6 kroków, by osiągnąć lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne
Wellness jest w zasięgu ręki, trzeba tylko trochę zwolnić

Osiągnięcie lepszego samopoczucia to proces, wymagający czasu / fot. Pexels
Holistyczne podejście do zdrowia zakłada konieczność zwracania uwagi na stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Tylko zachowanie równowagi między nimi pozwala mieć dobre samopoczucie i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Zmiana stylu życia na zdrowszy powinna przebiegać stopniowo. Sprawdź 6 kroków, pozwalających osiągnąć lepsze samopoczucie
Krok 1: Czerpanie informacji o zdrowiu ze sprawdzonych źródeł
Porady zdrowotne nie zawsze są udzielane przez osoby, które mają na ten temat odpowiednią wiedzę. Częstym zjawiskiem jest powielanie mitów na temat zdrowia, które nie mają nic wspólnego z poprawą samopoczucia. Przeważnie zastosowanie się do nich nie przynosi żadnych efektów. Zdarzają się jednak działania, które mogą poważnie zaszkodzić, dlatego powinieneś czerpać informacje o zdrowiu tylko ze sprawdzonych źródeł.
Dobrym serwisem o zdrowiu fizycznym i psychicznym jest Welbi. Znajdują się tam sprawdzone porady zdrowotne, poparte wiarygodnymi źródłami oraz zweryfikowane przez ekspertów. Ponadto są pisane prostym językiem – z myślą o osobach, które nie rozumieją skomplikowanych terminów medycznych.
Krok 2: Odpoczynek i odpowiednia ilość snu
Jeżeli chcesz zachować dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje odpoczynku i snu. Dorosła osoba powinna spać około 7–9 godzin. Mniejsza ilość może przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości (m.in. ciągłego uczucia zmęczenia, problemów z koncentracją i pamięcią). Zwracaj zatem szczególną uwagę na to, aby zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem.
Krok 3: Zapobieganie niedoborom witamin i minerałów
Niedobór witamin i minerałów oznacza zaburzenia funkcjonowania organizmu. W zależności od tego, czego brakuje, pojawiają się różnego rodzaju objawy. Wszystkie z nich są niebezpieczne dla zdrowia i przyczyniają się do powstawania kolejnych nieprawidłowości. Witaminy i minerały powinny być dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Niekiedy konieczna jest dodatkowa suplementacja. Pamiętaj jednak, aby chęć stosowania suplementów skonsultować z lekarzem.
Krok 4: Codzienna aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego pamiętaj o codziennym ruchu. Nie musisz trenować konkretnej dyscypliny. Możesz spacerować, wędrować, jeździć na rowerze, pływać – cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność. Ważne jest, aby zamienić siedzenie na kanapie na jakąkolwiek aktywność.
Krok 5: Rezygnacja z używek
Alkohol, papierosy i narkotyki zawierają substancje, które są szkodliwe dla organizmu. Stosowanie ich regularnie prowadzi do stopniowego niszczenia narządów wewnętrznych. W dodatku może pojawić się uzależnienie fizyczne i psychiczne. Pomoc w rezygnacji z używek możesz uzyskać od psychologa lub lekarza.
Krok 6: Brak pośpiechu
Pamiętaj, że zmiana nawyków i stylu życia, to proces. Daj sobie czas. Pośpiech powoduje niepotrzebny stres. Nie przejmuj się drobnymi niepowodzeniami. Nie bój się także prosić o wsparcie bliskich.