Przed nami kolejne święta. Boże Narodzenie, Wielkanoc, następne urodziny przyjaciółki, Dzień Mamy, Dzień Dziecka, Nowy Rok i wesele pary młodej. Niezaprzeczalnie nasze życie składa się z cudownych momentów – wyjątkowych chwil. Jak składać życzenia? Można życzyć szczerze i wyjątkowo albo po prostu byleby było, byle jak. Miasto Kobiet inspiruje i zachęca do kreatywności niezależnie od okazji. A fantazja kobiet jest nieograniczona
Jak składać życzenia? Poznaj najczęściej spotykane błędy:
Dla niektórych życzenia to życzenia i tu nie ma możliwości na pomyłki, bo niby jakie? Liczy się pamięć, ale czy na pewno tylko tyle?
- Najkrócej, jak się da – Wesołych Świąt, Rodzinnego Bożego Narodzenia, Wszystkiego Najlepszego, Sto lat, Alleluja… jedno, no może dwa wyrazy. Czasami wystarczy dodatkowe, spontaniczne zdanie, aby słowa nabrały na wartości. Krótkie hasełka są pozbawione emocji.
- Pomyłka w podpisie – ktoś przesłał nam WYJĄTKOWE życzenia na Święta Wielkanocne, życzenia na Boże Narodzenie? Dlatego chcemy przekazać treść dalej. Zapominamy o jednym – zmianie podpisu. W ten sposób Karolina z rodziną może stać się Agnieszką i Damianem z Warszawy. Nawet pisząc życzenia, próbuj podejmować najlepsze decyzje.
- To się zdziwi – kolejny przykład, gdzie zdarzają się pomyłki, to wysyłanie tej samej wiadomości, którą otrzymało się od odbiorcy. Nigdy nie zapomnę sytuacji, gdy popełniłam taki błąd. W roli nadawco-odbiorcy mój pracodawca. Zaśmiałam się do szefowej, że jej życzenia były tak piękne, że marzyłam, aby przeczytała je ponownie. Niby na twarzy uśmiech, ale w duszy czułam wstyd.
Jak NIE składać życzeń?
- To nie ten dzień – najczęstszy błąd przy składaniu życzeń imieninowych. Asia ma imieniny dziesięć razy w roku. Patrzysz w kalendarz, widzisz Joanna, wysyłasz pięknego SMS-a, a Asia odpisuje: „dziękuję, chociaż imieniny mam za 5 miesięcy”.
- Negatywne życzenia – znasz takie? Proste przykłady: „żebyście w końcu mieli dzieci” – mimo że nie możecie mieć dzieci albo „abyś była lepszym człowiekiem” – a co, teraz jesteś złym? Życzenia powinny cechować się jako piękne i pozytywne, a nie wątpliwe w odbiorze.
- Błędy w błędach – częstym błędem podczas pisania życzeń jest pośpiech i zamieszczanie w tekście licznych niezrozumiałych wyrazów. Oczywiście, gafy zdarzają się każdemu. Jeśli jednak wiemy, że mamy problemy z pisownią, warto sprawdzić swój tekst np. kopiując do programów poprawiających błędy.
- Nawzajem! – nawzajem albo jeszcze gorzej – emotka z uśmiechniętą buźką. To najprostsza i zdecydowanie najbardziej nietaktowna forma składania życzeń. Świadczy o niechęci i podkreśla brak zainteresowania.
Przeczytaj także:
Dzień Babci i Dzień Dziadka: pomysły na prezenty, życzenia i wierszyki
Dowiedz się, jak składać życzenia naturalnie i pięknie
1. Liczy się szczerość – szczerość gwarantuje sukces życzeń. Nawet popełniając powyższe błędy, a kierując się naturalnością i uczuciami, nasze życzenia będą jedyne w swoim rodzaju. Emocje czuje się w tekstach i słowach. Tam, gdzie życzenia emanują szczerością, pozytywnie oddziałują na odbiorcę.
2. Daj się ponieść chwili – bywają momenty, że mamy przypływ weny. Może to być nawet tydzień przed uroczystością. Polecamy spontaniczne przelanie uczuć na papier. Jeżeli czujesz, że właśnie teraz wiesz, co chciałabyś życzyć bliskim w Święta Wielkanocne, czy Boże Narodzenie, to daj się ponieść wyobraźni. W ten sposób najpiękniej złożysz życzenia.
3. Czas gra rolę – skup się na tym, co ważne. Staraj się, aby Twoje życzenia nie zanudziły drugiego człowieka. Często zdarzają się sytuacje, gdy do jednej osoby z życzeniami ustawia się kolejka chętnych. W tych i w innych uzasadnionych przypadkach przekaż słowa, które mogą sprawić najwięcej radości. Unikaj zbędnych zdań. Dodaj do nich swoją serdeczność i szczerość, a sukces życzeń – gwarantowany.
4. Zadaj sobie trud – co jest istotne w składaniu życzeń? Trud, przez który pokażemy, że druga osoba jest warta chwili uwagi. Tym różnią się cudowne wierszyki z Internetu od własnych życzeń, w których zawarte są szczere zdania, że drugie mają moc czynienia osoby wyjątkowej. Czas, który poświęciłaś na tworzenie spersonalizowanych treści, jest cenniejszy od setki skopiowanych słów.
Kolejne wskazówki, aby podarować najcenniejsze życzenia
5. Życzenia spersonalizowane – wiesz, jakie życzenia znajdują się w TOP najpiękniejszych życzeń skierowanych do naszych bliskich? Te niebanalne, OSOBISTE. Jeżeli pragniesz najpiękniej składać życzenia, to skup się na konkretnej osobie, a nie wszystkich znajomych. Życząc, pamiętaj o zainteresowaniach adresata. Skoncentruj się na jego marzeniach, czy też życiowej sytuacji. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i ogólnikowe życzenia w konsekwencji nie zadowolą nikogo.
6. Spontaniczność – jesteśmy na nie! Spontaniczne życzenia są ryzykowne. Z jednej strony mogą być najpiękniejsze, a z drugiej i chyba częściej spotykanej, zamieniają się w lakoniczne „dukanie”. Jeżeli wiesz, że wkrótce będziesz miała tę cudowną okazję, aby komuś złożyć życzenia, to wcześniej zaplanuj ich wyjątkowość.
7. Uniwersalne życzenia – zdrowia, szczęścia, miłości, spełnienia marzeń… banalne? Ktoś powie, że tak i że: „jak masz zamiar takie życzenia urodzinowe składać, to lepiej sobie daruj”. Jednak większość osób czuje wdzięczność, bo to najcenniejsze wartości…
8. Magia ostatniego zdania – to właśnie ostatnie zdanie może zostać najdłużej w pamięci Twojego adresata. Dobrze, aby te słowa stały się wisienką na torcie całego przemówienia. Spróbuj trafić prosto w serce bliskiej osoby. To wyjątkowy moment, który ponownie przydarzy się dopiero za rok. Podkreśl wyjątkowość waszej relacji.
9. Spotkajcie się! – niech telefon będzie ostatecznością. Jeżeli tylko masz taką możliwość spotkać się z osobami, którym zazwyczaj składasz życzenia przez telefon, wykorzystaj szansę. Nic nie działa w sposób tak pozytywny, jak szczery uśmiech, spontaniczne przytulenie i czułe spojrzenie. Bliskość potęguję moc życzeń.
Życzę Ci ….3,2,1, niech się spełni!