
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który trwa zaledwie kilkanaście minut / fot. materiały prasowe Partnera
Laserowa korekcja wzroku łączy w sobie to, co najlepsze: jest nowoczesna, modna, bezpieczna i – przede wszystkim – pozwala całkowicie pozbyć się wad widzenia. Nic więc dziwnego, że jej popularność ciągle rośnie. Można z całą pewnością stwierdzić, że tak właśnie będzie wyglądać przyszłość okulistyki. Przyszłość, która zaczyna się już dziś!
Nieprecyzyjne padanie promieni światła na warstwę receptorów (siatkówkę) – oto główny powód powstawania wad wzroku. W efekcie obserwowany przez nas obraz jest niewyraźny z bliska, z daleka – lub z obu tych odległości naraz. Nowoczesne metody walki z tymi wadami to refrakcyjna wymiana soczewki, wszczepienie soczewek fakijnych i laserowa korekcja wzroku. Dziś przyjrzymy się tej ostatniej – zapraszamy na ABC laserowej korekcji wzroku!
A jak astygmatyzm
Astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność są wadami wzroku, których można się dziś łatwo pozbyć – pozwala na to laserowa korekcja wzroku. Ten krótki zabieg polega na odpowiednim wyprofilowaniu rogówki oka przy pomocy lasera, co umożliwia padanie promieni światła precyzyjnie na siatkówkę. Obecnie jest to możliwe w zakresie do:
• -12 dioptrii krótkowzroczności;
• +6 dioptrii nadwzroczności;
• 6 dioptrii astygmatyzmu.
B jak bezpieczeństwo
Wysoki poziom bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych zalet, jakie posiada laserowa korekcja wzroku. Ewentualne powikłania należą do rzadkości (dotyczą mniej niż 1 proc. pacjentów) i najczęściej mają charakter przemijający. Warto pamiętać, że laser pozwala na znacznie większą precyzję, niż ludzka ręka. Do tego wyposażony jest on w zaawansowane systemy zabezpieczające, które natychmiast przerywają jego pracę, jeśli w trakcie zabiegu pacjent np. nagle poruszy głową.
E jak EBK
Istnieje kilka różnych rodzajów laserowej korekcji wzroku. Przykładem mogą być metody powierzchowne, do których należy m.in. EBK, a także PRK czy transPRK. W trakcie zabiegu wykonywanego taką techniką najpierw usuwa się nabłonek rogówki (który z czasem odrasta), a następnie przystępuje się do modelowania niżej położonych warstw. Te metody są polecane osobom aktywnie uprawiającym sport i narażonym na urazy okolicy oka.
F jak FemtoLASIK
Inną ważną grupą metod (obok powierzchniowych) są metody głębokie, do których zaliczamy FemtoLASIK vOptimum i FemtoLASIK vDesign. Tutaj nie usuwa się nabłonka rogówki, tylko odchyla jej fragment – tzw. płatek. Po zakończonym zabiegu zamyka się go, by po niedługim czasie naturalnie zarósł. Metody głębokie (nazywane też płatkowymi) są najczęściej wybieranym typem laserowej korekcji wzroku.
K jak Katowice
Właśnie tam w 1990 roku dokonano pierwszej w Polsce laserowej korekcji wzroku z użyciem lasera excimerowego. Na świecie oczywiście trochę wcześniej – wczesne próby takiej formy leczenia podejmowano już w latach 50. i 60. XX wieku, a pierwsze „prawdziwe” zabiegi zaczęto wykonywać w latach 80. XX wieku.
L jak laser
Obecnie do korekcji wzroku stosuje się dwa rodzaje laserów: femtosekundowy oraz excimerowy. W niektórych metodach oba, w innych tylko jeden z nich. Warto wiedzieć, że technologia laserowa staje się coraz popularniejsza w leczeniu również innych chorób, np. jaskry, retinopatii, czy też zwyrodnienia plamki żółtej, związanego z wiekiem (AMD).
O jak okulary
To wciąż (jeszcze) najpopularniejszy sposób korygowania wad wzroku. Trzeba jednak pamiętać, że okulary (ani soczewki kontaktowe) nie rozwiązują problemu nieostrego widzenia – w odróżnieniu od laserowej korekcji wzroku są tylko rozwiązaniem doraźnym; pozwalają jedynie na chwilę poprawić ostrość obrazu.
R jak ReLEx® SMILE
To nowoczesna metoda III generacji laserowej korekcji wzroku. Wyróżnia się minimalną inwazyjnością i krótkim czasem rekonwalescencji. Stosowana do korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu.
S jak sekundy
Czas działania lasera na jedno oko to tylko kilkanaście sekund! Całość zabiegu również nie trwa długo – raptem kilkanaście minut. Na tak szybkie, a przy tym bezbłędne działanie pozwalają nowoczesne rozwiązania technologiczne, stosowane w dzisiejszych urządzeniach do korekcji.
T jak topografia rogówki
Chodzi o jeden z pomiarów, wchodzących w skład badania kwalifikacyjnego przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku. Taki panel badań trwa od 2 do 3 godzin. Przeprowadza się go w celu poznania dokładnych parametrów oka przed zabiegiem, dobrania najlepszej metody laserowej korekcji, a także aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.
V jak Vidium Medica
Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku Vidium Medica to jedna z klinik, w których można skorzystać z zabiegu, jakim jest laserowa korekcja wzroku. W jej ofercie znajdziemy też metody leczenia innych często występujących problemów okulistycznych, np. zaćmy, opadania powiek czy zwyrodnienia plamki żółtej.
Z jak zadowolenie
Duża liczba zalet laserowej korekcji wzroku nie pozostawia złudzeń – to obecnie najlepsza metoda walki z wadami widzenia. Pacjenci, którzy zdecydowali się na taki zabieg, chwalą jego znakomite efekty, a także szybkość i komfortowy przebieg. Nie do przecenienia jest też wolność od okularów i soczewek kontaktowych. Spróbuj, a przekonasz się, jak duże daje to możliwości.
Po więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku serdecznie zapraszamy na stronę https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/.