Wednesday, October 9, 2024
Home / Kuchnia  / Jej Wysokość: dynia. Przepisy na na proste potrawy z dyni

Jej Wysokość: dynia. Przepisy na na proste potrawy z dyni

Skusisz się na dyniowe cinnamon rolls albo wegańską potrawkę na mleczku kokosowym?

Obraz wypełniony dyniami

Dynie zwyczajne / fot. Sebastien Lapointe / Unsplash

W kuchni zalega ci okazała dynia? Przepisy z użyciem tego owocu to nie tylko rozgrzewająca zupa krem.  Co jeszcze powinno znaleźć się w twoim jadłospisie, aby jak najlepiej wykorzystać sezon dyniowy?

 

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią sezon na cynamon, śliwki, dziką różę i niezliczone gatunki dyni. Na sklepowe półki w marketach i lokalnych warzywniakach, powoli i jeszcze nieco nieśmiało, ale coraz częściej i chętniej wkracza dynia, we wszystkich swoich odmianach i kolorach. Poza doskonałą ozdobą, owoc ten stanowi źródło cennych właściwości odżywczych i zdrowotnych.

 

Dynia – odmiany jadalne i niejadalne

Istnieje ponad 45 odmian dyni. Część z nich nadaje się do spożycia, natomiast pozostałe odmiany to dynie ozdobne, które idealnie sprawdzą się jako jesienna dekoracja domu czy tarasu. Poznasz je po naroślach, smugach i cętkach. Odmiany te różnią się od siebie kolorem, wielkością i kształtem – mogą być okrągłe, spłaszczone albo podłużne.

Z kolei dynie jadalne doskonale sprawdzą się w daniach na słodko i na słono. Delikatny, lekko słodki smak i kremowa konsystencja stworzy idealny dodatek zarówno do mięs, jak i deserów. Do najpopularniejszych odmian jadalnych należą:

  • Dynia zwyczajna – duża, okrągła i intensywnie pomarańczowa. To z pewnością właśnie ta odmiana jako pierwsza przychodzi ci do głowy, kiedy przywołujesz w myślach obraz dyni.
  • Dynia makaronowa – to odmiana dyni zwyczajnej. Zazwyczaj ma niewielkie rozmiary i jest podłużna. Może mieć pomarańczowy, żółty lub jasnozielony kolor. Jej miąższ po ugotowaniu rozpada się na włókna i wyglądem przypomina makaron – stąd charakterystyczna nazwa tej odmiany.
  • Dynia hokkaido – japońska odmiana, najsmaczniejsza i najchętniej wykorzystywana w kuchni. Idealnie nadaje się do dań słodkich i wytrawnych. Ma bardzo cienką, soczyście pomarańczową skórkę, której nie trzeba nawet obierać. Dynia ta jest niewielkich rozmiarów, delikatnie spłaszczona o charakterystycznym, dzwoneczkowatym zakończeniu.
  • Dynia piżmowa – jej kształt sprawia, że bez problemu odróżnisz ją od pozostałych odmian. Przypomina dużą, beżową lub jasnożółtą gruszkę. To druga, po hokkaido, najczęściej wybierana do gotowania dynia, o słodkim smaku i cienkiej skórce.

 

Zobacz też: Jackfruit – co to jest, jak smakuje i gdzie go kupić?

 

Dynie rozsypane dekoracyjnie w ogrodzie

Dynie ozdobne idealnie sprawdzą się jako jesienna dekoracja domu czy tarasu / fot. L.A Co. / Unsplash

Dlaczego warto jeść dynię? – właściwości

Dynia jest owocem niskokalorycznym (tylko 34 kalorie na 100g), bogatym w błonnik pokarmowy, dzięki czemu sprawdzi się na diecie odchudzającej. Ale to nie jej jedyna zaleta.

Dynia jest źródłem kwasu foliowego, cennych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, selen, potas, cynk oraz witamin A, C i E. Co więcej, owoc ten poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, obniża ciśnienie tętnicze krwi, zapobiega zaparciom i obniża cholesterol. A duża zawartość beta-karotenu zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Brzmi przekonująco? Sprawdź, jak możesz włączyć dynię do swojego jadłospisu i cieszyć się nie tylko jej smakiem, ale i korzyściami dla twojego organizmu.

 

Przeczytaj koniecznie: 3 największe mity dietetyczne – sprawdź, czy dałaś się nabrać

 

Dynia hokkaido lub piżmowa – przepisy

Do wykonania 3 pierwszych przepisów, będziesz potrzebowała puree z dyni. Przygotujesz je w prosty sposób: umyj dynię, przekrój ją na ćwiartki i za pomocą łyżki pozbądź się miąższu. Pokrój dynię na plastry (możesz ją też od razu obrać), ułóż na papierze do pieczenia, skrop oliwą i piecz ok. 30 minut w 210 stopniach. Po wystygnięciu wrzuć dynię do blendera i gotowe! Puree możesz podzielić na mniejsze porcje i zamrozić, dzięki czemu następnym razem oszczędzisz sporo czasu.

 

Zobacz też: Dynia marynowana

Dynia – przepisy na potrawy z dyni

Omlet dyniowy na słodko

Omlet dyniowy na słodko / fot. Canva

Omlet dyniowy na słodko

Idealna propozycja na leniwe, weekendowe śniadanie. Omlet, a właściwie wilgotny biszkopt z patelni, jest bardzo prosty w przygotowaniu a duży wybór dodatków sprawia, że możesz zjeść go na wiele sposobów.

Składniki:

  • 2 jajka,
  • 2 łyżki mąki,
  • łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego,
  • 3 łyżki puree z dyni,
  • cynamon,
  • dowolne dodatki

Ubij białka jaj na sztywną pianę. W osobnej misce wymieszaj pozostałe składniki. Dodaj ubite białka i mieszaj delikatnie do połączenia składników. Omlet smaż na małej patelni pod przykryciem, na małym ogniu, po kilka minut z każdej strony (przewróć go na drugą stronę, kiedy góra zacznie się ścinać). Zjedz z dowolnymi dodatkami: dżem, masło orzechowe, czekolada, owoce.

Muffinki z dynią

Babeczki dyniowe / fot. Congerdesign / Pixabay

Babeczki dyniowe

Pyszne, słodkie i wilgotne muffinki będą znakomicie pasować do jesiennej kawy
z cynamonem!

Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki,
  • łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 0,5 szklanki miodu lub cukru,
  • 2 jajka,
  • szklanka puree z dyni,
  • szklanka mleka,
  • cynamon,
  • opcjonalnie: orzechy, posiekana czekolada

Połącz wszystkie składniki za pomocą miksera, przelej masę do foremek na babeczki i piecz ok. 30-35 min w 180 stopniach. Pozostaw muffinki w piekarniku do ostygnięcia, żeby nie opadły.

Bułeczki cynamonowe

Słodkie bułki cynamonowe znają chyba wszyscy, ale nie każdy wie, że można przygotować także wersję dyniową / fot. Shreyak Singh / Unsplash

Dyniowe cinnamon rolls

Słodkie bułki cynamonowe znają chyba wszyscy, ale nie każdy wie, że można przygotować także wersję dyniową. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na tradycyjne drożdżowe bułeczki, do których możesz wykorzystać puree z dyni. Poniżej wersja ekspresowa dla zabieganych:

Składniki:

  • 1 opakowanie ciasta francuskiego,
  • 50g masła,
  • 50g cukru,
  • 2 łyżki cynamonu,
  • 0,5 szklanki puree z dyni

Masło, cukier, puree i cynamon podgrzej w małym garnuszku do uzyskania jednolitej masy. Rozwiń ciasto francuskie i posmaruj je nadzieniem. Zwiń ciasto wzdłuż krótszej krawędzi w roladę, pokrój na plasterki o grubości 1,5-2cm. Ułóż rollsy na papierze do pieczenia i piecz ok. 15 minut w 200 stopniach.

Dynia faszerowana kaszą jaglaną, szpinakiem i suszonymi pomidorami

Dynia faszerowana kaszą jaglaną, szpinakiem i suszonymi pomidorami / fot. Canva

Dynia faszerowana kaszą jaglaną, szpinakiem i suszonymi pomidorami

Do tego przepisu nie potrzebujesz gotowego puree. Faszerowane łódeczki dyniowe polecają się na obiad!

Składniki:

  • 1 dynia, najlepiej hokkaido,
  • 2 woreczki kaszy jaglanej,
  • Szpinak świeży lub mrożony,
  • Suszone pomidory,
  • Mozzarella,
  • Przyprawy: sól, pieprz, czosnek, bazylia

Dynię pokrój na ćwiartki (lub na więcej kawałków, jeśli jest duża), usuń miąższ, posmaruj olejem lub oliwą i piecz ok. 30-40 minut w 200 stopniach. W tym czasie ugotuj kaszę, szpinak podsmaż z czosnkiem (możesz podlać go mlekiem, żeby się nie przypalił). Dodaj suszone pomidory, ugotowaną kaszę i przyprawy. Wyłóż farsz na upieczoną dynię, przykryj plasterkami mozzarelli i zapiekaj całość jeszcze przez 5-10 minut.

Wegańska potrawka z dyni na mleczku kokosowym

Wegańska potrawka z dyni na mleczku kokosowym / fot. Canva

Wegańska potrawka z dyni na mleczku kokosowym

Tej gładkiej, kremowej konsystencji i chrupiącym orzechom nerkowca nie sposób się oprzeć!

Składniki:

  • 1 nieduża dynia,
  • puszka mleczka kokosowego,
  • garść nerkowców,
  • przyprawy: w klasycznej wersji wystarczy sól, pieprz, czosnek i ulubione zioła, a jeżeli lubisz kuchnię orientalną – dodaj curry, chilli i kmin rzymski

Dynię obierz, usuń miąższ, pokrój w kostkę i gotuj w osolonej wodzie ok. 15 minut. Na patelni podsmaż czosnek, dodaj ugotowaną dynię, podlej wodą i duś pod przykryciem, aż dynia stanie się miękka. Dodaj mleczko kokosowe, ulubione przyprawy i nerkowce. Mieszaj do uzyskania ulubionej konsystencji – im dłużej będziesz mieszać, tym bardziej kremowa powinna stać się potrawka. Podawaj z ryżem lub pitą.

 

Może cię zainteresować: Ravioli z pieczoną dynią w szałwiowym sosie

 

 

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ