul. Brukselska 23, Warszawa

DOJAZD: przystanek Wersalska / autobusy 117, 146

BILETY: Bilety: 20zł do nabycia: Szkoła Tańców Karaibskich SalsHall Ortodox, al. Niepodległości 159 lok. 120 / w godzinach pracy studia / www.sho.pl /

tel. +48 502 29 29 31 Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

/ w godzinach pracy klubu / www.cpk.art.pl / tel.22 499 94 92

Oraz na godzinę przed spektaklem w Klubie Kultury Saska Kępa.

REZERWACJA BILETÓW pod adresami e-mailowymi: promocja@klubsaska.pl lub spektakle.promocja@wp.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ