Saturday, April 13, 2024
Home / Inne  / Fotogaleria  / „Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy”

„Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy”

„Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy” to hasło towarzyszące obchodom 600. rocznicy polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

„Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy” to hasło towarzyszące obchodom 600. rocznicy polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji 28 maja wypełniona Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie „zawirowała” w rytmie muzyki sufickiej. Gospodarzem wieczoru był Ambasador Turcji Yusuf Ziya Özcan.

Wśród wielu gości obecnych w Sali Kongresowej PKiN pojawili się między innymi przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Premiera, Sejmu, Senatu, Ministerstw, a także pracownicy ambasad i dyplomaci.

Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy

Zdjęcie 1 z 6

fot. materiał prasowy

 

Ceremonia Sema, przeniosła widza w świat tureckiej kultury i obyczajów. Na scenie zaprezentowali się wirujący derwisze z bractwa Mevlany, które powstało w XIII wieku w Konyi, w Turcji. Artyści pojawili się w Polsce na jedynym koncercie, na specjalne zaproszenie Pana Ambasadora Yusufa Ziya Özcana.

To unikalny, jedyny taki koncert w Polsce, którym chcemy uczcić 600-lecie stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania. Żałujemy, że nie mogliśmy zaprosić wszystkich chętnych. – komentuje Ambasador Turcji Yusuf Ziya Özcan.

Na czym polega fenomen wirujących derwiszy? Chodzi o sposób, w jaki wprowadzają się w duchowy trans – robią to wirując wokół własnej osi w charakterystycznym tańcu. Nieodłącznymi elementami tego widowiska są także muzyka oraz gra świateł. Przyglądanie się temu niecodziennemu sposobowi modlitwy wprawia w zachwyt i na stałe zapisuje się w pamięci widzów. Derwiszom na scenie towarzyszył tego wieczoru Zespół Tureckiej Muzyki Sufickiej z Konyi (Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu), należący do Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji.

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej informacji na temat Turcji oraz nadchodzących wydarzeń, zachęcamy do wejścia na stronę Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji www.turcja.org.pl.

(źródło:materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ