Friday, March 21, 2025
Home / POLECAMY  / Afirmacja – co to jest i jak działa?

Afirmacja – co to jest i jak działa?

Zaprojektuj swoją prawdę

Zamyslony mężczyzna z zamkniętymi oczami

Afirmacja konkretnej osoby przykłady / fot. Freepik

Afirmacja – co to? W najprostszych słowach, jest to technika oparta na powtarzaniu pozytywnych zdań, które mają kształtować sposób myślenia. Narzędzie samorozwoju, które pomaga w budowaniu pewności siebie, poprawie nastroju i osiąganiu celów, to właśnie afirmacja. Definicja tego pojęcia odnosi się do krótkich, pozytywnie sformułowanych zdań, które mają za zadanie projektować rzeczywistość wymawiającej je osoby.

 

Projektowanie rzeczywistości? A co to jest? Afirmacja polega na świadomym, słownym kształtowaniu myśli i emocji, które ma na celu zaprogramować naszą podświadomość i tym samym zmienić nasz sposób myślenia, a także nastawienie do rzeczywistości. Z kolei pojęcie projektowania rzeczywistości zakłada, że nasze myśli i przekonania mają realny wpływ na to, kim się stajemy i co nas otacza. Jeśli więc zaprogramujemy sobie, że jesteśmy udani i kompetentni, jest większa szansa, że faktycznie będziemy się tak czuć i tak będą odbierać nas inni ludzie. Ot, cala filozofia.

Afirmacja a manifestacja

Afirmacja a manifestacja – czy to to samo? Różnica między afirmacją a manifestacją polega na podejściu i innym zakresie działania. Mimo że czasem te pojęcia są używane zamienne, manifestacja a afirmacja to dwie różne rzeczy.

Afirmacja polega na świadomym powtarzaniu pozytywnych myśli i przekonań, które mogą zmieniać nasze nastawienie i zdanie na swój temat, a w konsekwencji również rzeczywistość.

To narzędzie zmiany wewnętrznej, natomiast manifestacja jest szerszym procesem, polegającym na przyciąganiu konkretnych zdarzeń i sytuacji do swojego życia. A co ma ze sobą wspólnego afirmacja i manifestacja? Podobieństwa sprowadzają się do tego, że obie techniki działają na zasadzie skupienia się na pozytywnych aspektach życia i pracy z podświadomością. Obie wymagają wiary w ich skuteczność, ale manifestacja idzie o krok dalej – zakłada, że formułowanie myśli, emocji, uczucia, które towarzyszyłoby nam przy osiągnięciu jakiegoś celu, może wpływać na rzeczywiste jego przyciągnięcie. W skrócie: afirmacja to sposób na zmianę siebie, a manifestacja – sposób na zmianę świata wokół nas. Jak w praktyce wygląda afirmacja a manifestacja? Różnice można łatwo wytłumaczyć na takim przykładzie:

Afirmacja

Wyobraź sobie, że chcesz dostać awans w pracy. Stosując afirmacje, codziennie powtarzasz sobie:
„Jestem kompetentnym i wartościowym pracownikiem. Zasługuję na awans i go otrzymam.”
Dzięki temu zaczynasz budować w sobie pewność siebie, stopniowo zmieniasz sposób myślenia na swój temat. Zaczynasz wierzyć, że to leży w zakresie twoich możliwości, dzięki czemu przybliżasz się do celu.

Manifestacja

Manifestacja to krok dalej. Nie tylko powtarzasz afirmację, ale wizualizujesz swój awans, odczuwasz radość, jakbyś już go dostał. Wyobrażasz sobie moment, gdy twój szef gratuluje ci sukcesu, czujesz ekscytację i satysfakcję. Wizualizujesz, jak to będzie wyglądało. Ten proces ma za zadanie ukierunkować twoją energię. Zakłada, że twoje myśli stworzyły realną sytuację, która już krąży po twojej rzeczywistości i dzięki temu będzie łatwiejsza do przyciągnięcia.

Afirmacja zdrowia

Kobieta ma zamkniete oczy, trzyma książkę

Co to jest afirmacja przykłady / fot. Freepik

 

Afirmacja zdrowia to świadome powtarzanie pozytywnych myśli, które pomagają wzmocnić organizm i psychikę. Mówi się, że umysł ma ogromny wpływ na stan ciała. Kluczowe jest tu przekonanie o sukcesie i wewnętrzna akceptacja zdrowia jako naturalnego stanu.

Afirmacja zdrowia psychicznego (przykłady):

  • „Jestem wewnętrznie spokojny i zrównoważony”,
  •  „Codziennie dbam o swoją harmonię i dobrostan”,
  • „Moje myśli są klarowne, a mój duch spokojny. Jestem zdrowa i czuję się dobrze”.

Afirmacje zdrowia i bogactwa (przykłady)

  • „Zdrowie i dostatek naturalnie napływają do mojego życia”,
  •  „Moje ciało jest pełne energii, a moje życie pełne obfitości”,
  • „Oto moja afirmacja zdrowia. Na zawsze odrzucam chorobę”.

 

Afirmacja na życie miłosne

Miłość jest jednym z najczęściej afirmowanych obszarów życia. Afirmacja miłości może być bardziej ogólnikowa, lub dotyczyć konkretnej osoby. Jeśli zależy ci na pracy z podświadomością, pomocna będzie afirmacja podprogowa na miłość, czyli powtarzane szeptem lub nagrane w tle zdania, które stopniowo kształtują sposób myślenia, np.: „Jestem godna miłości i przyciągam właściwego partnera”.

Afirmacja na miłość (przykłady):

  • „Miłość płynie do mnie łatwo i naturalnie”,
  • „Jestem otwarty/a na piękną, szczerą miłość”.
  • „Stworzę zdrową i pełną radości relację”.

Afirmacja na miłość konkretnej osoby może brzmieć tak:

  • „[Imię] i ja jesteśmy sobie przeznaczeni, nasza miłość kwitnie każdego dnia”.

Choć tego rodzaju afirmacje budzą kontrowersje, wielu uważa, że pomagają skupić energię na konkretnej relacji.

Afirmacja konkretnej osoby – przykłady

Afirmacja konkretnej osoby może być stosowana, gdy chcemy przyciągnąć do swojego życia danego człowieka. Może to wyglądać w następujący sposób:

 

  • „[Imię] czuje się szczęśliwy/a w moim towarzystwie”,
  • „Nasza więź jest coraz głębsza i pełna harmonii”.

 

Kluczowe jest, by afirmacja konkretnej osoby nie naruszała wolnej woli, lecz skupiała się na wzmacnianiu pozytywnej energii między dwiema osobami.

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ