Monday, February 26, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / 7 skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie

7 skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie

To może wymagać zmiany przyzwyczajeń. Jesteś gotowa?

Koszty ogrzewania jak je obniżyć

fot. Freepik

W czasach, gdy słowo „kryzys” odmieniane jest przez wszystkie przypadki, z jeszcze większym strachem patrzymy na zbliżający się sezon grzewczy. Ceny paliw szybują w górę, drożeje węgiel, gaz i prąd, a analitycy rynku zapowiadają kolejne podwyżki. Prognozy już teraz wskazują na kilkunastoprocentowy wzrost kosztów ogrzewania, które zimą są wydatkiem numer jeden w domowym budżecie. Na szczęście dzięki odpowiednim rozwiązaniom i zmianie nawyków można skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, nawet jeśli zima znów da się nam mocno we znaki

 

Ile wydajemy na ogrzewanie

Z raportu TNS OBOP „Polacy o oszczędzaniu energii” wynika, że tylko 4 na 100 Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że aż 70% energii w budynkach pochłania ogrzewanie. Już rok temu zima dała nam mocno w kość, zmuszając do mocniejszego odkręcenia grzejników. W efekcie koszty ogrzewania w 2020 roku były wyższe o około 20-30% w porównaniu do roku poprzedniego. Za ogrzanie średniej wielkości mieszkania zapłaciliśmy około 1981,24 zł.

 

W przypadku budynków jednorodzinnych koszty są zwykle wyższe i zależą głównie od powierzchni domu i rodzaju wybranego paliwa. Wciąż najtańszą i najbardziej popularną opcją jest ogrzewanie węglem. Jednak ze względu na niezbyt dobry PR „czarnego złota”, coraz więcej osób wybiera opcję bardziej ekologiczną. Ekogroszek jest paliwem czystym, wydajnym, a do tego tanim. Szacuje się, że na ogrzewanie 150-metrowego domu potrzeba od 3 do 5 ton tego opału. Ceny są mocno zróżnicowane, ale przy dobrej jakości ekogroszku, sezon grzewczy udało się zamknąć w kwocie między 2700, a 4500 zł.

Jak będzie w tym roku? Prognozy wskazują, że najbliższy sezon może być droższy od poprzedniego nawet o 50%. Wszystko przez zmieniające się przepisy unijne i wzrastające opłaty za emisję CO2, które najmocniej odczują zwykli obywatele.

Sprawdźmy zatem, co możemy zrobić, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Obniż temperaturę w domu

Mamy tendencję do przegrzewania naszych domów, mimo, że nie jest to dobre dla zdrowia. W ciągu dnia temperatura w pomieszczeniach powinna oscylować między 19, a 21 stopni Celsjusza. Zaleca się by w sypialni nie była wyższa niż 17-19 stopni, bo właśnie taka najlepiej wpływa na nasz sen. Warto o tym pamiętać, ponieważ zmniejszenie temperatury o 1 stopień poprawi nie tylko samopoczucie, ale dodatkowo zredukuje zużycie ciepła nawet o 6%.

 

Warto również odrobinę przykręcić ogrzewanie na czas, gdy nie ma nas w domu. Chodzi o to by delikatnie obniżyć temperaturę, ale nie doprowadzić do wychłodzenia pomieszczeń, aby grzejniki wyrównując ciepło nie pracowały potem zbyt intensywnie. W pomieszczeniach mało używanych jak spiżarka czy pralnia można przykręcić grzejniki do minimum. Podobnie w kuchni, gdzie ze względu na gotowanie i tak jest ciepło. Takie dopasowanie temperatur do pomieszczeń wyjdzie na dobre naszym finansom, ale skorzysta również nasze zdrowie.

Wybieraj tanie paliwa

Wydatki na ogrzewanie będą stanowić znaczą część opłat eksploatacyjnych w domu. Dlatego wybór rodzaju ogrzewania i paliwa warto dobrze przemyśleć, już na wczesnym etapie budowy. Najtańsze w eksploatacji są nowoczesne rozwiązania, wykorzystujące energię odnawialną. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala obniżyć koszty ogrzewania do minimum. Niestety jest to wciąż bardzo drogie rozwiązanie na etapie inwestycji. Wydatek rzędu kilkadziesięciu tysięcy złotych sprawia, że mogą sobie na niego pozwolić nieliczni. Dużym zainteresowaniem cieszy się natomiast pellet i ekogroszek, które są nie tylko wydajne, ekologiczne, ale i tanie. Cena dobrego ekogroszku za tonę to około 1000-1100 zł. Pellet wypada cenowo bardzo podobnie.

Jeśli chcesz optymalizować koszty ogrzewania nie idź drogą na skróty. Najtańszy opał to tylko pozorna oszczędność, która w dłuższej perspektywie przyniesie same straty, również finansowe. Wybieraj ekogroszek najwyższej jakości o odpowiednich parametrach. Znajdziesz go online na https://grzejemnieto.pl/.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

To, w jaki sposób wietrzysz dom, ma znaczenie. Zasada jest taka, że lepiej robić to krótko, ale intensywnie, czyli przy szeroko otwartym oknie. W ten sposób wykorzystasz naturalną cyrkulację powietrza. Na czas wietrzenia zakręć grzejniki, inaczej będą one pracować z podwójną mocą, dla wyrównania temperatury. Warto rozważyć również instalację systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W nowopowstających domach tzw. rekuperacja jest już obowiązkowa. Warto też pomyśleć nad jej instalacją w domach budowanych wcześniej, ponieważ pozwala ona znacznie ograniczyć straty ciepła, a dodatkowo oczyszcza powietrze.

Uszczelniaj i oszczędzaj

Drzwi i okna, choć niezbędne, mogą być źródłem sporych strat ciepła. Zwłaszcza jeśli są nieszczelne. Na szczęście niewielkim wysiłkiem i tanim kosztem można to naprawić samodzielnie. Wystarczą drobne prace remontowe, zakup uszczelki, silikonu lub specjalnej taśmy. Dzięki nim można uszczelnić wszelkie dziury, przez które do domu wlatuje zimne powietrze. Czasem jednak konieczna może okazać się wymiana okien.

Grzejniki na widoku

Przy ogrzewaniu podłogowym ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu. Jednak w wielu domach wciąż obecne są kaloryfery. Warto je mocno wyeksponować, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Sprawdź czy nie są zasłonięte meblami, zasłonami czy elementami dekoracyjnymi. Jeśli tak, spróbuj je maksymalnie odsłonić, tak by ciepło mogło skutecznie rozchodzić się po całym pokoju. Fajnym rozwiązaniem są specjalne ekrany lub maty. Umieszczone na ścianie za grzejnikiem, odbijają ciepło i zapobiegają jego uciekaniu przez ściany. To niewielki wydatek, który również pozwala skutecznie obniżyć rachunki.

Kupuj opał poza sezonem

To prosty sposób na obniżenie kosztów ogrzewania. Niestety, większość posiadaczy pieców na paliwo stałe, zwleka z zakupem opału do ostatniej chwili. W szczycie sezonu ceny są znacznie wyższe, trudniej też znaleźć opał dobrej jakości. Najlepszy czas na zakup pelletu czy ekogroszku jest wiosną lub latem. Można wtedy skorzystać z promocji na ekogroszek i kupić dobry opał taniej nawet o kilkadziesiąt złotych. Przy zakupie kilku ton na cały sezon, różnica z pewnością będzie odczuwana. Dobrym rozwiązaniem jest też kupowanie opału online. W ten sposób masz dostęp do ofert wielu sprzedawców, i możesz wybrać najkorzystniejszą.

Termoizolacja to podstawa

Na koszty ogrzewania w dużym stopniu wpływa stan ocieplenia budynku. Problem z niewystarczającą izolacyjnością mają zwłaszcza wieloletnie budynki, wznoszone w starej technologii. W takich domach ilość zużytego opału jest znacznie większa, niż w nowoczesnych budynkach o tej samej powierzchni. Rozsądnym rozwiązaniem jest termomodernizacja, która pozwoli zmniejszyć zużycie energii cieplnej. To inwestycja, która wiąże się z kosztami. Jednak dzięki programom takim jak Czyste Powietrze można uzyskać zwrot większości nakładów. Właściwa izolacja budynku jest kluczowa, ponieważ bez niej wszelkie inne wysiłki zatrzymania ciepła w domu pójdą na marne.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ