Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / 6 faktów i mitów na temat zębów i higieny jamy ustnej

6 faktów i mitów na temat zębów i higieny jamy ustnej

Co tak naprawdę służy zębom?

Szczoteczka soniczna

fot. Pexels by Canva

Czy pasta do zębów może usunąć kamień nazębny? Czy po umyciu zębów trzeb wypłukać jamę ustną wodą? Czy szczoteczka soniczna jest faktycznie lepsza od szczoteczki manualnej? W tym artykule rozwiewamy najczęstsze mity i przedstawiamy fakty, które pomogą Ci lepiej zadbać o higienę jamy ustnej

 

1. Po umyciu zębów trzeba wypłukać jamę ustną wodą MIT

To jeden z częściej pojawiających się błędów. Gdy po wyszczotkowaniu zębów wypłuczemy jamę ustną wodą, to tym samym pozbędziemy się składników pasty, które dopiero co dostarczyliśmy naszym zębom. Dlatego najlepiej po ich umyciu wypluć nadmiar piany z ust i opłukać twarz wodą. W ten sposób substancje aktywne pasty, takie jak fluor będą miały szansę dłużej działać.

2. Niektóre pasty do zębów mogą usuwać kamień nazębny MIT

Nic bardziej mylnego. Niestety żadna pasta do zębów nie jest w stanie usunąć kamienia nazębnego. Natomiast niektóre z nich mogą zapobiegać jego powstawaniu. Pasty przeciwko kamieniowi zawierają najczęściej pirofosforany lub cytrynian sodu. Są to związki, które ograniczają odkładanie się płytki nazębnej i jej mineralizacji. Dzięki takiemu mechanizmowi kamień tworzy się znacznie wolniej i w mniejszych ilościach. Warto jednak pamiętać, aby co najmniej raz w roku usuwać kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym, gdyż nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec jego powstawaniu.

3. Szczoteczka soniczna dokładniej myje zęby, niż szczoteczka manualna FAKT

Szczoteczka soniczna dzięki bardzo szybkim ruchom włókien czyści zęby o wiele lepiej i dokładniej niż szczoteczka manualna. Może ona wykonywać od 31 tysięcy do nawet 96 tysięcy ruchów sonicznych na minutę, podczas gdy szczoteczką manualną możemy wykonać co najwyżej 300-600 ruchów. Jak widać różnica jest ogromna. Szczoteczka soniczna jest nie tylko bardziej skuteczna w myciu zębów, ale też bardziej wygodna w używaniu. Dlatego jeśli masz kłopot z opanowaniem poprawnej techniki mycia zębów szczoteczką manualną i do tego tendencję do pobieżnego i pośpiesznego mycia zębów, to szczoteczka soniczna będzie świetnym rozwiązaniem. Tego rodzaju urządzenie ma bowiem wbudowany 2-minutowy timer, który za nas kontroluje czas potrzebny na dokładne umycie całej jamy ustnej.

 

Warto też podkreślić, że dla większości osób opanowanie techniki mycia zębów szczoteczką soniczną jest o wiele łatwiejsze, niż szczoteczką manualną. A to dlatego, że szczoteczka soniczna większość pracy wykonuje za nas, co zdecydowanie zwiększa komfort jej używania. Dodatkowo jej systematyczne stosowanie pomaga lepiej przeciwdziałać próchnicy i chorobom przyzębia oraz poprawia wygląd naszych zębów (zęby stają się wizualnie jaśniejsze i bardziej lśniące). Szczoteczki soniczne to urządzenia uniwersalne. Sprawdzą się u każdego. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat szczoteczek sonicznych: https://www.shop-dent.pl/pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych-2022-1308134131.html

4. Zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak wypadną MIT

Bardzo popularnym mitem jest to, że zęby mleczne nie bolą, dlatego nie trzeba ich leczyć. Niestety nie jest to prawda. Mleczaki mogą tak samo boleć jak zęby stałe, jeśli dotknęła je próchnica, szczególnie, że pierwsze zęby posiadają delikatniejsze i cieńsze szkliwo. Z tego powodu mogą być bardziej narażone na rozwój ubytków próchniczych. Dodatkowo próchnica zębów mlecznych rozwija się znacznie szybciej niż na zębach stałych. Jeśli dojdzie ona do głębszych warstw zęba, wówczas dziecko może odczuwać jego ból. Ponadto, jeśli nie dbamy wystarczająco dobrze o higienę pierwszych zębów, to ryzyko pojawienia się próchnicy na nowo wyrośniętych zębach stałych jest zdecydowanie większe. To dlatego zaatakowane próchnicą zęby mleczne należy leczyć, by w ten sposób zapobiec ich przedwczesnej utracie oraz uniknąć próchnicy na zębach stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może wiązać się z powstaniem wad wymowy i wad zgryzu.

5. Próchnicą zębów można się zarazić FAKT

Próchnica jak każda choroba bakteryjna jest chorobą zakaźną. Dlatego możemy się nią zarazić poprzez pocałunek, jedzenie tymi samymi sztućcami czy piciem z jednej szklanki.

6. Twarda szczoteczka czyści zęby lepiej MIT

Wbrew pozorom twardsze szczoteczki wcale lepiej nie czyszczą zębów. A to dlatego, że posiadają zazwyczaj mniej włókien, co zmniejsza skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej. Warto też zaznaczyć, że twarde włókna mogą uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Miękkie lub średnie szczoteczki sprawdzą się znacznie lepiej. Ich zaletą jest to, że posiadają gęste włókna, co zapewnia lepsze czyszczenie zębów oraz stymulujący masaż dziąseł.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ