Friday, May 24, 2024
Home / Kultura  / 500 zł na dziecko – kto dostanie? 10 najważniejszych pytań

500 zł na dziecko – kto dostanie? 10 najważniejszych pytań

Komu przysługuje 500 zł na pierwsze dziecko? Kto i gdzie może złożyć wniosek? Czy od 500 zł zapłacisz podatek? Oto lista najważniejszych pytań.

fot. Fotolia

Komu przysługuje 500 zł na pierwsze dziecko? Kto i gdzie może złożyć wniosek? Czy od 500 zł zapłacisz podatek? Oto lista najważniejszych pytań.

fot. Fotolia

fot. Fotolia

Czy 500 zł dostaną wszyscy Polacy wychowujący dzieci?

Niestety nie. Świadczenie wychowawcze (jak oficjalnie nazywa się „500 zł na dziecko”) przysługuje tylko na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodów osiąganych przez rodzinę. Dostaną je wszyscy, i najbiedniejsi i najbogatsi.

Komu przysługuje również 500 zł na pierwsze dziecko?

O 500 zł na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie mogą wnioskować rodziny, w których dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł miesięcznie. Do wniosku o 500 zł trzeba będzie dołączyć wybrane dokumenty potwierdzające dochody.

Co to znaczy pierwsze dziecko?

Pierwszym dzieckiem w rodzinie jest „jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia”.

Mam pełnoletnie dzieci, które się uczą i są na moim utrzymaniu, czy dostanę wsparcie od państwa?

Niestety nie. Świadczenie wychowawcze przysługuje tylko dzieciom do 18 roku życia.

Czy od 500 zł zapłacę podatek?

Nie. Świadczenie wychowawcze jest nieopodatkowane, co oznacza, że na rękę dostaniesz 500 zł

Czy 500 zł na dziecko dostanę raz na zawsze?

Nie. Świadczenie zostanie przyznane na 1 rok, od 1 października do 30 września roku następnego. Po upływie roku trzeba ponownie złożyć wniosek. Wyjątkiem jest pierwszy rok obowiązywania świadczenia – zostanie ono przyznane od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 r., a więc na 18 miesięcy

Kto i gdzie może złożyć wniosek o 500 zł?

Wniosek będzie można składać w urzędach miasta lub gminy, właściwych dla miejsca zamieszkania. Wniosek mogą złożyć rodzice lub opiekunowie prawni dziecka. Pieniądze zostaną wypłacone na konto bankowe lub przesłane przelewem pocztowym tylko jednemu z rodziców. Rodzice nie mogą dwukrotnie wnioskować o świadczenie na to samo dziecko.

Co z rodzicami, którzy nie mieszkają razem? Kto wtedy dostanie 500 zł na dziecko? Kiedy świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać w ogóle? Jak wygląda wzór wniosku? Zobacz więcej na: http://mamopracuj.pl/jak-dostac-500-zl-na-dziecko-zasady-pytania-i-odpowiedzi/

Czy dzięki 500 zł na dziecko polskie mamy zostaną w domu, bo nie będzie im się opłacało pracować? Sprawdź co mówią!

http://mamopracuj.pl/czy-program-rodzina-500-zatrzyma-matki-w-domu/

mamo_pracuj-300Autorka:
Joanna Gotfryd  współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o podróży do Nowego Jorku.

źródło: sejm.gov.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ