56. Festiwal Filmowy w Krakowie
26 maja - 5 czerwca odbędzie się 56. edycja Festiwalu Filmowego. Miłośnicy kina będą mogli przyjrzeć się zmaganiom debiutantów i wybitnych twórców na ekranach Krakowa.
W dniach 29 maja – 5 czerwca 2016 odbędzie się 56. Krakowski Festiwal Filmowy, podczas którego na ekranach Krakowa zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt wybranych filmów stworzonych zarówno przez debiutantów, jak i tych, autorstwa cenionych twórców.
Polskie filmy wezmą udział w czterech festiwalowych konkursach: międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, konkursie DocFilmMusic oraz konkursie polskim. Ponadto odbędą się pokazy pozakonkursowe: Panorama filmu polskiego, retrospektywa dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, pokaz najlepszych filmów laureata nagrody Smoka Smoków, Marcela Łozińskiego oraz cykl specjalny poświęcony twórczości Andrzeja Wajdy. Filmem, który otworzy 56. edycję festiwalu będzie najnowszy “21x Nowy Jork” Piotra Stasika.
Wśród prezentowanych filmów warto zwrócić uwagę na następujące pozycje traktujące na temat świata: „Alisa w krainie wojny” reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, opowiadający o wydarzeniach wojennych na wschodzie kraju; „Ikona” Wojciecha Kasperskiego, przedstawiający historię położonego na dalekiej Syberii szpitala psychiatrycznego; “Mnich z morza” Rafała Skalskiego o buddyjskim klasztorze w Tajlandii, „Stan umysłu” Darii Lipko o bośniackim psychiatrze próbującym rozliczyć się ze swoją przeszłością, a także opowieść o 21 pasażerach nowojorskiego metra, dająca pole do rozmyślań nad współczesnym społeczeństwem w filmie „21x New Jork” Piotra Stasiaka.
Na długiej liście znajdą się też filmy zahaczające o problematykę relacji rodzinnych, jak “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”Pawła Łozińskiego, “Trzy rozmowy o życiu” autorstwa Julii Staniszewskiej, czy też “Morgenrot”Michała Korchowieca.
Możemy spodziewać się także odrobiny ezoteryki i magii w trzech filmach: „Darze” Przemka Kamińskiego, „Z pogranicza cudu” Tomasza Jurewicza i „Walce z szatanem” Konrada Szołajskiego.
Nie zabraknie miejsca na dokumenty przedstawiające sylwetki wybitnych postaci kultury. Pojawią się pozycje poświęcone takim osobistościom jak Jonasz Kofta, Stanisław Dygat, Sławomir Mrożek, czy też Przemysław Gintrowski.
Pojawi się także temat zmagania się z niepełnosprawnością w filmie „Cheerleaderki” Sławomira Witka, czy „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej, którego bohaterem jest chłopiec cierpiący na zespół downa.
Na szczególną uwagę zasługują także filmy animowane, spośród których 4 rywalizować będą o statuetkę Złotego Smoka w międzynarodowym konkursie. Co ciekawe, za wszystkimi animacjami stoją kobiety.
W 56. Festiwalu Filmowym weźmie udział 45 filmów, 24 dokumenty, 8 krótkich filmów fabularnych i 13 animacji. W Panoramie filmu polskiego zaprezentowanych zostanie 20 produkcji, z których większość będą stanowiły polskie i światowe premiery.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia pojawi się na początku maja.