Monday, May 27, 2024
Home / Kultura  / 7 seriali HBO, które musisz zobaczyć

7 seriali HBO, które musisz zobaczyć

Na co warto poświęcić jesienne wieczory?

Seriale HBO

HBO: najlepsze seriale w zasięgu ręki / fot. materiały prasowe

HBO to jedna z najbardziej znanych płatnych stacji telewizyjnych. Powstała w USA, a słynie przede wszystkim z nadawania na swojej antenie hitów kinowych w bardzo krótkim czasie po ich premierze. Kolejnym kluczowym produktem w ofercie tej stacji są liczne seriale, z których zdecydowana większość okazała się hitem. Według wielu widzów żadna stacja nie produkuje lepszych seriali od HBO. Przyjrzyjmy się bliżej 10 starszym i nowszym produkcjom tej stacji, które naszym zdaniem zdecydowanie warto zobaczyć

 

Różne kategorie serialowe

Na pewno tym, czego nie można zarzucić HBO, jest poświęcenie się jednej tematyce. Otóż nie – stacja produkowała i dalej zapewnia swoim widzom produkcje przeróżnego typu i o różnej tematyce. W swojej ofercie ma seriale poświęcone mafii, ale również kostiumowe czy obyczajowe. Każdy znajdzie coś dla siebie, co więcej do seriali HBO chętnie wraca się nawet po latach. Co zrobić, żeby móc oglądać tę stację? Nie musicie mieć nawet telewizora. Wystarczy np. pakiet: internet i HBO GO w UPC. Przejdźmy jednak do tych seriali z oferty stacji, które naszym zdaniem są godne uwagi. Kolejność jest przypadkowa.

 

  1. Seks w wielkim mieście – serial można już uznać zdecydowanie za kultowy. Opowiada on o perypetiach życiowych czterech koleżanek. Poruszane są w nim problemy normalnych ludzi – kariera, związki, zakładanie rodziny i wychowywanie dzieci. Główne bohaterki to kobiety z ambicjami, ale każda z nich jest inna, mają inne podejście do wielu kwestii. Serial produkowano w latach 1998–2004. W sumie w 6 seriach nakręcono 94 odcinki. Po dużym sukcesie serialu powstały również dwa filmy, które stanowiły kontynuację przygód bohaterek.
  2. Kompania braci – serial o tematyce wojennej. Jego producentami są Steven Spielberg i Tom Hanks, a oglądamy w nim historię Kompanii E 506. Spadochronowego Pułku Piechoty, należącego do 101. Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Serial składał się tylko z jednej serii i 10 odcinków, a po raz pierwszy pojawił się na HBO w 2001 roku. W Polsce dotychczas można go było oglądać nie tylko na HBO, ale również na TVN, TVN Siedem i Universal Channel. Serial ten był nominowany do Nagród Emmy w aż 19 kategoriach, a zdobył ją w 6.
  3. Gra o tron – serial fantasy, który przez wielu oceniany jest jako najlepsza z produkcji HBO, ale ile w tym prawdy? Obserwujemy w nim walkę możnych rodzin, które chcą panować nad krainą Westeros. Kilka z nich planuje przejęcie tronu, narasta intryga, a konflikt pomiędzy rodzinami ostatecznie prowadzi do wojny. Serial stanowi adaptację sagi Pieśń lodu i ognia. Jego premiera na antenie HBO miała miejsce w 2011 roku. Ostatnia seria serialu ma być oznaczona numerem 8. Dotychczas w ramach 7 serii w sumie nakręcono 67 odcinków. Serial od samego początku został znakomicie odebrany i przez widzów, i przez krytyków, ale nie obyło się bez kontrowersji ze względu na nadmierną nagość i brutalność. W Polsce średnia oglądalność szóstej serii wynosiła ponad 100 tysięcy widzów.
  4. Rodzina Soprano – jeden z najlepszych seriali o tematyce mafii, jaki dotąd nakręcono. Był on emitowany przez HBO od 1999 do 2007 roku, natomiast w Polsce pojawił się rok po premierze. Całość opowiada o włosko-amerykańskiej rodzinie mafijnej, której szefem jest Tony Soprano, główny bohater serialu. Jest to serial, który pokazuje życie szefa przestępczej organizacji z dwóch stron – rodzinnej i mafijnej. Od samego początku produkcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności, przede wszystkim za sposób pokazywania mafii czy wpływu przemocy na ludzi. Serial obfituje w drastyczne sceny, wulgaryzmy i nagość – jest oczywiście przeznaczony wyłącznie dla dorosłych widzów.
  5. Rzym – w tym przypadku mamy do czynienia z produkcją kostiumową, w której możemy obserwować, jak wyglądał Rzym dawno temu. Powstanie serialu pochłonęło aż 100 milionów euro, a nakręcono go w 2005 roku. Serial doskonale pokazał, jak wyglądała rzymska codzienność w starożytności. Jest to produkcja cechująca się dużym realizmem, ze spiskami i polityką w tle. Powstały 2 bardzo dobre serie tego serialu, choć pierwotnie planowano ich 6. Sama akcja rozpoczyna się po tym, jak Juliusz Cezar powraca do Rzymu po podbiciu Galii. Doskonały serial, który do dzisiaj jest wspominany przez widzów.
  6. Wataha – tym razem polska produkcja. Cała jego akcja dzieje się na bieszczadzkim, polsko-ukraińskim pograniczu. Wystarczającą rekomendacją dla tego serialu niech będzie to, że w Polsce jego popularność była większa niż Gry o tron. To mroczna historia przepełniona zbrodnią i intrygami. Początkowo miało nie być drugiej serii, jednak ostatecznie zdecydowano o jej powstaniu. Pierwsza zdobyła bardzo dobre recenzje i zainteresowanie ze strony widzów, zatem powstanie drugiej wydawało się oczywiste.
  7. Zakazane imperium – kolejna bardzo droga produkcja, która pod względem poziomu realizacji i rozmachu okazała się zdecydowanie lepsza niż niejedna produkcja hollywoodzka. Akcja koncentruje się na polityku, Enochu Thompsonie, który jednocześnie współpracuje nie tylko z innymi politykami, ale i z gangsterami. Doprowadzi to go do trudnej sytuacji. Serial emitowano na antenie HBO w latach 2010–2014. W sumie w 5 seriach nakręcono 56 odcinków. Cała jego akcja dzieje się w Atlantic City w okresie prohibicji.

 

HBO kopalnią genialnych seriali

Powyżej wymieniliśmy zaledwie 7 pozycji udanych produkcji HBO, jednak w praktyce seriali, które zdobyły uznanie widzów, były dziesiątki. Przeróżna tematyka, zawsze ciekawe, oryginalne i wyszukane pomysły. W serialach tej stacji nie zmienia się jedno – każda kolejna produkcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a widzowie wyczekują na ich premiery.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ