Sunday, July 21, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / 5 sposobów na to, jak polubić siebie! Sprawdź, czy dasz radę zmierzyć się z tym wyzwaniem

5 sposobów na to, jak polubić siebie! Sprawdź, czy dasz radę zmierzyć się z tym wyzwaniem

Zastanów się, za co szanujesz innych i spróbuj odnaleźć takie cechy w sobie

kobieta w delikatnym uśmiechu trzyma dłoń na sercu

Traktujmy siebie tak jak innych – szukajmy pozytywów / fot. Darius Bashar / Unsplash

Samoocena to nic innego, jak sposób postrzegania siebie. W życiu często bywa tak, że kompleksy, brak akceptacji ze strony społeczeństwa czy traumatyczne wydarzenia mogą diametralnie zaniżyć to, jak siebie traktujemy. To wpływa na nasz stosunek do siebie i w konsekwencji sprawi, że przestaniemy się lubić czy doceniać. Oto kilka rad od psychologa, które sprawią, że chętnie staniemy się własnym przyjacielem!

Podejmiesz wyzwanie?

Wszystko leży w ludzkiej psychice. To człowiek odpowiada za to kim jest, jakie podejmuje decyzje oraz w jaki sposób żyje. Zamiast zastanawiać się „co jest ze mną nie tak” można zacząć działać na własną korzyść, aby pozbyć się takich myśli raz na zawsze. Zastanówmy się zatem, za co szanujemy innych ludzi i spróbujmy odnaleźć takie cechy w sobie. Jeżeli człowiek zaprzyjaźni się sam ze sobą, życie stanie się o wiele łatwiejsze. Mimo, że jest to proces, który nie spowoduje zmian z dnia na dzień to rezultaty naprawdę są warte praktyki.
Psycholożka, Gabriela Bartnik zdecydowała podzielić się z nami swoją wiedzą, przedstawiając 5 sposobów na to, jak polubić siebie.
Wdrożysz to w życie?

5 sposobów na to, by polubić siebie

1. Baby steps – czyli metoda małych kroczków!

Polega na tym, że z końcem każdego dnia zapisuje się na kartce papieru wszystkie rzeczy, które udało się osiągnąć wcześniej. Mowa tu zarówno o skręceniu stolika, jak i posprzątaniu salonu! Można wpisać absolutnie wszystko z czego jest się dumnym.
Niestety, na początku nie będzie łatwo, bo jeśli człowiek nie lubi siebie, to z trudem przychodzi mu przyznanie, że zadania, które wykonuje są choćby poprawne. Efekty zaskakują, a z każdym tygodniem przybywa nam odwagi i wiary we własne możliwości.

2. Zaprzyjaźnij się z lustrem

Kolejną metodą często polecaną przez specjalistów jest oswojenie się z lustrem. Spróbuj codziennie rano spojrzeć na siebie w odbiciu i powiedz za co się lubisz! Może masz wyjątkowe oczy albo niezmiernie długie włosy? Powiedz na głos, że chociaż nie jesteś idealna to jesteś sobą, a perfekcja stała się już nudna. Także w mainstreamie. Zrób z tego nawyk i jak najczęściej mów do siebie miłe rzeczy. Głośno i wyraźnie!

3. Dotykaj się!

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego jak ogromną moc niesie ze sobą dotyk. Daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i równowagi, a co lepsze – nie musi nas dotykać druga osoba, aby można było odczuć wsparcie. Jakkolwiek to nie zabrzmi, jesteś w stanie zrobić to na własną rękę. Przytul się, pogłaskaj, poklep po ramieniu, a z każdym dniem poczujesz się lepiej.

4. Toksycznym relacjom mówimy do widzenia!

Otaczaj się ludźmi, którzy traktują cię tak, jak na to zasługujesz. Niełatwo jest wykreślać ludzi, ze swojego życia ale jeszcze trudniej żyje się, gdy człowiek na każdym kroku jest krytykowany, wykluczany i nie brany na poważnie. Dlatego, aby polubić siebie, powinieneś zakończyć relacje z ludźmi, przy których nie czujesz się pewnie i komfortowo.

Przeczytaj koniecznie: Fałszywi przyjaciele. Kiedy pozwolić im odejść?

5. Zacznij od razu

Zastanów się kim jesteś, jakie są twoje zalety i do czego w życiu zmierzasz. Pomyśl, ile do tego czasu udało ci się osiągnąć. Wykonaj pewien rozrachunek zalet i wad, jeśli odnajdziesz w sobie coś czego nie lubisz, a jesteś w stanie nad tym pracować, to to rób, a nie krytykuj się na każdym kroku. Mamy pewne cechy czy zachowania, które ukształtowały się już w dzieciństwie. Często
nie da się tego przeskoczyć, ale można to po prostu zaakceptować, dokładnie tak jak tolerujemy niektóre irytujące zachowania u innych. Rzadko widzimy swoje zalety, a częściej zwracamy uwagę na wady – zupełnie niepotrzebnie. Traktujmy siebie tak jak innych – szukajmy pozytywów.

Oczywiście, wyżej wymienione metody są tylko wskazówkami w jaki sposób możemy się polubić. Jeśli jednak problem jest większy niż można było się spodziewać to niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Jesteśmy tylko ludźmi i nie musimy zawsze radzić sobie sami, jeżeli nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć naszych demonów, to warto odwiedzić kogoś, kto pomoże nam wyrównać te
walkę. Taką osobą będzie choćby psycholog, który odnajdując przyczynę niektórych problemów, będzie w stanie dopasować indywidualne rozwiązanie.

Kamila Struzik

Może zainteresuje cię też: „Wmawiasz to sobie” czyli jak brak akceptacji siebie i niska samoocena wpływają na relacje międzyludzkie

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ