5 powodów, dla których technikum to dziś lepszy wybór niż myślisz
nie tylko dla tegorocznych maturzystów

fot. Envato Elements
Przed Twoim dzieckiem ważna decyzja – wybór szkoły średniej? Być może w Waszych rozmowach regularnie pojawia się temat technikum. Jeżeli zastanawiasz się, czy będzie to właściwa ścieżka edukacji, to być może przekona Cię 5 poniższych powodów, dla których warto się na nią zdecydować
1. Możliwość zdobycia zawodu
W technikum – inaczej niż w liceum – uczniowie mogą zdobyć konkretny zawód. Ścieżka potencjalnej kariery zależy od wybranego kierunku. Przykładowo kierunek technik reklamy cosinus.pl https://www.cosinus.pl/oferta-edukacyjna/technikum/technik-reklamy pozwala absolwentom uzyskać dwie następujące kwalifikacje:
• PGF.07. Wykonywanie przekazu reklamowego
• PGF.08. Zarządzanie kampanią reklamową
Połączenie ogólnego kształcenia z przygotowaniem zawodowym to właśnie jeden z głównych powodów dużego zainteresowania ofertą technikum. Absolwenci technikum nie odczuwają bariery, gdy mowa o wejściu na rynek pracy – są dobrze przygotowani do rozpoczęcia kariery, mają też umiejętności, których poszukują pracodawcy.

fot. Envato Elements
2. Lepsze przygotowanie do studiów
Być może Twoje dziecko już doskonale wie, że w przyszłości chce zostać lekarzem weterynarii. W przypadku sprecyzowanych planów technikum będzie bardzo dobrym wyborem, a to ze względu na przygotowanie do zawodu i późniejszych studiów. Przykład? Twoje dziecko może wybrać technikum weterynaryjne cosinus.pl https://www.cosinus.pl/oferta-edukacyjna/technikum/technik-weterynarii.
Wybierając, jak w przykładzie, technikum weterynaryjne, uczeń – obok przedmiotów ogólnokształcących – będzie miał możliwość pogłębiać wiedzę z interesujących go zagadnień (diagnostyka weterynaryjna, hodowla zwierząt). A dodatkowo odbędzie praktyki choćby w ogrodzie zoologicznym czy zakładzie leczniczym dla zwierząt.
3. Rozwój umiejętności praktycznych
Nauka w technikum oferuje zdecydowanie więcej niż tylko przygotowanie do matury – uczniowie uczestniczą też w zajęciach praktycznych. W zależności od kierunku są to choćby następujące zajęcia:
• programowanie w wybranych językach (zawód: technik informatyk),
• sporządzanie dokumentacji kadrowej (zawód: technik ekonomista),
• zarządzanie przestrzenią magazynową (zawód: technik logistyk).
Co to oznacza? Możliwość rozwoju zainteresowań – w technikum Twoje dziecko nie będzie się nudziło. Przeciwnie – dowie się wielu nowych rzeczy. Ta wiedza i umiejętności przydadzą mu się, jeżeli planuje podjąć pracę zaraz po technikum.
4. Kwalifikacje potwierdzone dyplomem
Współcześnie pracodawcy cenią sobie pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Technikum stawia na rozwój takich kompetencji – Twoje dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach zarówno teoretycznych (ale ściśle związanych z wybranym kierunkiem nauki), jak i praktycznych (na praktykach). To jednak nie wszystko – czeka je egzamin zawodowy.
Jeżeli uczeń uzyska ze wspomnianego egzaminu zawodowego pozytywną ocenę, to otrzyma świadectwo potwierdzające nabycie określonych kwalifikacji. Rozpoczynając karierę zawodową, absolwent technikum ma zatem w ręku niewątpliwy atut – konkretne umiejętności, które dają mu przewagę na rynku pracy.

fot. Envato Elements
5. Możliwość szybkiego usamodzielnienia się
Wybór technikum wydaje się korzystny z perspektywy osób, które po ukończeniu szkoły średniej chcą rozpocząć pracę i jednocześnie łączyć ją z kontynuacją nauki. Twoje dziecko planuje szybko się usamodzielnić? Wybierając technikum, otrzyma taką możliwość – osobom posiadającym zawód dużo łatwiej znaleźć dobrze płatne zatrudnienie.
W kontekście usamodzielnienia ważne jest też coś jeszcze – mowa o praktykach zawodowych. Takie praktyki mogą być odpłatne. Jeżeli wiążą się one z wynagrodzeniem, to uczeń otrzyma środki, które będzie mógł przeznaczyć na potrzebne mu rzeczy lub odłożyć z myślą o czasie po ukończeniu technikum.