Wednesday, May 29, 2024
Home / Kultura  / 8. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia

8. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia

4 grudnia premierą „Nieznośnie długich objęć” w reżyserii Iwana Wyrypajewa rozpocznie się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.

fot. materiał prasowy

4 grudnia premierą „Nieznośnie długich objęć” w reżyserii Iwana Wyrypajewa rozpocznie się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Przed nami 10 festiwalowych dni, 28 przedstawień, w tym 4 premiery, 14 spektakli konkursowych i 9 wyreżyserowanych przez młodych twórców.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

„Nieznośnie długie objęcia” to najnowszy spektakl Iwana Wyrypajewa, który także napisał tekst dramatu. Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie, zobaczymy czwórkę bohaterów, z których troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia,  jeden z nich jest rodowitym nowojorczykiem. Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii i szczęścia, których szukają, ich życie przekształca się w koszmar, gdy nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Wystąpią: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki. Spektakl powstał w koprodukcji Festiwalu Boska Komedia z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, premierę zobaczymy 4 grudnia na scenie Narodowego Teatru Starego o godzinie 19:00. W sobotę 5 grudnia o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie z Iwanem Wyrypajewem w Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki, wstęp jest wolny.

W następne dni 5 i 6 grudnia kolejne premiery festiwalu:  „Kalkstein/Czarne słońce” w reżyserii Joanny Grabowieckiej oraz „Wielcy inni: depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka” w reżyserii Jacka Kozłowskiego. Obydwa spektakle powstały w odpowiedzi na postawione przez Bartosza Szydłowskiego, dyrektora artystycznego festiwalu, pytania wokół tematu Super Polish Hero:

Przy okazji zapowiedzi o nadchodzącej wojnie kulturowej, podziałach i radykalnie różnych postawach, chcemy o temacie polskiego superbohatera rozmawiać – tłumaczy Szydłowski. W Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki odbędzie się dodatkowo debata „Zapomniani bohaterowie”, w której wezmą udział Tadeusz Lubelski, Jacek Wakar, Przemysław Czapliński, Bogusław Deptuła, wstęp na nią jest wolny – 6 grudnia, godz. 12:00, Centrum Festiwalowe.

Najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jest Konkurs Polski, w którym zagraniczni jurorzy wybierają najważniejsze przedstawienia sezonu i wyróżniają artystów w dziewięciu kategoriach. Główną nagrodę za przedstawienie w wysokości 50 tys. złotych, funduje Prezydenta Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, a nagrody indywidualne dla twórców Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

W tym roku o statuetki Boskiego Komedianta powalczą: „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego, „Hamlet” Krzysztofa Garbaczewskiego, „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU” Moniki Strzępki, „Apokalipsa” Michała Borczucha, „Morfina” Eweliny Marciniak, „Męczennicy” Grzegorza Jarzyny, „Podróż zimowa” Pawła Miśkiewicza, „Kto się boi Virginii Woolf” Grzegorza Wiśniewskiego, „Hrabina Batory” Wiktora Rubina, „Narodziny Fryderyka Demuth” Macieja Wojtyszki, „Murzyni” Igi Gańczarczyk,   „Szaleństwa nocy” Iwony Jery, „Skowyt” Macieja Podstawnego  i „Wychowanka” Mikołaja Grabowskiego.

Po spektaklach oraz w Centrum Festiwalowym będą się odbywały spotkania z twórcami spektakli konkursowych, w Centrum Festiwalowym o godzinie 14:00 można się będzie spotkać z Piotrem Gruszczyńskim, dramaturgiem z Teatru Nowego (8 grudnia), Grzegorzem Jarzyną (9 grudnia, godz. 12:00), a na spotkaniach mistrzowskich z Krystianem Lupą (11 grudnia, godz. 12:00).

Festiwal to także wydarzenia towarzyszące,  8 grudnia będzie można posłuchać w Bunkrze Sztuki „LORDA BEMOL” – koncertu rodzeństwa, Zuzanny i Antonisa Skoliasów. Ta muzyczna odyseja inspirowana jest biografią i twórczością ich ojca – Jorgosa Skoliasa – wokalisty jazzowego greckiego pochodzenia. Inny specjalny projekt muzyczny towarzyszący festiwalowi to „Słowa i dźwięki: Wirpsza/Spójność świata”, w którym Radosław Krzyżowski, aktor Narodowego Starego Teatru, przywołuje twórczość zapomnianego polskiego poety Witolda Wirpszy. Kolejną specjalną atrakcją jest wędrujący spektakl uliczny Teatru KTO – „Peregrinus”. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, współczesnego Everymana, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy domem a pracą w korporacji. Przedstawienie odbędzie się w niecodziennym miejscu, bo w galerii handlowej Bonarka City Center (10 grudnia, godz. 11:00).  Radio Kraków natomiast z okazji festiwalu przygotowuje nagranie słuchowiska „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” , w produkcji radiowej wezmą udział: Juliusz Chrząstowski, Dorota Segda, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Małgorzata Zawadzka (premiera 9 grudnia, godz. 21:05).

8 grudnia zostanie otwarta wystawa „Duchy teatru” wieńcząca obchody 250 lecie teatru publicznego w Polsce.  To interaktywna ekspozycja złożona z multimedialnej instalacji, projekcji 3 D, kolaży fotograficznych i fonosfery. Opowiada o teatralnym rzemiośle, o ludziach, którzy nie występują na scenie, a bez których magia teatru nie jest możliwa, Centrum Festiwalowe, godz. 14:00.

12 grudnia w nocy zostaną ogłoszone wyniki Konkursu Polskiego, a po opadnięciu emocji konkursowych  zobaczymy najnowszy spektakl Krystiana Lupy „Plac bohaterów”( 13 i 14 grudnia). Spektakl miał premierę w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym 27 marca tego roku, jest pierwszą międzynarodową koprodukcją Boskiej Komedii.

Na niektóre spektakle nadal można kupić bilety (głównie na spektakle premierowe, poza „Placem bohaterów” oraz na spektakle młodych reżyserów, sekcja PARADISO), informacje o biletach można znaleźć na stronie festiwalu na Facebooku oraz w Centrum Festiwalowym.

Organizatorami festiwalu są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa. Sponsorem  Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia jest Kraków Airport.

Więcej o festiwalu: www.boskakomedia.pl

(źródło:mp)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • ignou report 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: miastokobiet.pl/8-miedzynarodowy-festiwal-boska-komedia/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ