Powstawanie nowych profesji i popyt na określonych specjalistów determinuje przede wszystkim czynnik społeczny. To właśnie za sprawą potrzeb współczesnych konsumentów rynek zawodów ulega dynamicznym przekształceniom. Nie inaczej jest w branży fashion – zmienia się zarówno charakter, jak i postrzeganie mody, dlatego niezbędni są wyspecjalizowani fachowcy zajmujący się jej szczegółowymi zagadnieniami. Na które zawody warto zwrócić uwagę?
Model techniczny
Zawód modela lub modelki nieodłącznie kojarzy się z modą. Nic dziwnego – takie osoby prezentują na catwalkach kolekcje projektantów, pozują na okładkach modowych żurnali i biorą udział w sesjach zdjęciowych. O wiele rzadziej mówi się jednak o modelach technicznych, którzy mają decydujące zdanie w procesie doskonalenia produktów. Na czym polega ich praca? Osoby zajmujące się tą dziedziną odgrywają istotną rolę np. podczas przymiarek. Na ich podstawie specjaliści zajmujący się wytwarzaniem ubrań mogą ocenić, czy dany krój będzie odpowiednio dopasowany do konkretnych sylwetek, a wymiary dobrze dostosowane do przyjętej rozmiarówki. Modele techniczni są także zobowiązani do oceny tekstyliów pod kątem wygody noszenia – ich opinia jest niezwykle ważna i bardzo często decyduje o popularności danego modelu wśród konsumentów.
Trendwatcher
Prognozowanie trendów, stałe monitorowanie rynku fashion, poszukiwanie inspiracji – brzmi ciekawie? Te zadania stanowią sporą część codziennych obowiązków trendwatchera. Osoby aspirujące do zawodu specjalisty zajmującego się śledzeniem modowych tendencji powinna wyróżniać nie tylko świetna intuicja, ale również zdolność wychwytywania nowinek i umiejętność doskonałej selekcji informacji. W świecie mody istotną rolę odgrywają tworzone przez nich trendbooki, z których korzystać mogą chociażby projektanci. Opracowane przez trendwatcherów albumy zawierają m.in. zestawienia kolorystyczne, rodzaje i cechy materiałów oraz kroje. Oprócz typowo modowych inspiracji w książkach znaleźć można również wskazówki socjologiczne, na podstawie których możliwe jest opracowanie precyzyjnej strategii dotarcia do klienta i zainteresowania go produktem. Niezwykle ważna w tym zawodzie jest też analiza środowiska – na zachowanie i gust konsumentów wpływają różne tendencje i wydarzenia, dlatego trendwatcher musi patrzeć na trendy wieloaspektowo.
Specjalista IT
Wbrew pozorom, specjaliści IT odgrywają w sektorze modowym niezwykle ważną rolę. Dzieje się tak ze względu na jej intensywny rozwój, ekspansję na zagraniczne rynki, a także działania z zakresu e-commerce. Do ich obowiązków należą najczęściej: administrowanie lokalną siecią komputerową polegające na jej stałej aktualizacji, opieka nad sprzętem i oprogramowaniem antywirusowym oraz zarządzanie uprawnieniami użytkowników. Istotne jest także ciągłe wsparcie informatyczne osób zatrudnionych w firmie. Ze względu na specyfikę tego rodzaju przedsiębiorstw, oprócz umiejętności takich jak znajomość branżowych zagadnień (sieci VPN, systemy operacyjne) wymagane są rozwinięte kompetencje miękkie i znajomość języków obcych. Osoby zainteresowane pracą w charakterze specjalistów ds. IT mogą próbować swoich sił w dużych przedsiębiorstwach odzieżowych i rozpocząć np. pracę w LPP lub innych firmach związanych bezpośrednio z branżą modową.
Stylista online
Zmiany we współczesnym społeczeństwie i dynamiczny tryb życia wymuszają przeobrażenia w branży fashion, która staje się bardziej elastyczna i dopasowana do potrzeb konsumentów. Jednym z „tradycyjnych” zawodów, które przeszły sporą przemianę, jest stylista. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się usługi tych specjalistów w… internecie. Osoby zajmujące się kreowaniem wizerunku pomagają klientom za pośrednictwem programów i aplikacji umożliwiających przeprowadzenie rozmowy z funkcją wideo. Dzięki temu korzystający z pomocy ekspertów mogą sięgać po ich porady nie wychodząc z domu, oszczędzając tym samym czas i godząc konsultacje z codziennymi obowiązkami.
Modowy prawnik
Świat mody potrzebuje wielu specjalistów, którzy, tylko na pierwszy rzut oka, nie są z nim w żaden sposób związani. W branży fashion niezwykle istotne są aspekty prawne, dlatego zajmujący się tą dziedziną fachowcy odgrywają kluczową rolę. Co należy do wiodących zadań prawnika mody? Specjalizujący się w tej dziedzinie adwokaci zajmują się m.in. kwestiami związanymi z plagiatami czy prawem autorskim. Co więcej, ich pomoc jest nieoceniona podczas konstruowania umów w agencjach modeli i modelek oraz różnego rodzaju porozumień. Celem współpracy branży fashion z prawnikami jest więc przede wszystkim ochrona praw (modelek i modeli, klientów i projektantów), a także zapobieganie sporom i czuwanie nad prawidłowością dokumentacji. Są oni również potrzebni podczas rejestrowania znaku towarowego czy firmowego.
Specjalista ds. kolorów
Jedną z najbardziej interesujących profesji w branży fashion jest również specjalista ds. kolorów. Osoba zawodowo zajmująca się tematyką barw w modzie jest przede wszystkim odpowiedzialna za komponowanie i dobieranie kolorów pasujących do poszczególnych ubrań czy nawet całych kolekcji. Specjalistów czeka niełatwe zadanie – muszą oni bowiem dokładnie odwzorować ton, który klient miał na myśli i stworzyć kolor idealny. Specjalista ds. kolorów musi także czuwać nad finalną paletą kolorów kolekcji i ją zaakceptować, a następnie przekazać informację o akceptacji m.in. działom laboratoryjnym, zajmującym się mieszaniem i komponowaniem barw, a następnie barwieniem konkretnych tkanin. Osoby trudniące się dobieraniem barw z powodzeniem znajdują zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach i domach modowych czy studiach branży fashion.
kama 2 października, 2019
Praca w LPP to byłoby coś, firma rozwinęła się już spokojnie do poziomu europejskich wysokich standardów.
Maryś 19 października, 2021
Bardzo wciągający i wartościowy artykuł