Friday, April 25, 2025
Home / Rozwój  / Psychologia  / 5 porad dla studiujących mam

5 porad dla studiujących mam

Wychowanie dziecka nie jest łatwe. Najlepiej wiedzą to studiujące mamy. Nieprzespane noce, stos książek i brzdąc, który potrzebuje twojej uwagi. Dasz radę!

fot. Fotolia

Wychowanie dziecka nie jest łatwe. Najlepiej wiedzą to studiujące mamy. Nieprzespane noce, rosnący stos książek, sesja, a w tym wszystkim brzdąc, który potrzebuje twojej  uwagi. Pokaż wszystkim, że dasz radę, bo nic nie daje tyle siły, co macierzyństwo!

fot. Fotolia

Podziel się obowiązkami rodzicielskimi z partnerem i dziadkami dziecka. Jeśli będziesz chciała robić wszystko sama, szybko dopadną cię frustracja i stres | fot. Fotolia

1. Zorganizuj sobie czas

Najlepiej, żebyś dzień zaczęła od zaplanowania, co musisz zrobić. Pamiętaj, by wykorzystywać każdą wolną chwilę. Maluch śpi? Nie zwlekaj i poświęć 30 minut na naukę. Dojeżdżasz na uczelnię? Doskonale, w busie czy tramwaju możesz coś przeczytać na zajęcia. Podróż minie szybciej, a ty będziesz przygotowana. Naucz się też robić kilka rzeczy na raz, co dla kobiet nie jest przecież szczególnym wyczynem. Jako studiująca mama, połącz przyjemne z pożytecznym – prasowanie ubranek twojej pociechy i oglądanie ulubionego serialu, to doskonałe połączenie.

2. Proś o pomoc
Podziel się obowiązkami z partnerem. Wspólnie ustalcie czas i zakres czynności, które należy wykonać przy dziecku. Pamiętaj, że partner powinien być dla ciebie wsparciem, więc zaangażuj go w  wychowanie dziecka. Także dziadkowie chętnie zajmą się wnukiem, o ile są w pobliżu. Dla nich spędzanie czasu z maluchem, to czysta przyjemność.  Jeśli będziesz chciała robić wszystko sama, szybko dopadną cię frustracja i stres. Nie bądź więc Zosią Samosią i podziel się pracą.

3. Naucz się odpuszczać
Pamiętaj, aby ambicje cię nie przerosły i czasem najzwyczajniej odpuść. Nie musisz wszystkiego umieć, ani wiedzieć. W indeksie nie musisz mieć samych piątek – przecież trójka to nie tragedia. Jakiś przedmiot cię nie interesuje? Ucz się tylko podstawowych informacji, niezbędnego minimum wymaganego do zaliczenia. Więcej uwagi poświeć tematom, które są dla ciebie ważne. Skorzystaj też z wykładów, na których obecność nie jest obowiązkowa.

4. Dogadaj się
Wykładowcy to też ludzie. Często wystarczy z nimi porozmawiać i wytłumaczyć, dlaczego jesteś nieprzygotowana lub nie było cię na zajęciach. Profesorowie to zrozumieją i pomogą nadrobić zaległości. Jeśli brakuje ci czasu, żeby chodzić na zajęcia, masz prawo skorzystać
z indywidualnego toku nauki. Warunki zdawania egzaminów, możesz wtedy uzgadniać
z prowadzącym i ustalać dogodne dla siebie terminy. To świetna alternatywa dla dziekanki.

5. Pamiętaj o odpoczynku
Ważne, byś była w dobrej formie. Gdy masz chwilę wolego, utnij sobie drzemkę. Nawet 15 minut zregeneruje zmęczony organizm i doda sił na resztę dnia. Dobrze się odżywiaj, bo prawidłowo zbilansowana dieta pobudza mózg do wysiłku, dzięki czemu łatwiej i szybciej zapamiętujemy. Picie wody nie tylko wspomaga pracę układu nerwowego, ale także utrzymuje prawidłową zdolność do koncentracji. Nie ma także nic lepszego niż spacery
z dzieckiem, które cię dotlenią i poprawią samopoczucie, bo przecież słońce to endorfiny.

Kamila Wójcik

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ