Wednesday, December 6, 2023
Home / #ZOSTAŃWDOMU  / 8. pomysłów na kwarantannę dla małych i dużych

8. pomysłów na kwarantannę dla małych i dużych

Jak bawią się mama z córką w domu?

Kolorowanki

Kolorowanki dla dużych i małych/ fot. M.Filipek

Jesteśmy wszyscy już prawie 2. tydzień uziemieni, nasze życie spowolniło. Dodatkowo od dziś wedle zarządzenia Ministra obowiązkowo powinniśmy pozostać w domach, koniec ze spacerami nawet samotnymi, ruchem na świeżym powietrzu. Można wychodzić tylko w sprawach tzw. bytowych: do pracy, jeśli działa się gdzieś w służbie wolontaryjnej lub w ważnych kwestiach: zdrowotnych (np. do lekarza) bądź w celach zakupowych, oczywiście najpotrzebniejszych artykułów lub by np. dostarczyć komuś bliskiemu leki. Można oczywiście wyjść na spacer z pupilem, w jednoosobowym towarzystwie, wyłączając z zakazu poruszające się na zewnątrz rodziny

Co robić w domu nie tylko z dziećmi?

Ozdabianie cekinami

Serce z cekinów/ fot. M.Filipek

 

 

 

 

Każdemu z nas zrobi dobrze trochę zabawy, szczególnie teraz w domowych home office, a dzieci lubią kiedy angażujemy się w ich zajęcia. Propozycji wbrew temu co można by myśleć jest całe mnóstwo… dla bardziej twórczych jednostek, o artystycznych ambicjach i tych, którzy lubią prace manualne polecamy spróbować zdobienia cekinami. Do tego konieczne są małe szpilki i najlepiej gotowe formy ze styropianu (np. jajka, które można już sobie szykować na Wielkanoc) jeśli ktoś nie nabył może sięgnąć w rozterce po znane i nie wszystkim lubiane kolorowanki antystresowe.
Można to robić wspólnie z dzieckiem, a nawet w kilka osób, to zabawa na dobrych parę dni, jak sama nazwa wskazuje, pomogą się nawet nam dorosłym nieco wyciszyć.

 

Małe jest piękne

Domowa sztuka

Robótki z koralików/ fot. M.Filipek

 

Kolejne manualne aktywności to szykowanie biżuterii z małych koralików, konieczne do tego są żyłki wędkarskie albo coś na co można nawlekać koraliki i później to związać. To zajęcie dla cierpliwych, albo takich którzy chcą się tej cierpliwości nauczyć. Z małych elementów można też robić koralikowe  prasowanki, ze specjalnych plastikowych kawałeczków łączyć formy na szablonie, albo według własnego pomysłu.

Prasowanki

Koralikowe prasowanki/ fot. M.Filipek

 

Dla zaawansowanych. Malowanie na szkle – wystarczy małe lusterko czy kawałek szybki, na której malujemy pisakiem do podpisywania płyt CD wzór, a następnie wypełniamy go np. farbami akwarelowymi. Można tak stworzyć portrety czy jakieś świąteczne wzory. Również ozdoby z bibuły mogą się przydać i być prawdziwym wyzwaniem, kwiaty z bibuły są na zawsze, przynajmniej nigdy nie zwiędną. Najwyższą jednak formą rękodzieła może być popularny qulling, i choć trzeba mieć do tego specjalny przyrząd ( zobaczcie na filmie)  może uda się go czymś go zastąpić. Ta precyzyjna technika zwijania papieru pozwala stworzyć wyrafinowane wzory. W sprzedaży są gotowe paski papieru, jeśli już nie uda się ich kupić, można pociąć kolorowe kartki na równe paski.

 

 

A jak o cudach z papieru mowa nie zapominajcie o origami, w internecie znajdziecie mnóstwo filmów instruktażowych, może zajączek na Święta?

 

 

Dziecku pokażemy jak dobrze wykorzystać czas w domu, a sami czegoś się nauczymy, może ten czas kwarantanny pozwoli odkryć nam inne, nowe talenty. Niektórzy po tym trudnym okresie będą zmuszeni się przebranżowić, więc naukę czas zacząć!

 

Edyta & Misia Sowa-Filipek

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Oliwia Galicka 7 kwietnia, 2020

    Nieoczekiwanie odkryłam nową super pasję. Rysowanie!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ