Sunday, June 13, 2021
Home / Moda  / Trendy  / 7 tajemnic Królowej Pereł

7 tajemnic Królowej Pereł

Audrey Hepburn z wzajemnością kochała perły. Wiemy, jak zainspirować się jej stylem.

Czy znasz tajemnice królowej stylu? / fot. Pixabay

Ikona stylu i jedna z najjaśniejszych gwiazd kina. Była królową pereł, które tej jesieni święcą triumfy na wybiegach oraz w uszach i na szyjach kobiet, niekwestionowaną mistrzynią ich noszenia. Największymi słabościami Audrey Hepburn były biżuteria, lody i… spaghetti. Podobno zawsze miała przy sobie paczkę makaronu

Czy znasz tajemnice królowej stylu? / fot. Pixabay

Czy znasz tajemnice królowej stylu? / fot. Pixabay

1. Audrey Hepburn przyszła na świat 88 lat temu w Belgii. Jej ojciec był brytyjskim bankierem, a matka holenderską baronessą. Chociaż wielu w Hollywood było przekonanych, że Audrey jest Amerykanką (american sweetheart), to swój wytworny wdzięk zawdzięczała dorastaniu w Europie. Dziadek ze strony matki zbił fortunę na handlu z koloniami holenderskimi i był ulubieńcem królowej Wilhelminy, która mianowała go gubernatorem.

2. Czas II wojny światowej przeżyła w okupowanej przez Niemców Holandii. Matka-arystokratka, aby przeżyć, musiała zatrudnić się jako służąca. Audrey zarabiała dla holenderskiego ruchu oporu, tańcząc na prywatnych pokazach, jednak z powodu niedożywienia i pogłębiającej się anemii, astmy i żółtaczki musiała przerwać występy. Zanim zaczęła występować w filmach (1951), szkoliła się na asystentkę dentystyczną. Przez całą młodość marzyła o zostaniu baletnicą. W spełnieniu pragnienia przeszkodziły jej zbyt długie nogi, brak talentu i pieniędzy niezbędnych do zostania primabaleriną.

Comment below your top 5 favorite Audrey movies!!❤ Love you all have a wonderful day!

Post udostępniony przez Audrey Hepburn (@audrey.hepburn)

3. Sarnie oczy, długa lufka i potrójny sznur pereł, z którymi nie rozstawała się nawet w… kuchni. Audrey Hepburn do dziś uważana jest za jedną z najlepiej ubranych gwiazd show-biznesu. Po wielkim sukcesie komedii „Rzymskie wakacje” (1953) zaprzyjaźniła się z Hubertem de Givenchym. W jego projektach wystąpiła w kultowych scenach „Śniadania u Tiffany’ego” (1961), a w 2006 r. jej suknia z tego filmu została zlicytowana za 467 200 funtów, czyli nieco poniżej pół miliona dolarów. Także na potrzeby „Szarady” (1963) francuski dyktator mody zaprojektował specjalnie dla Hepburn aż dziewiętnaście kostiumów i kultowy już zapach L’interdit. Aktorka nosiła jego kreacje również poza planem filmowym, dzięki czemu Givenchy spektakularnie wylansował swoją markę.

4. Nad całością wizerunku aktorki czuwała zawsze Edith Head, jedna z najwybitniejszych kostiumografek wszech czasów. Ubierała Audrey do „Rzymskich wakacji”, „Sabriny” (1954), „Śmiesznej buzi” (1957) i „Śniadania u Tiffany’ego”. To Head, nie Givenchy, była odpowiedzialna za kostium, w którym Holly (Audrey) jedzie do więzienia odwiedzić Sally’ego Tomato.

5. Choć współczesnym trudno w to uwierzyć, Audrey nie ceniła swojej drobnej figury (86-51-86). W czasach, kiedy kanon piękna wyznaczał pełny biust i krągłe biodra, aktorka wyróżniała się smukłą sylwetką. Jej francuski projektant i przyjaciel zawsze twierdził, że Hepburn ma „idealną twarz i figurę, szczupłe, modelowe ciało z łabędzią szyją”, a Edith Head talię aktorki określiła jako „najwęższą od czasów wojny secesyjnej”. – Ufam Givenchy’emu tak samo, jak Amerykanki ufają swoim psychiatrom – miała powiedzieć Audrey.

6. Audrey Hepburn była spragniona miłości. „Jeśli wyjdę za mąż, chcę być bardzo zamężna” – mawiała. Zanim doszło do jej dwóch małżeństw, aktorka spotykała się z Jamesem Hansonem, Williamem Holdenem i Johnem F. Kennedym. W 1954 r. powiedziała „tak” aktorowi Melowi Ferrerowi, z którym rozwiodła się 14 lat później. Po raz drugi wyszła za mąż za włoskiego psychiatrę Andreę Dottiego. Miała dwóch synów. Po rozwodach udało się jej zbudować dojrzały związek z holenderskim aktorem Robertem Woldersem, z którym była już do końca życia.

7. Oprócz rodziny dla Audrey najważniejsza była pomoc humanitarna, która wciągnęła ją w latach 70. Jako ambasadorce dobrej woli UNICEF-u ostatnie lata życia wypełniły jej misje do najbiedniejszych rejonów świata. W roku 1992 odbyła najtrudniejszą dla siebie podróż do Somalii. Aktorka zmarła we śnie 20 stycznia 1993 r. w Szwajcarii.

Agna Karasińska

Podczas tworzenia artykułu korzystałam z Audrey w domu. Wspomnienia z kuchni mojej matki z przepisami, fotografiami i prywatnymi historiami, Luca Dotti, Wydawnictwo Literackie, Audrey. Osobisty Album Audrey Hepburn, Suzanne Lander, Wydawnictwo Suchman oraz #Sława, Karolina Korwin-Piotrowska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Perły, diamenty oraz komis biżuterii dawnej znajdziesz w Syncret
ul. Bracka 8, Kraków

fot. Matkovska Photography

Perły w butiku Syncret: słodkowodne, słonowodne Akoya, Tahiti i South Sea Gold Lip / fot. Matkovska Photography

Kolia z pereł hodowanych słonowodnych Akoya z ozdobnym zapięciem z ametystem w złocie / fot. Matkovska Photography

Kolia z pereł hodowanych słonowodnych Akoya z ozdobnym zapięciem z ametystem w złocie / fot. Matkovska Photography

Wiktoriańska bransoleta z pereł Akota z finezyjnym zapięciem z białego złota z rubinami oraz pierścionek z 5,3 karatowym brylantem w białym złocie / fot. Matkowska Photography

Wiktoriańska bransoleta z pereł Akota z finezyjnym zapięciem z białego złota z rubinami oraz pierścionek z 5,3 karatowym brylantem w białym złocie / fot. Matkowska Photography

www.syncret.com
Facebook.com/SyncretJewellery
Instagram.com/SyncretJewellery
#discoversyncret

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach