Friday, April 19, 2024
Home / PARTNER MK  / 5 sprawdzonych i naturalnych sposobów na bolesny okres

5 sprawdzonych i naturalnych sposobów na bolesny okres

Szczęśliwe kobiety, które nie mają z tym problemu

Bolesny okres

fot. Pinkrabbit / Adobe Stock

Miesiączka to naturalny proces, który występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż jest to normalna część cyklu miesięcznego, dla wielu kobiet może być źródłem dyskomfortu. Ból brzucha, ból podbrzusza, skurcze brzucha – to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą towarzyszyć okresowi. Na podstawie licznych badań epidemiologicznych obejmujących duże populacje ocenia się, że ponad połowa młodych kobiet cierpi na dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem. Często te objawy są na tyle silne, że zakłócają codzienne funkcjonowanie. Jak radzić sobie z bolesnym okresem?

 

Bolesny okres – przyczyny

Bolesny okres, medycznie znany jako dysmenorrhea, jest powszechnym problemem zdrowotnym kobiet. Przyczyny bolesnego miesiączkowania mogą być różne, ale najczęściej wynikają one z nadmiernej produkcji prostaglandyn (czynników prozapalnych), które oddziałują m.in. na mięśnie macicy, co wywołuje ich skurcze i skutkuje bólem.

 

Objawy towarzyszące miesiączce mogą obejmować właśnie między innymi ból brzucha, ból podbrzusza czy skurcze w okolicy brzucha, ale mogą być to również:

 

• nudności,
• wymioty,
• biegunka,
• bóle głowy,
• zmęczenie,
• rozdrażnienie,
• wahania nastroju.

Naturalne sposoby na ból miesiączkowy

Przez wzgląd na różnorodność naszych organizmów, nie zawsze ten sam sposób zadziała na każdą osobę tak samo. Niezależnie jednak od tego, czy wybierasz metody naturalne, takie jak zmiana diety i stylu życia, czy decydujesz się na leki przeciwbólowe, pamiętaj, że ból miesiączkowy można skutecznie łagodzić i poprawić jakość swojego życia, sprawdź tu:  https://www.aptelia.pl/czytelnia/a595-Bolesne_miesiaczki__przyczyny_i_metody_lagodzenia  

1. Umiarkowana aktywność fizyczna a skurcze brzucha

Aktywność fizyczna przy towarzyszącym bólu brzucha nie jest na pewno pierwszym, o czym można pomyśleć, jednakże może być ona naprawdę wskazana. Ćwiczenia, takie jak joga, pilates czy lekki jogging, mogą pomóc zmniejszyć napięcie mięśni i poprawić nastrój poprzez wydzielanie endorfin, naturalnych przeciwbólowych hormonów organizmu. Przyspieszenie metabolizmu oraz zaktywizowanie układu krążenia może pomóc też w poprawieniu ukrwienia macicy.

2. Terapia ciepłem w zwalczaniu bólów miesiączkowych

Terapia ciepłem to kolejny sprawdzony sposób na złagodzenie bólu miesiączkowego. Ciepło pomaga rozluźnić skurczone mięśnie macicy, co może przynieść ulgę w bólu. Można skorzystać z termoforu, ciepłej kąpieli lub specjalnych podgrzewanych podkładek.

3. Odpowiednia dieta pomoże złagodzić bóle brzucha

Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu bólu miesiączkowego. Spożywanie pokarmów bogatych w magnez, takich jak orzechy, nasiona, ciemne liściaste warzywa i banany, może pomóc złagodzić skurcze. Unikaj jedzenia, które może zwiększyć stan zapalny, takie jak przetworzone pokarmy, cukier i kofeina.

4. Relaks, wyciszenie i odpowiednia dawka snu pomogą na bolesny okres

Relaks i odpoczynek są niezwykle ważne podczas miesiączki. Wyciszenie, medytacja czy techniki oddechowe mogą pomóc złagodzić stres (który często nasila ból miesiączkowy) oraz rozluźnić spięte mięśnie brzucha, co zmniejszy odczuwane dolegliwości. Odpowiednia ilość snu jest również kluczowa, ponieważ pomaga organizmowi regenerować się i radzić sobie ze stresem.

5. Masaże i aromaterapia w zwalczaniu bólu miesiączkowego

Masaż brzucha może pomóc złagodzić skurcze i ból podbrzusza. Możesz spróbować delikatnego masażu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

 

Do masażu można używać olejków eterycznych o właściwościach rozkurczowych, takich jak:

• lawenda,
• rumianek,
• jałowiec,
• rozmaryn.

Jak złagodzić ból miesiączkowy? O tabletkach na skurcze brzucha

Leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), są często stosowane do łagodzenia bólu miesiączkowego. Są one skuteczne w zmniejszaniu produkcji prostaglandyn, co pomaga złagodzić skurcze.

 

Do najpopularniejszych NLPZ należą:

• ibuprofen,
• naproksen,
• diklofenak.

 

Ważne jest jednak, aby zapoznać się z ulotką dołączoną do leku i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków.

 

Do najczęstszych objawów niepożądanych po zastosowaniu NLPZ możemy zaliczyć:

• ból brzucha,
• zgaga,
• nudności,
• wymioty,
• krwawienia z przewodu pokarmowego.

Bolesny okres. Czego unikać?

Podczas miesiączki, pewne czynniki mogą pogorszyć ból i dyskomfort. Do tych należą stres, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, a także spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone i cukry.

Ból podbrzusza podczas okresu. Kiedy udać się do lekarza?

Choć ból miesiączkowy jest często uważany za normalny, istnieją sytuacje, kiedy powinno się skonsultować z lekarzem. Jeśli ból jest intensywny, utrzymuje się dłużej niż zwykle i nie reaguje na leki przeciwbólowe lub jeśli występują inne niepokojące objawy, takie jak ciężkie krwawienie, gorączka, wymioty czy biegunka, powinno się skonsultować z lekarzem.

 

Lekarz może wykluczyć poważne przyczyny bólu, takie jak:

• endometrioza,
• mięśniaki macicy,
• nowotwory złośliwe.

 

Źródła:

Położnictwo i ginekologia. pod red. G. Bręborowicza, PZWL 2015, wyd. 2
Ginekologia od teorii do praktyki. pod red. A. Brodowskiej. Wydawnictwo PUM 2014, wyd. 1
Trybulec, E. Wyżycka, Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania, „Medical Review” 2016, 14, 2, 162–172,
Mrugacz, C. Grygoruk, P. Sieczyński, M. Grusza, P. Pietrewicz, B. Pietrzycki, Wpływ doustnej antykoncepcji na profil hormonalny oraz czynność skurczową macicy u pacjentek z pierwotnym zespołem bolesnego miesiączkowania, „Nowa Medycyna” 2013, 4, 147-150,
Mrugacz, C. Grygoruk, P. Sieczyński, M. Grusza, I. Bołkun, P. Pietrewicz, Etiopatogeneza zespołu Bolesnego Miesiączkowania, „Developmental Period Medicine” 2013, XVII, 185, 85-89

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ