Monday, May 20, 2024
Home / Uroda  / 9 najdziwniejszych fobii

9 najdziwniejszych fobii

Boisz się ciemności? A może przeraża cię widok maleńkiego pajączka w kącie? To jeszcze nic, bo bać się można naprawdę wszystkiego, a dowodami na to mają być coraz to nowe nazwy fobii.

fobie

Rodzajów fobii jest bardzo dużo, a ich nazwy bywają skomplikowane. A Ty czego się boisz? / fot. fotolia

Boisz się ciemności? A może przeraża cię widok maleńkiego pajączka w kącie? To jeszcze nic, bo bać się można naprawdę wszystkiego, a dowodami na to mają być coraz to nowe nazwy fobii. Wiele z nich została stworzona na potrzeby określenia lęku, z jakim boryka się raczej niewielka grupa osób i najczęściej ich fobia jest objawem towarzyszącym innemu zaburzeniu. Jednak wśród oficjalnie sklasyfikowanych znajdziemy absolutnie zaskakujące  i coraz częściej występujące dziwne fobie… Oto ich nazwy i rodzaje

1. Tafefobia 

Tafefobia to paniczny lęk przed pogrzebaniem żywcem, który znany jest od przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy to w wyniku epidemii dżumy, cholery i ospy wiele osób było omyłkowo branych za zmarłe. Krążyły legendy o pogrzebanych żywcem, co przyczyniło się do zrodzenia tego chorobliwego lęku. Wtedy każdy tafefob mógł zaznaczyć w swoim testamencie, że po śmierci chce być dodatkowo śmiertelnie zraniony dla pewności, że nie obudzi się po pochówku.

Współcześnie osoby cierpiące na tafefobię proszą o włożenie im do trumny telefonu komórkowego czy też butli z tlenem.

2. Basifobia 

Basifobia to chorobliwy lęk przez chodzeniem. O ile strach przez lataniem samolotem (awiofobia) czy pływaniem statkiem po oceanie (talassofobia) zdarza się dość często i właściwie nikogo nie dziwi, o tyle paniczny lęk przed koniecznością pójścia gdzieś zdaje się być mało uzasadniony. Jednak kiedy basifob musi wyjść z mieszkania i pokonać choćby najmniejszą odległość, możemy być pewni, że albo pojedzie samochodem, albo zostanie w domu.

3. Higrofobia

Higrofobia to obawa przed piciem płynów i wstręt do wszelkich cieczy. Może dotyczyć wszystkich bądź określonych płynów. Objawia się głównie niechęcią do picia, ale higrofob może też przejawiać skrajny wodowstręt i odczuwać lęk nawet przed parą wodną i wilgocią (hydrofobia), wskutek czego unika kąpieli (ablutofobia) czy zabrania rodzinie kontaktu z wodą.

 

Zobacz też: Nie panikuj. Fobia – rodzaje i objawy

 

4. Antofobia

Antofobia to zaburzenie, które w przypadku kobiet może być powodem niesnasek na pierwszej randce. Chorobliwy lęk przed kwiatami zazwyczaj obejmuje niektóre gatunki, przede wszystkim duże doniczkowe rośliny, ale w skrajnych przypadkach antofob będzie się bał wszystkich kwiatów.

5. Peladofobia 

Wstręt i lęk przed osobami łysymi, czyli peladofobia, może być prawdziwą zmorą nie tylko mężczyzny, któremu wizja utraty włosów spędza sen z powiek.

Kobieta cierpiąca na peladofobię boi się bowiem łysych panów, ale do przerażenia doprowadza je również widok niemowlęcia, któremu włosy nie zdążyły jeszcze urosnąć.

6. Eufobia 

Eufobia to chorobliwy lęk przed dobrymi wiadomościami. Każdy z nas odczuwa dreszcz podniecenia, kiedy czeka na ważną wiadomość, zwłaszcza gdy ma nas ona z jakiegoś powodu ucieszyć. Eufob woli jednak czytać i wysłuchiwać złych wieści, bo na samą myśl o dobrych informacjach zaczyna się bać.

7. Krystalofobia 

Nieuzasadniony strach przez szkłem i kryształem, czyli krystalofobia, może objawiać się paniką w przypadku kontaktu ze szklanymi naczyniami, szczególnie podczas uderzania jedno o drugie. Czara goryczy pęka wraz z pęknięciem czy stłuczeniem szklanego naczynia..

8. Nomofobia 

Nomofobia to paniczny lęk przed niedziałającym telefonem komórkowym. W przypadku zagubienia w miejskiej i nie-miejskiej dżungli komórka zwykła być ostatnią deską ratunku, a jeśli nagle okazuje się, że nasz telefon ma wyładowaną baterię lub stracił zasięg, zaczynamy się bać i to dość naturalne.

Jednak nomofob wpada w panikę w każdej sytuacji, kiedy zapomni na chwilę telefonu lub gdy działanie jego komórki może być ograniczone.

9. Maniafobia (agateofobia, dementofobia) 

Maniafobia to lęk i obawa przed chorobą psychiczną, szaleństwem, a więc też przed… fobią (fobofobia). Ten rodzaj zaburzenia chyba najlepiej oddaje istotę fobii.

Jeśli ktoś ma fobiczną psychikę, czyli jest podatny na odczuwanie panicznego lęku związanego z określoną sytuacją, osobą, stanem lub przedmiotem, to najczęściej boryka się z kilkoma fobiami, które napędzają się nawzajem. Taka multifobiczność wymaga więc multiterapii, która pomoże wyrwać się z błędnego koła.

Wszystkie fobie

Lista lęków i fobii jest bardzo długa i wymienienie wszystkich fobii nie jest możliwe (bo cały czas powstają nowe), ale te najdziwniejsze naszym zdaniem fobie pokazują, jak wielu zjawisk można się bać w sposób irracjonalny. Można się bać osób otyłych (fatfobia), uciążliwego rumienienia się (erytrofiobia) albo dentysty (dentofobia). 

Kinga Foszczyńska

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • industry trends 2016 13 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Find More on on that Topic: miastokobiet.pl/9-najdziwniejszych-fobii/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ