Saturday, July 13, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / 7 sposobów na przełamanie prokrastynacji po pracy

7 sposobów na przełamanie prokrastynacji po pracy

Prokrastynacja. Jak przełamać odkładanie zadań na później i żyć efektywniej.

Prokrastynacja kobiety po pracy

SONY DSC / by Ian / Flickr.com

Wracasz z pracy, jesz obiad i nie robisz nic przez dłuższy czas. A może siadasz znów przed komputerem i przeglądasz kolejne strony internetowe, ale bez żadnego celu, sensu i nagle uświadamiasz sobie, że straciłaś czas! A w dodatku jesteś jeszcze bardziej przemęczona niż po 8 godzinach pracy w firmie

Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów na przełamanie niechęci do wszystkiego, które sprawią, że nie tylko czas zagospodarowany będzie w efektywny sposób, ale także poczujesz się lepiej z tym, że coś dla siebie zrobiłaś.

1. Bądź offline i przełam prokrastynację

Wyznacz godziny, w których nie będziesz odbierać mejli nie tylko tych służbowych, ale wszystkich. To samo z telefonami. Pozwól sobie na 2 godziny spokoju od innych. Niech nic cię nie rozprasza, ubierz się ciepło, wyłącz komórkę i … wyjdź na spacer.

A Walk in the city

Wyłącz telefon / fot. G. Hüseyin / Flickr.com

2. Ucz się języków

Nieważne czy to język niemiecki, hiszpański, czy rosyjski, poświęć na niego minimum 15 minut każdego dnia. Wiem, że wiele osób zniechęca nauka języka po ciężkim dniu w pracy, dlatego spraw, żeby nauka sprawiała ci przyjemność. Na małych papierowych kartach wypisz po 5 słówek na każdy dzień. Pierwszego dnia powtarzaj 5, następnego kolejne 5, ale także te z dnia poprzedniego. Pod koniec tygodnia będziesz znała już 30 słówek, a pod koniec miesiąca 120! I czy nie warto poświęcić dzisiaj tę chwilę?

 

Feed dog

Ucz się języków / fot. bztraining / Flickr.com

 

3. Nagradzaj się

Każdą pozytywną aktywność notuj plusem. Nawet z pozoru trywialna czynność jest warta odnotowania. Zrobiłaś pranie, zapisz to, umyłaś naczynia, też ląduje na liście, wyniosłaś śmieci, to samo! Wykonane przez ciebie dzisiaj czynności mogą posłużyć jako motywacja na jutro, kiedy zupełnie nie będziesz miała chęci ruszyć nawet małym palcem u stopy. Wtedy zobaczysz, ile wczoraj zrobiłaś, tym samym polepszysz swoje samopoczucie.

4. Zacznij się ruszać

Nie chodzi tu przejście od pokoju do pokoju, ale o aktywność fizyczną. Pamiętasz jak w liceum ćwiczyłaś 3 razy w tygodniu i wciąż pełna byłaś energii? Właśnie! Czas wrócić do dobrych nawyków.

Poświęć 20 minut dziennie na ćwiczenia, mogą to być skłony, przysiady albo nożyce. Przypomnij sobie szkolne czasy, a jeśli nie czujesz się z tym zbyt komfortowo na YouTube jest mnóstwo filmików z ćwiczeniami. Przebierz się w sportowe ubrania, zmień wygodne domowe klapki na obuwie sportowe i do dzieła!

Kobieta wykonuje ćwiczenia

Zacznij się ruszać / fot. bwanderd / Flickr.com

5. Utnij sobie drzemkę

Napij się kawy, a następnie zdrzemnij się na 20 minut, po tym czasie poczujesz się lepiej, a jednocześnie przez wypitą przez sobie kofeinę nabierzesz energii. Dlaczego 20 minut? Po tym czasie kofeina zaczyna działać na twój organizm, skuteczność tego typu metody potwierdzono badając kierowców tirów, którzy zmuszeni się do pokonywania naprawdę długich dystansów.

Kot robiący sobie drzemkę

Utnij sobie drzemkę / fot daimak / Flickr.com

 

6. Śmiej się i nie daj się prokrastynacji

Może to być niedawno pożyczona przez koleżankę książka z dowcipami albo zabawny filmik na YouTube. Nieważne, chodzi tylko o to, żebyś zwiększyła poziom endorfin w swoim organizmie. Po takiej sesji śmiechu nie tylko polepszy się twój nastrój, ale nabierzesz chęci do działania!

Kobieta uśmiechająca się z karteczką z napisem śmiech

Śmiej się / Jason_Warren / Flickr.com

7. Włącz muzykę

Może to być klasyka typu Mozart, latynoskie rytmy, jazz albo disco. Nieważne jaka, istotne jest to, żebyś słuchając jej czuła się dobrze. Możesz ją nucić, tańczyć albo prostu poruszać stopą w rytm muzyki. Muzyka łagodzi obyczaje, czas to sprawdzić!

Kobieta słucha muzyki

Ciesz się muzyką / fot.  Ben Raynal / Flickr.com

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ