Friday, April 19, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / 9 najważniejszych kobiet w nowoczesnej historii mody wg Gabrieli Francuz

9 najważniejszych kobiet w nowoczesnej historii mody wg Gabrieli Francuz

Zobaczcie, które kobiety rządzą w światowej modzie

9 najważniejszych kobiet w nowoczesnej historii mody wg Gabrieli Francuz

9 najważniejszych kobiet w nowoczesnej historii mody wg Gabrieli Francuz / fot. shutterstock

9 najważniejszych kobiet w nowoczesnej historii mody wg Gabrieli Francuz

9 najważniejszych kobiet w nowoczesnej historii mody wg Gabrieli Francuz / fot. shutterstock

1. Anna Wintour. Nikomu, kto jest choć minimalnie obeznany ze światem mody, nie trzeba przedstawiać redaktor naczelnej amerykańskiego „Vogue’a”, kierującej nim od 25 lat. Bez niej żaden pokaz się nie zacznie, a jej życzenia są rozkazem dla redakcji i projektantów.

2. Miuccia Prada. Mimo swojego dojrzałego wieku i dość klasycznych projektów wciąż potrafi wpleść do nich nowoczesność. Żyje współczesnością i doskonale rozumie modę i kobiety. Jej kampanie i projekty od lat są na równym poziomie i bronią się same.

3. Anna dello Russo. Nikt nie śmie wypomnieć jej wieku (ma 51 lat), ona też o nim zapomina i uchodzi jej to zupełnie na sucho. Zwolenniczka eksperymentów, błękitny ptak świata mody. Pobudza do większej odwagi i kreatywności. „We need a fashion shower”.

4. Emmanuelle Alt – obecna redaktor naczelna paryskiego „Vogue’a”. Świetny przykład na to, jak za pomocą niewielu ubrań i bez większego wysiłku można osiągnąć świetny efekt i wypracować rozpoznawalny styl, który nie polega na przebieraniu się na specjalne okazje, ale na BYCIU SOBĄ przy różnych okazjach.

5. Carine Roitfeld – była redaktor naczelna francuskiego „Vogue’a”. Dzięki kontrowersyjnym sesjom nadała mu nowy kierunek i charakter. „Vogue” francuski (i włoski też) jest chwilami nawet ciekawszy niż amerykański (bez urazy, Anno Wintour).

6. Coco Chanel. Nie trzeba chyba o niej zbyt wiele mówić ani uzasadniać. Po prostu stworzyła kanon i bazę dla współczesnej mody.

7. Kate Moss. Ikona za życia. Zawsze wygląda autentycznie – tak jakby nawet na największe okazje ubierała się sama, i chwała jej za to.

8. Suzy Menkes. Z jej zdaniem i konstruktywną (!) krytyką publikowaną co tydzień w „International Herald Tribune” liczą się najwięksi gracze w branży. Wyróżnia ją to, że poza wyrokiem potrafi wydać konstruktywną opinię i ją obronić, a jej spojrzenie na modę obejmuje nie tylko kolorowe fatałaszki, ale i szerszy kontekst.

9. Blogerki modowe. Można im wiele zarzucić, ale nie można odmówić wpływu na to, co noszą dziewczyny. Choć w stosie wirtualnych blogów nie wiadomo już właściwie, kto kogo kopiuje…

 Gabriela Francuz

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ