Tuesday, September 21, 2021
Home / Uroda  / Zdrowie  / 7 sposobów na uciążliwy PMS

7 sposobów na uciążliwy PMS

Gdy ciało sygnalizuje, że czuje się fatalnie

kobieta wpadająca w furię

Nadciąga PMS? / fot. Gabriel Matula / Unsplash

Podwyższona temperatura, bóle głowy, podbrzusza, zawroty głowy a do tego zmiana nastrojów, od nerwowości i płaczliwości po depresyjne nastroje? Ciało sygnalizuje, że czuje się fatalnie i to akurat przed miesiączką. Jeżeli się z tym zgadzasz, znaczy to, że należysz do kobiet cierpiących na wyjątkowo uciążliwy PMS

 

Często tuż przed miesiączką pojawiają się dolegliwości żołądkowe: zgaga, wzdęcia, zatrzymanie płynów w organizmie, a także problemy z oddawaniem moczu. Mogą być to na zmianę pieczenie, swędzenie, a nawet zbyt częste korzystanie z toalety. A to powoduje nocne wstawanie, bo obawiamy się, że nasze łóżko przesiąknie albo kałużą krwi (bo okres jest niestety nieregularny) albo nie przetrzymamy, tak czy inaczej łóżko będzie przemoczone. Częstym objawem są też wypryski na twarzy i ogólnie problemy z cerą pogarszającą się niemal z dnia na dzień. A to wzbudza frustrację i gniew, całą gamę negatywnych emocji, które muszą znaleźć ujście. Jak sobie radzimy? Wiele z moich koleżanek sięga w tym czasie po słodycze, które mają złagodzić objawy łączące się z napięciem przedmiesiączkowym. Pytanie tylko, na ile te wszystkie złote rady i metody są skuteczne, a na ile to jedynie autosugestia mająca na celu poprawienie swojego samopoczucia i usprawiedliwienie słodkiego obżarstwa między posiłkami.

Jedni uważają to za jednostkę chorobową, wielu lekarzy się z tym nie zgadza i uznaje za naturalną fazę cyklu. Jednak nie musimy się zagłębiać aż tak bardzo w medyczne podłoże tego stanu. Najważniejsze jak sobie z tym poradzić, jak przetrwać? Co pomaga, a czego należy unikać?

Co pomaga w czasie PMS-u?

1 Więcej snu pomaga w PMS

Należy przeznaczyć większą ilość godzin na sen, bo najważniejszy jest w tym wszystkim wypoczynek. Jeżeli należysz do kobiet, które zabierają pracę do domu i zarywasz noce, widzisz negatywne skutki zdrowotne każdego dnia. Zwróć jednak uwagę na to, że im bliżej okresu, tym bardziej jesteś zmęczona.

Endometrioza/ fot. Dora Pete/ flickr.com

 

2 Więcej się ruszaj

Nie znaczy to, że masz się przemęczać i wylewać z siebie siódme poty na siłowni, nie, chodzi o to, żebyś nie przesiadywała wyłącznie przed komputerem lub ulubioną książką, ale przeszła się również na spacer z psem, albo po prostu trochę pobiegała

Running Woman

Running Woman, Adrina/ fot. Greg Photogregd/ flickr.com

 

3 Zmniejsz ilość soli

Na kilka dni przed przewidywanymi dolegliwościami nie używaj aż tyle soli do jedzenia. Powstrzymaj się także od ulubionych chipsów, w dłuższej perspektywie naprawdę warto

Sign no salt

No salt/ fot. snug dug/ flickr.com

4 Więcej witamin złagodzi dolegliwości towarzyszące PMS

Zażywaj witaminę B6, magnez i wapń. W czasie tuż przed, jak i w trakcie samej miesiączki twoje ciało jest osłabione, a zmęczenie staje się na tyle uciążliwe, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, w tym także pracę. Jednak uzupełnienie braków witaminowych powinno pomóc w zmęczeniu i poprawić nastrój.

Vitamin B6

Vitamin B6/fot. flickr.com

 

5 Ogranicz ilość wypitej kawy

Dla wielu kobiet jest to trudne, bo oprócz tradycyjnej porannej kawy do śniadania, muszą jeszcze pobudzić się 2 w godzinach pracy. Jednak kawa zawiera kofeinę, która jasne, pobudza, ale także sprawia, że denerwujesz się jeszcze bardziej. I przez PMS i kawę trzęsiesz się z nerwów.

Mini mug with coffee

Mini mug for coffee/ fot. toyohara/ flickr.com

 

6 Zmniejsz spożywanie tłustych pokarmów

Zastanów się, czy potrzebujesz jeszcze 2 dodatkowe naleśniki, a zamiast tego sięgnij np. po batonik zbożowy.

Snack

Przekąska/ fot. liz/ flickr.com

7 Unikaj roślin strączkowych i kapusty

Chciałaś zjeść sałatkę i akurat przyjemnie i zachęcająco wygląda z puszki zielona fasolka szparagowa. Niestety musisz się powstrzymać i obejść się smakiem, bo poza dotychczasowymi dolegliwościami możesz dołączyć wzdęcia.

Agnieszka Szpak

Przeczytaj koniecznie: 15 filmów, które z chęcią obejrzysz podczas okresu

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Avatar
    maha 27 sierpnia, 2021

    myślałam że to zwykły pms i bagatelizowałam sprawę, po latach okazało się że choruję na endometriozę, jestem już po zabiegu jej usuwania w szpitalu medicover i żałuje że nie przyszło mi wcześniej do głowy żeby się zbadać w tym kierunku

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach