7 sposobów na uciążliwy PMS
Gdy ciało sygnalizuje, że czuje się fatalnie

Nadciąga PMS? / fot. Gabriel Matula / Unsplash
Podwyższona temperatura, bóle głowy, podbrzusza, zawroty głowy a do tego zmiana nastrojów, od nerwowości i płaczliwości po depresyjne nastroje? Ciało sygnalizuje, że czuje się fatalnie i to akurat przed miesiączką. Jeżeli się z tym zgadzasz, znaczy to, że należysz do kobiet cierpiących na wyjątkowo uciążliwy PMS
Często tuż przed miesiączką pojawiają się dolegliwości żołądkowe: zgaga, wzdęcia, zatrzymanie płynów w organizmie, a także problemy z oddawaniem moczu. Mogą być to na zmianę pieczenie, swędzenie, a nawet zbyt częste korzystanie z toalety. A to powoduje nocne wstawanie, bo obawiamy się, że nasze łóżko przesiąknie albo kałużą krwi (bo okres jest niestety nieregularny) albo nie przetrzymamy, tak czy inaczej łóżko będzie przemoczone. Częstym objawem są też wypryski na twarzy i ogólnie problemy z cerą pogarszającą się niemal z dnia na dzień. A to wzbudza frustrację i gniew, całą gamę negatywnych emocji, które muszą znaleźć ujście. Jak sobie radzimy? Wiele z moich koleżanek sięga w tym czasie po słodycze, które mają złagodzić objawy łączące się z napięciem przedmiesiączkowym. Pytanie tylko, na ile te wszystkie złote rady i metody są skuteczne, a na ile to jedynie autosugestia mająca na celu poprawienie swojego samopoczucia i usprawiedliwienie słodkiego obżarstwa między posiłkami.
Jedni uważają to za jednostkę chorobową, wielu lekarzy się z tym nie zgadza i uznaje za naturalną fazę cyklu. Jednak nie musimy się zagłębiać aż tak bardzo w medyczne podłoże tego stanu. Najważniejsze jak sobie z tym poradzić, jak przetrwać? Co pomaga, a czego należy unikać?
Co pomaga w czasie PMS-u?
1 Więcej snu pomaga w PMS
Należy przeznaczyć większą ilość godzin na sen, bo najważniejszy jest w tym wszystkim wypoczynek. Jeżeli należysz do kobiet, które zabierają pracę do domu i zarywasz noce, widzisz negatywne skutki zdrowotne każdego dnia. Zwróć jednak uwagę na to, że im bliżej okresu, tym bardziej jesteś zmęczona.

Endometrioza/ fot. Dora Pete/ flickr.com
2 Więcej się ruszaj
Nie znaczy to, że masz się przemęczać i wylewać z siebie siódme poty na siłowni, nie, chodzi o to, żebyś nie przesiadywała wyłącznie przed komputerem lub ulubioną książką, ale przeszła się również na spacer z psem, albo po prostu trochę pobiegała

Running Woman, Adrina/ fot. Greg Photogregd/ flickr.com
3 Zmniejsz ilość soli
Na kilka dni przed przewidywanymi dolegliwościami nie używaj aż tyle soli do jedzenia. Powstrzymaj się także od ulubionych chipsów, w dłuższej perspektywie naprawdę warto

No salt/ fot. snug dug/ flickr.com
4 Więcej witamin złagodzi dolegliwości towarzyszące PMS
Zażywaj witaminę B6, magnez i wapń. W czasie tuż przed, jak i w trakcie samej miesiączki twoje ciało jest osłabione, a zmęczenie staje się na tyle uciążliwe, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, w tym także pracę. Jednak uzupełnienie braków witaminowych powinno pomóc w zmęczeniu i poprawić nastrój.

Vitamin B6/fot. flickr.com
5 Ogranicz ilość wypitej kawy
Dla wielu kobiet jest to trudne, bo oprócz tradycyjnej porannej kawy do śniadania, muszą jeszcze pobudzić się 2 w godzinach pracy. Jednak kawa zawiera kofeinę, która jasne, pobudza, ale także sprawia, że denerwujesz się jeszcze bardziej. I przez PMS i kawę trzęsiesz się z nerwów.

Mini mug for coffee/ fot. toyohara/ flickr.com
6 Zmniejsz spożywanie tłustych pokarmów
Zastanów się, czy potrzebujesz jeszcze 2 dodatkowe naleśniki, a zamiast tego sięgnij np. po batonik zbożowy.

Przekąska/ fot. liz/ flickr.com
7 Unikaj roślin strączkowych i kapusty
Chciałaś zjeść sałatkę i akurat przyjemnie i zachęcająco wygląda z puszki zielona fasolka szparagowa. Niestety musisz się powstrzymać i obejść się smakiem, bo poza dotychczasowymi dolegliwościami możesz dołączyć wzdęcia.
Agnieszka Szpak