5 prostych metod na zahamowanie nadmiernego apetytu
Idzie wiosna, czas stawić czoła wskazaniom wagi
Duży apetyt jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Jak można go zmniejszyć w prosty i zdrowy sposób? Przedstawiamy 5 najskuteczniejszych metod na zmniejszenie apetytu
Duży apetyt – skąd się bierze?
Dla większości osób walczących o szczuplejszą sylwetkę główną przeszkodą w osiągnięciu celu jest trudność w utrzymaniu niskiej kaloryczności posiłków. W takiej sytuacji najczęściej winimy nadmierny apetyt, przez który nie potrafimy odmówić sobie ulubionych przekąsek czy pilnować małych porcji jedzenia. Dlaczego niektóre osoby zmagają się z dużym apetytem?
Zazwyczaj winne są złe nawyki żywieniowe i nieprawidłowa relacja z jedzeniem. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do częstego sięgania po słodycze i fast foody, jemy nie do syta, lecz aż do przejedzenia się, czy traktujemy przekąski jako pocieszenie lub nagrodę, nagła zmiana diety na niskokaloryczną może okazać się bardzo trudna.
Wiele osób doświadcza silnych napadów głodu, które wynikają głównie z nagłych skoków poziomu cukru we krwi. Mogą być wywołane niezdrową dietą, np. częstym sięganiem po wysokokaloryczne, bogate w cukier produkty. Nadmierny apetyt może wynikać również z zaburzeń w syntezie hormonów odpowiadających za uczucie głodu i sytości, czyli greliny i leptyny. Pod wpływem niezdrowego stylu życia organizm może zwiększyć produkcję greliny, co skutkuje ciągłym uczuciem głodu. Równocześnie nie wytwarza wystarczającej ilości leptyny, przez co nie odczuwamy sytości po posiłku.
5 sposobów na zmniejszenie apetytu
Na szczęście z nadmiernym apetytem można skutecznie walczyć stosując proste, domowe sposoby. Przedstawiamy 5 najlepszych metod, które pomogą szybko uporać się z dużym łaknieniem.
1. Wybierz tabletki hamujące apetyt
Tabletki zmniejszające łaknienie to wygodne i proste rozwiązanie dla osób, które chcą schudnąć, ale mają problem z ograniczeniem porcji posiłków czy podjadaniem. Na rynku znajdują się bezpieczne, w pełni naturalne środki, które w łagodny dla organizmu sposób zwalczają przyczyny dużego apetytu, np. regulują poziom cukru we krwi i zwiększają poczucie sytości po jedzeniu.
Warto wybrać sprawdzone suplementy diety, które cieszą się dobrymi opiniami. Polecamy nasze zestawienie najlepszych tabletek hamujących apetyt, w którym znajdują się wyłącznie naturalne, świetnie oceniane produkty: https://silniejszy.pl/tabletki-na-zmniejszenie-apetytu/. Preparaty tego typu działają szybko i skutecznie, dzięki czemu są dużym wsparciem przy odchudzaniu. Wiele z nich oddziałuje też na inne aspekty pomocne w trakcie drogi do szczuplejszej sylwetki, np. przyspiesza metabolizm czy ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.
2. Zwiększ sytość posiłków
Jeśli w celu zmniejszenia apetytu przechodzimy nagle na odchudzającą dietę, a jesteśmy przyzwyczajeni do dużych porcji kalorycznych dań, możemy odczuwać silny głód. W efekcie łatwo jest złamać postanowienia i szybko wrócić do dawnych nawyków. W takiej sytuacji warto bliżej przyjrzeć się sytości spożywanych posiłków. Dieta redukcyjna nie musi wcale oznaczać małych porcji jedzenia. Aby bardziej się najadać, a przy tym wciąż chudnąć, wystarczy zwiększyć objętość dań za pomocą niskokalorycznych produktów.
W tej kategorii królują oczywiście warzywa, które dostarczają bardzo mało kalorii, a przy tym są bogate w błonnik i cenne witaminy. Zapewniają sytość przez długi czas oraz świetnie urozmaicają dietę. Wystarczy do każdego posiłku dodać sałatkę lub tworzyć dania bazujące właśnie na warzywach – pozwala to znacznie zwiększyć przyjmowane porcje, a przy tym wciąż ograniczać kalorie.
3. Pij dużo wody
Głód często bywa mylony z pragnieniem. Niestety, wciąż wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest regularne nawadnianie organizmu, tymczasem może to negatywnie wpłynąć na masę ciała. Osoby, które wypijają w ciągu dnia 1,5-2 l płynów rzadziej odczuwają łaknienie. Woda wpływa też na ważne procesy zachodzące w organizmie, m.in. usprawnia trawienie i przyspiesza przemianę materii.
Warto pić przede wszystkim samą wodę, ale sprawdzą się też ziołowe herbaty. Należy za to unikać słodzonych napojów.
4. Jedz więcej błonnika
Błonnik pokarmowy to sprzymierzeniec każdej osoby, która chce schudnąć i zadbać o zdrowie jelit. Ma formę nierozpuszczalnych włókien, które pęcznieją w żołądku – dzięki temu uczucie sytości pojawia się szybciej i utrzymuje się dłużej po spożytym posiłku. Błonnik pomaga też pozbyć się zalegających w jelitach resztek, dzięki czemu usprawnia trawienie i dba o zdrowie układu pokarmowego. Przy jego spożywaniu należy koniecznie pamiętać o piciu wody, co pozwoli uniknąć wzdęć. Duże ilości błonnika znajdziemy przede wszystkim w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych.
5. Sprawdź kaloryczność diety
Nadmierny apetyt może być też wywołany przez zbyt restrykcyjną dietę. Częstym błędem osób zaczynających się odchudzać jest spożywanie za małej ilości kalorii w stosunku do potrzeb swojego organizmu.
Warto wiedzieć, że kaloryczność diety redukcyjnej powinna być dopasowana indywidualnie do danej osoby. Jej wyliczenie wymaga znajomości dwóch ważnych współczynników – Podstawowej Przemiany Materii i Całkowitej Przemiany Materii. PPM oznacza ilość kalorii potrzebnych organizmowi do podtrzymania funkcji życiowych, czyli np. oddychania czy bicia serca. Wartość tę oblicza się na podstawie wieku, płci i wagi. CPM to PPM powiększone o aktywność fizyczną, czyli poruszanie się, pracę i ćwiczenia. Do jego obliczenia należy określić także swój współczynnik aktywności fizycznej. Jeśli chcemy się odchudzać, kaloryczność diety powinna wynosić CPM pomniejszony o 200-500 kcal. Nie może jednak być niższa, niż PPM, ponieważ w takiej sytuacji nie dostarczymy organizmowi energii niezbędnej do przeżycia.
Kiedy zbyt mocno ograniczymy kaloryczność diety, głód będzie naturalną reakcją ciała. Możemy odczuwać też osłabienie, senność, rozdrażnienie i pogorszenie samopoczucia. W takim przypadku niezbędne będzie podniesienie ilości spożywanych kalorii. Dopóki utrzymamy kaloryczność diety poniżej CPM, nadal będziemy tracić na wadze. Aby przyspieszyć odchudzanie bez pogłębiania deficytu kalorycznego samą dietą możemy zwiększyć aktywność fizyczną – to zdrowy sposób na przyspieszenie odchudzania.