Monday, March 17, 2025
Home / Kultura  / 10 ciekawostek historyczno-erotycznych

10 ciekawostek historyczno-erotycznych

...o kamienicy Kromerowskiej

W Polsce takie wystawy zdarzają się niezmiernie rzadko / fot. materiały prasowe

Przez wieki kamienica przy Rynku Głównym 23 skrywała wiele miłosnych historii. Czy wiesz jakich?

Wystawa „50 twarzy sexu” od 14 lutego 2017 w Krakowie / fot. materiały prasowe

Wystawa „50 twarzy sexu” od 14 lutego 2017 w Krakowie / fot. materiały prasowe

1. To żony kupców, bardzo zajętych handlem najczęściej wprowadzały w tajniki seksu studentów, którzy zamieszkiwali bursy przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

2. W XV wieku, właścicielem kamienicy przy Rynku Głównym 23 był Ludwik Kromer i jego syn Jerzy, który miał piękna żonę, Annę. Po śmierci Jerzego Kromera uroczą wdowę pocieszał przystojny Włoch – Fracielli, który w 1674 roku został nowym właścicielem. Następnie kamienica przechodziła z rąk do rąk włoskich rodów i była świadkiem włoskiego temperamentu seksualnego rodzin Mecotti i Licini.

3. W 1795 roku, po upadku Powstania Kościuszkowskiego, do miasta wkroczyły wojska austriackie, na czele których maszerował generał de Foullon. O jego gigantycznej „szpadzie” powstawały mity.

4. Przez ponad 100 lat obok kamienicy Kromerowskiej funkcjonował garnizon żołnierski, którego mężczyźni niejednokrotnie pałali do siebie wzajemnie „zakazaną” miłością, którą spełniali w głębokich sieniach kamienic krakowskich.

5. Po wielkim pożarze w 1850 r. kamienica przeszła w ręce rodziny Jaworskich. W 1872 roku na parterze uruchomiono ponownie księgarnię. Powstał tam salonik literacki, gdzie chętnie przybywali mieszkańcy Krakowa i okolic. Młody Władysław Jaworski i jego piękna żona Paulina z rozmachem prowadzili biznes księgarski, należący do Walerego Wielogłowskiego. Właściciel, choć ponad 20 lat starszy, skrycie kochał się w pięknej Paulinie. W dowód miłości, stary Walery zapisał Paulince biznes księgarski w spadku.

W Polsce takie wystawy zdarzają się niezmiernie rzadko / fot. materiały prasowe

W Polsce takie wystawy zdarzają się niezmiernie rzadko / fot. materiały prasowe

6. W XIX wieku kamienica stała się świadkiem życia i miłostek młodych artystów: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki czy Juliana Fałata. Jan Matejko malując słynny obraz „Stańczyk” przeżywał nieodwzajemnioną miłość. Zakochał się w szesnastoletniej Teodorze Giebułtowskiej. Być może to właśnie pięknej Paulinie Jaworskiej, właścicielce kamienicy Kromerowskiej zwierzał się ze swoich przeżyć. Ten intymny związek stał się inspiracją niezwykłej kopii „Stańczyka”, znajdującej się w zbiorach wystawy erotycznej.

7. Na początku XX wieku Wydawnictwo Gebethnera i Wolffa otworzyło swoją filię w kamienicy Kromerowskiej. Przychodziło się tam wielu młodych studentów i profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zainspirowani twórczością Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza, wzajemnie konkurowali o względy pięknych krakowianek. Jak wieść niesie, to w gotyckiej piwnicy kamienicy Kromerowskiej, przy świetle świec, podczas czytania erotyków Mickiewicza krakowskie dziewczęta oddawały „wianki” młodym i czarującym studentom.

8. Tadeusz Boy-Żeleński i artyści dwudziestolecia międzywojennego odkłamywali temat erotyzmu w zacofanym obyczajowo Krakowie, w którym erotyczne pocztówki sprzedawano w Sukiennicach spod lady a orgie były sposobem spędzania wieczorów.

9. Wieść niesie, że to Hans Frank – Generalny Gubernator III Rzeszy – w 1942 roku odkrył w gotyckich piwnicach kamienicy Kromerowskiej niezwykłe dzieło stworzone przez nieznanego malarza, zainspirowane obrazem Leonardo da Vinci, które daje odpowiedź, skąd bierze się tajemniczy uśmiech Mona Lizy.

10. Współcześnie, w kamienicy Kromerowskiej, odbywać się będzie wystawa sztuki erotycznej „50 twarzy seksu”. Inspiracją do jej powstania, obok filmu o frywolnym miliarderze, jest historia krakowskiej kamienicy przy Rynku Głównym 23. Dzieła, zgromadzone w gotyckich piwnicach kamienicy Kromerowskiej to historia erotyzmu od czasów Kleopatry do „50 twarzy Greya”, z uwzględnieniem życia erotycznego starego Krakowa. Wystawa tworzy okazję do przyjrzenia się erotyce i sztuki miłosnej od Kamasutry do najnowszych gadżetów elektronicznych. Na pewno warto ją odwiedzić, bo w Polsce takie wystawy zdarzają się niezmiernie rzadko.

Co: WYSTAWA SZTUKI EROTYCZNEJ „50 TWARZY SEKSU”
Gdzie: KAMIENICA KROMEROWSKA – RYNEK GŁÓWNY 23, Kraków
Kiedy: Wystawa będzie otwarta od 14 lutego do 31 maja 2017

Więcej informacji na stronie wystawy sztuki erotycznej: www.50twarzysexu.pl

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • klaudia 5 lutego, 2017

    ile kosztuje bilet?

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ