Thursday, July 18, 2024
Home / Kultura  / „Adriatycka epopeja”. Wystawa prac Ivan Meštrovića

„Adriatycka epopeja”. Wystawa prac Ivan Meštrovića

Poznaj niezwykłą kulturę bałkańską, wyrażoną w rzeźbach Ivan Meštrovića.

wystawa, Ivan Meštrović, mck, adriatycka epopeja, rzeźba

Wystawa "Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović", Galeria MCK /fot. Klaudyna Schubert

Już teraz w MCK można zanurzyć się w niezwykłej kulturze bałkańskiej, łączącej ze sobą elementy tradycji i współczesności. Zapraszamy na niezwykłą wystawę prac Ivana Meštrovića, uznanego za największego chorwackiego artystę XX wieku

wystawa, Ivan Meštrović, mck, adriatycka epopeja, rzeźba

Wystawa „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”, Galeria MCK /fot. Klaudyna Schubert

Ivan Meštrović to rzeźbiarz i architekt jedyny w swoim rodzaju. Urodzony w chłopskiej rodzinie, wychował się na wsi Otavice i mimo braku wcześniejszej edukacji – dostał się na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu. Nie przeszkodziło mu to w tworzeniu niezwykłych prac i już w wieku 28 lat, w 1911 r. zdobył Grand Prix na światowej wystawie w Rzymie. Jego prace cechowało połączenie ekspresjonizmu i secesji, nurtów, które popularne były na początku jego artystycznej drogi oraz modernizmu, usilnie wkradającego się w XX wiek.

W dwudziestoleciu międzywojennym Meštrović został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Po II Wojnie Światowej wyemigrował do USA, gdzie również został profesorem na Uniwersytecie Syracuse. Emigracja nadała jego twórczości międzynarodowy charakter, a jego dzieła stały się bardziej wielowymiarowe. Był pierwszym artystą, który doczekał się indywidualnej wystawy w Metropolitan Museum w Nowym Jorku jeszcze za życia.

wystawa, rzeźba, adriatycka epopeja, Ivan Meštrović, mck

Wystawa „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”, Galeria MCK /fot. Klaudyna Schubert

wystawa, rzeźba, adriatycka epopeja, Ivan Meštrović

Wystawa „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”, Galeria MCK /fot. Klaudyna Schubert

„Adriatycka epopeja” to pierwsza taka wystawa w Polsce, prezentująca chorwacką sztukę tak wysokiej klasy. W galerii MCK prezentowanych jest 30 prac rzeźbiarza, które ukazują cały przekrój jego twórczości. Warto wybrać się, żeby poznać bliżej tę tak bliską nam kulturę. Wystawę można oglądać do 5 listopada.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr. Andrzeja Dudy i Prezydent Republiki Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.

Wystawę jest otwarta w dniach 25 lipca – 5 listopada

Więcej o wystawie na: mck.krakow.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ