Monday, May 20, 2024
Home / POLECAMY  / 7 sposobów na uciążliwy PMS

7 sposobów na uciążliwy PMS

Czy należysz do kobiet cierpiących na wyjątkowo uciążliwy PMS?

kobieta wpadająca w furię

Nadciąga PMS? / fot. Gabriel Matula / Unsplash

Podwyższona temperatura, bóle głowy, podbrzusza, zawroty głowy a do tego zmiana nastrojów, od nerwowości i płaczliwości po depresyjne nastroje? Ciało sygnalizuje, że czuje się fatalnie i to akurat przed miesiączką. Jeżeli się z tym zgadzasz, znaczy to, że należysz do kobiet cierpiących na wyjątkowo uciążliwy PMS

 

Często tuż przed miesiączką pojawiają się dolegliwości żołądkowe: zgaga, wzdęcia, zatrzymanie płynów w organizmie, a także problemy z oddawaniem moczu. Mogą być to na zmianę pieczenie, swędzenie, a nawet zbyt częste korzystanie z toalety. A to powoduje nocne wstawanie, bo obawiamy się, że nasze łóżko przesiąknie albo kałużą krwi (bo okres jest niestety nieregularny) albo nie przetrzymamy, tak czy inaczej łóżko będzie przemoczone. Częstym objawem są też wypryski na twarzy i ogólnie problemy z cerą pogarszającą się niemal z dnia na dzień. A to wzbudza frustrację i gniew, całą gamę negatywnych emocji, które muszą znaleźć ujście. Jak sobie radzimy? Wiele z moich koleżanek sięga w tym czasie po słodycze, które mają złagodzić objawy łączące się z napięciem przedmiesiączkowym. Pytanie tylko, na ile te wszystkie złote rady i metody są skuteczne, a na ile to jedynie autosugestia mająca na celu poprawienie swojego samopoczucia i usprawiedliwienie słodkiego obżarstwa między posiłkami.


Przeczytaj koniecznie:

Endo belly – o czym może świadczyć brzuch jak balon?

Co to znaczy PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. PMS – Pre-Menstrual Syndrome) to cała gama objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych, występujących od kilku do kilkunastu dni przed menstruacją. Szacuje się, że na PMS w różnych formach cierpi nawet połowa miesiączkujących kobiet. Przyczyna występowania nadal nie jest dokładnie poznana, ale dotychczasowe badania sugerują, że pierwotny problem znajduje się na poziomie ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu – czytamy w książce „Wdech-Wydech” dr Danieli Milki i dr Małgorzaty Jachacz-Łopaty. Do tej pory opisano 150 różnych objawów towarzyszących zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, między innymi:

 • rozdrażnienie
 • huśtawka nastrojów i płaczliwość
 • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
 • uczucie zmęczenia
 • bóle głowy i pleców
 • bolesność piersi
 • zaparcia i wzdęcia
 • obrzęki (głównie nóg i twarzy)
 • pogorszenie koordynacji ruchów
 • zmiany popędu płciowego
 • problemy z oddawaniem moczu
 • bóle gardła, problemy z zatokami
 • zmęczenie
 • omdlenia
 • niestabilność emocjonalna

Jedni uważają PMS za jednostkę chorobową, wielu lekarzy się z tym nie zgadza i uznaje za naturalną fazę cyklu. Jednak nie musimy się zagłębiać aż tak bardzo w medyczne podłoże tego stanu. Najważniejsze jak sobie z tym poradzić, jak przetrwać? Co pomaga, a czego należy unikać?

Co pomaga w czasie PMS-u?

1 Więcej snu pomaga w PMS

Należy przeznaczyć większą ilość godzin na sen, bo najważniejszy jest w tym wszystkim wypoczynek. Jeżeli należysz do kobiet, które zabierają pracę do domu i zarywasz noce, widzisz negatywne skutki zdrowotne każdego dnia. Zwróć jednak uwagę na to, że im bliżej okresu, tym bardziej jesteś zmęczona.

Więcej snu pomaga w PMS/ fot. Dora Pete/ flickr.com

 

2 Więcej się ruszaj

Nie znaczy to, że masz się przemęczać i wylewać z siebie siódme poty na siłowni, nie, chodzi o to, żebyś nie przesiadywała wyłącznie przed komputerem lub ulubioną książką, ale przeszła się również na spacer z psem, albo po prostu trochę pobiegała

Running Woman

Zwiększ codzienną dawkę ruchu / fot. Greg Photogregd/ flickr.com


Dowiedz się:

Seks podczas okresu. Tabu czy ekstaza?


3 Zmniejsz ilość soli

Na kilka dni przed przewidywanymi dolegliwościami nie używaj aż tyle soli do jedzenia.  Słone przekąski i produkty o dużej zawartości soli źle wpływają na pracę naszego żołądka. Zgaga przed okresem może się zdarzyć, gdy nie możesz powstrzymać się od ulubionych chipsów.

Sign no salt

Zmniejsz ilość soli/ fot. snug dug/ flickr.com

4 Więcej witamin złagodzi dolegliwości towarzyszące PMS

Zażywaj witaminę B6, magnez i wapń. W czasie tuż przed, jak i w trakcie samej miesiączki twoje ciało jest osłabione, a zmęczenie staje się na tyle uciążliwe, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, w tym także pracę. Jednak uzupełnienie braków witaminowych powinno pomóc w zmęczeniu i poprawić nastrój.

Vitamin B6

Więcej witamin złagodzi dolegliwości towarzyszące PMS/fot. flickr.com

 

5 Ogranicz ilość wypitej kawy

Dla wielu kobiet jest to trudne, bo oprócz tradycyjnej porannej kawy do śniadania, muszą jeszcze pobudzić się 2 w godzinach pracy. Jednak kawa zawiera kofeinę, która jasne, pobudza, ale także sprawia, że denerwujesz się jeszcze bardziej. I przez PMS i kawę trzęsiesz się z nerwów.

Mini mug with coffee

Ogranicz ilość wypitej kawy/ fot. toyohara/ flickr.com

 

6 Zmniejsz spożywanie tłustych pokarmów

Zastanów się, czy potrzebujesz jeszcze 2 dodatkowe naleśniki, a zamiast tego sięgnij np. po batonik zbożowy.

Snack

Zadbaj o to co jesz/ fot. liz/ flickr.com

7 Unikaj roślin strączkowych i kapusty

Chciałaś zjeść sałatkę i akurat przyjemnie i zachęcająco wygląda z puszki zielona fasolka szparagowa. Niestety musisz się powstrzymać i obejść się smakiem, bo poza dotychczasowymi dolegliwościami możesz dołączyć wzdęcia.

Agnieszka Szpak


Przeczytaj koniecznie: 
15 filmów, które z chęcią obejrzysz podczas okresu

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • maha 27 sierpnia, 2021

  myślałam że to zwykły pms i bagatelizowałam sprawę, po latach okazało się że choruję na endometriozę, jestem już po zabiegu jej usuwania w szpitalu medicover i żałuje że nie przyszło mi wcześniej do głowy żeby się zbadać w tym kierunku

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ