Wednesday, June 7, 2023
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Jak osiągnąć sukces: 8 niezbędnych kroków w drodze na „Everest” kariery

Jak osiągnąć sukces: 8 niezbędnych kroków w drodze na „Everest” kariery

Osiągnięcie sukcesu, czyli zdobycie szczytu, nie zależy od tego, jak wiele dyplomów mamy na koncie, ale od tego, jaką postawę przyjmujemy wobec siebie i ludzi, których spotkamy

Jak osiągnąć sukces, portal Miasto Kobiet

Jak osiągnąć sukces?

Wyobraź sobie takie zawodowe miejsce, w którym zawsze pragnęłaś być, w którym czujesz się spełniona, doceniona. I bez względu na to, jaka to branża czy stanowisko, już dziś masz w sobie potencjał do tego, aby tam być, jeśli tylko naprawdę chcesz ten szczyt zdobyć, podejmiesz decyzję o tym, że chcesz podjąć ten trud wyprawy i dobrze się do niej przygotujesz

Przedstawiam 8 zachowań, które są wspólne dla ludzi sukcesu, liderów, których spotkałam na swojej drodze zawodowej i które sama praktykuję. Jak się okazuje, zdobycie upragnionego szczytu nie zależy od tego, jak wiele dyplomów mamy na koncie, ale od tego, jaką postawę przyjmujemy wobec samych siebie i ludzi, których spotkamy.

1. Odnajdź swoje wartości

Jeśli chcesz czerpać satysfakcję z tego, co robisz i kim jesteś, odpowiedz sobie na pytanie, co jest twoją najważniejszą wartością w życiu i temu podporządkuj swoje działania. Myśl o wartościach, kiedy będziesz podejmować decyzje. Podam ci przykład. Moje główne wartości, kiedy myślę o pracy zawodowej, to rozwój, zaangażowanie oraz pomoc innym w odkrywaniu ich potencjału. W pełni wyrażają, dlaczego zajmuję się tym, czym się zajmuję i stoją za moją decyzją o całkowitej w pewnym momencie zmianie ścieżki zawodowej. I wcale na początku nie było łatwo, ale dziś wiem, że było warto włożyć wysiłek w to, aby porzucić miejsce i branżę, w której było mi wygodnie i bezpiecznie, by dziś robić to, co daje mi poczucie spełnienia i sensu.

A jeśli jeszcze nie odkryłaś, co jest twoją wartością, to wyobraź sobie, że czujesz się w życiu naprawdę spełniona. Co chcesz w tym momencie powiedzieć od siebie światu i ludziom wokół?

2. Znajdź swój Everest

Kiedy już poznasz, co jest twoją wartością (czasem potrzebujesz na to trochę czasu), zdecyduj o tym, co chcesz robić w życiu, np. mieć firmę, pracować dla firmy, być ekspertem w danej dziedzinie etc. Nie bój się tych myśli, planów, bo wszystkie one są twoje, dobre i masz do nich prawo. Ten „Everest” w karierze nie ma być wcale najwyższym szczytem świata, ale taką górą, która dla ciebie jest ważna, na której myśl o zdobyciu zaczyna ci bić serce. Dla każdego sukces ma inną miarę.

Jak już podejmiesz decyzję o zdobyciu tego szczytu, włóż cały swój wysiłek w to, aby to osiągnąć. Zobaczysz, że jeśli będziesz walczyć o to, żeby robić to, co jest twoją pasją, w co naprawdę wierzysz, będziesz pracować z całych sił, znajdą się ludzie, którzy ci pomogą i potrzebne ku temu zasoby.

A jeśli nie wiesz, co chcesz robić, to szukaj tak długo, aż znajdziesz. Szukaj sama lub poproś innych o pomoc: partnera, przyjaciela, coacha, trenera. Działaj w kierunku tego, co chcesz robić, nie marnuj czasu, nikt ci go nie odda.

3. Poznaj i rozwijaj swoje mocne strony. Uwierz, że jest w tobie wiele dobrego

Skup się na tym, aby podnosić swoją efektywność, wykorzystując w tym celu swoje mocne strony. To ci się po prostu opłaci. Potwierdził mi to w rozmowie jeden z dyrektorów firmy, bardzo skuteczny w swojej roli.

Powiedział, że największy krok w rozwoju jego kompetencji nastąpił w momencie, kiedy przestał uparcie koncentrować się na tym, co ma w sobie zmieniać a zaczął pracować nad tym, jak może maksymalnie wykorzystać swój potencjał: to, że ma odwagę podejmować decyzje, nie boi się ryzyka, bardzo dobrze się czuje w roli stratega w firmie etc.; mając tego świadomość, zaczął tak dobierać zespół, aby te jego słabsze strony rekompensować, np. ma blisko siebie osobę, której mocną stroną jest przeprowadzenie, monitorowanie procesu oraz kogoś, kto naprawdę umie słuchać potrzeb zespołu.

Nie każdemu od razu jest łatwo nazwać swoje mocne strony. W tym celu przygotuj sobie tabelę, którą uzupełnisz o 5 swoich osiągnięć, umiejętności i zalet. Niech to będzie coś, co dla ciebie się liczy, coś, z czego ty jesteś dumna. Następnie przeczytaj to na głos, usłysz, jak wiele w tobie dobrego. Jeśli chcesz pójść dalej, zainwestuj w badanie kompetencji (na rynku jest wiele badań, np. D3), które pomoże ci zdiagnozować to, co jest wartością, którą wnosisz do branży, zespołu, do relacji z klientami; zrozumiesz, co naprawdę cię pasjonuje, w jakiej roli będziesz najbardziej efektywna.

4. Dawaj siebie innym

Wiedząc, co jest twoim potencjałem, dziel się tym, co masz w sobie dobrego. To jest właśnie postawa liderska, która wcale nie jest zarezerwowana tylko dla szefów. I oczywiście, że będą tacy, którzy tego nie docenią. Tak już jest, nie skupiaj się na nich. Uwagę poświęcaj tym, którzy będą chcieli się przy tobie rozwijać, dla których ty będziesz mentorem. Oddadzą ci to lojalnością i zaangażowaniem na rzecz wspólnego celu. Pamiętaj, że skuteczny lider to ten, przy kim inni się stają liderami w tym, co robią (pracownicy, klienci, podwykonawcy itd.).

5. Inwestuj 10 minut w swój rozwój, codziennie!

Jeśli chcesz osiągnąć sukces zainwestuj 10 minut dziennie w swój rozwój, nie mniej, nie więcej. Każdy znajdzie ten czas, choćby w drodze do pracy. W tym czasie ucz się języka obcego, czytaj artykuły, książki; rób to, co pomoże ci rozwijać kompetencje. Ja od roku inwestuję 10 minut dziennie w naukę hiszpańskiego, bo potrzebuję tego do wyjścia na kolejne rynki. Niewiarygodne, jak wiele nauczyłam się w ciągu roku. 10 minut dziennie to tak niewiele, a tak bardzo się opłaca.

6. Ćwicz

Słyszysz wokół, jak ważna jest aktywność fizyczna, ale może nie lubisz, nie masz czasu etc. Ja zamiast się skupiać się na tych wszystkich przeszkodach, po prostu wpisałam sobie spinning jako stałą pozycję w kalendarzu na poniedziałek i sobotę. I idę na siłownię, po prostu, a wychodzę „zdrowo” zmęczona. To mój czas na odreagowanie tego co trudne, przemyślenia tego, co niezrozumiałe. Aktywność fizyczna pomaga mi złapać dystans do sytuacji, które mnie emocjonalnie dużo kosztują. Z czasem stała się moim dobrym nawykiem.

Jeśli wciąż ci będzie trudno się zmobilizować, to szukaj sposobów, które ci pomogą w motywacji: trener personalny, znajomy, który regularnie ćwiczy, a ty dołączysz do niego. Naprawdę jest wiele możliwości, masz tylko podjąć decyzję o tym, że to robisz.

7. Prowadź dziennik

Chodzi właściwie o kolekcjonowanie tego, co ważne. Zapisuj myśli – swoje lub te wypowiedziane przez innych, które przykuły twoją uwagę. Zapisuj linki do wykładów, wypowiedzi, które obejrzałeś, zbieraj ważne dla ciebie artykuły. Powracaj do nich w ważnych momentach w twoim życiu, szczególnie w tych trudnych. Kto wie, może tam właśnie znajdziesz motywację do tego, aby się podnieść i iść dalej, sięgać jeszcze wyżej, wbrew temu, co ci się w życiu przydarza. Ten notatnik będzie ci przypominać o tym, co dla ciebie ważne, czego szukasz w życiu, gdzie chcesz dojść, jaki chcesz być. Może przyjdzie dzień, w którym jako lider, mentor, podzielisz się tym z innymi.

8. Miej swoją prywatność

Zadbaj o to, aby mieć miejsce, czas, w którym będziesz sama ze sobą, regularnie, choćby przez kilka minut (to naprawdę niewiele). Może to być twój pokój, ulubiona kawiarnia czy księgarnia. Niech to będzie czas tylko dla ciebie, wolny od oczekiwań innych, ich spraw, problemów. Na co dzień zajmujesz się tyloma kwestiami, tyloma ludźmi, stąd znajdź czas i przestrzeń, że zająć się sobą, pomyśleć, pomarzyć lub nie robić zupełnie nic. To naprawdę jest możliwe i mówi ci to osoba, która dużo pracuje, której kalendarz jest wypełniony po brzegi. Pewnie słyszałaś o tym, że warto siebie nagradzać nawet za drobne osiągnięcia, więc wygospodarowanie tego czasu tylko dla siebie może być jedną z takich nagród i będzie też przestrzenią do tego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno idziesz w wyznaczonym przez siebie kierunku.
To wszystko, tyle wystarczy. Teraz czas na ciebie i wdrożenie tego, krok po kroku, a zobaczysz, jak się zacznie zmieniać twoje życie, nie tylko zawodowe. Bycie liderem to nie są osiągnięcia a siła charakteru, postawa, która dodaje energii do tego, aby zdobyć swój „Everest”.

Anna Sarnacka-Smith

O autorce:

Anna Sarnacka-Smith, trener biznesu, konsultant HR, autorka książki „Everest lidera”, autorka bloga www.disc.com.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ