6 mitów na temat fotowoltaiki, które nie mają nic wspólnego z prawdą
Czy fotowoltaika jest droga i się nie opłaca?
Jak każdy popularny temat, który jest na czasie, na i wokół fotowoltaiki narosło wiele mitów. 6 z nich dementujemy w poniższym artykule – przeczytaj go i dowiedz się, na czym polegają funkcjonujące w szerokim obiegu przekłamania i półprawdy dotyczące instalacji solarnych
1. W Polsce panują złe warunki do produkcji energii słonecznej
Absolutna nieprawda. Nad Wisłą jak najbardziej można i warto montować panele fotowoltaiczne, bo pogoda jest ku temu sprzyjająca. Najlepiej świadczy o tym fakt, że jeden z najbardziej rozwiniętych rynków fotowoltaicznych, czyli niemiecki, funkcjonuje w kraju leżącym pod taką samą szerokością geograficzną jak Polska. Oczywiście największa produkcja jest odnotowywana latem, jednak nie zmienia to faktu, że w naszym kraju instalacja solarna opłaca się przez cały rok. Jeśli interesuje Cię sama kwestia opłacalności systemu fotowoltaicznego, informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://dom.wp.pl/panele-fotowoltaiczne-jako-dodatkowe-zrodlo-energii-czy-to-sie-oplaca-6648728342752160a.
2. Instalacja najlepiej pracuje w upały
Powyższa zależność wydaje się słuszna, bo skoro ogniwa wykorzystują energię z promieniowania słonecznego, to im wyższa temperatura powietrza i im intensywniej świeci Słońce, tym więcej prądu mogą wyprodukować. Tymczasem to błędne myślenie, ponieważ upały niekorzystnie wpływają na wydajność fotowoltaiki i wręcz przyczyniają się do jej obniżki. Optymalną efektywność pracy panele uzyskują w temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza – powyżej tej wartości jej poziom spada.
3. Eksploatacja paneli jest droga i czasochłonna
W żadnym razie – fotowoltaika to w pełni autonomiczny i działający w sposób automatyczny system, który nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Nie wiąże się też z prawie żadnymi kosztami poza niewielką ilością prądu niezbędnego do działania falownika.
4. Panele są dostępne tylko dla domów
Choć rzeczywiście ogniwa najczęściej montuje się na dachach domów, to z powodzeniem da się je instalować w wielu innych miejscach. Bez większych problemów można je montować na gruncie czy na specjalnych elementach konstrukcjach mocowanych np. do znaków drogowych albo latarni. Obecnie produkowane są nawet pojazdy z panelami solarnymi na dachu, np. autobusy, ale pojawiają się też prototypy aut osobowych z instalacją słoneczną na dachu. Nie zmienia to faktu, że w przypadku domu zdecydowanie warto już na etapie projektu uwzględnić montaż paneli. Jeżeli natomiast jesteś jeszcze przed budową i dopiero szukasz kredytu hipotecznego, w znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci porównywarka na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.
5. Instalacja nie działa, gdy niebo jest zachmurzone
Ten mit również może wydawać się logiczny, bo skoro fotowoltaika produkuje prąd z energii słonecznej, zachmurzenie powinno wykluczać jej działania. W praktyce jednak instalacja pracuje nawet w czasie, gdy Słońce jest schowane za chmurami, choć wówczas rzeczywiście jej wydajność spada.
6. Fotowoltaika jest droga i się nie opłaca
Niewielkie instalacje fotowoltaiczne da się kupić i zamontować już w cenie kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Teoretycznie może się to wydawać dużo, jednak gdy weźmie się pod uwagę oszczędności wynikające z mniejszego zużycia prądu, kalkulacje wyglądają zupełnie inaczej. Panele zwracają się bowiem po 7-8 latach użytkowania, podczas gdy gwarancja produktowa wynosi z reguły 15-25 lat, co oznacza, że przez ponad 10 lat można liczyć na darmowy prąd ze Słońca. Trudno zaprzeczyć opłacalności tej inwestycji.