Sunday, June 16, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / 5 nie uprzykrzających życia nawyków, dzięki którym pomożesz ratować planetę

5 nie uprzykrzających życia nawyków, dzięki którym pomożesz ratować planetę

Oto 5 codziennych czynności, które pomogą przyczyni się do poprawy stanu naszej planety

nawyki ratujące planetę

Oto 5 codziennych czynności, które pomogą przyczyni się do poprawy stanu naszej planety – i twojego samopoczucia! / fot. Radowan Nakif Rehan / Unsplash

Chciałabyś żyć bardziej świadomie i ekologicznie? Głośno w mediach jest o nieużywaniu słomek czy plastikowych butelek, ale do naszego codziennego życia możemy wprowadzić jeszcze inne, mniej oczywiste nawyki. Oto 5 codziennych czynności, które pomogą przyczyni się do poprawy stanu naszej planety – i twojego samopoczucia!

Soczewki kontaktowe na obiad?

Wiedziałaś o tym, że wyrzucanie soczewek do umywalki lub toalety wpływa na zanieczyszczanie wód? Substancje oczyszczające wodę nie rozpuszczają ich w całości: mikroplastik, który z nich pozostaje przedostaje się przez filtry i trafia do rzek i jezior, gdzie następnie jest zjadany przez ryby, by ostatecznie trafić na nasz talerz. Soczewki nie są jedynym źródłem przedostawania się mikroplastiku do zbiorników wodnych. Jest on również „transportowany” przez wodę podczas prania syntetycznych materiałów czy używania peelingów. Naukowcy odkryli też, że w butelkowanej wodzie znajduje się dwa razy więcej mikroplastiku niż kranówce! Co w takim razie robić, żeby zapobiec zanieczyszczeniu wody? Na dobry start: zrezygnować z syntetycznych ubrań, a soczewki oddawać do recyklingu. Warto również zainteresować się organizacjami działającymi na rzecz oceanów. Ostatnio głośno jest o 4Ocean, która zajmuje się oczyszczaniem oceanów z plastiku. Kupując produkty z ich strony, można wspomóc ich działalność.

Nie dla fast fashion!

Ku zaskoczeniu wielu osób przemysł odzieżowy jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o zanieczyszczanie środowiska. Dzieje się tak przez opryski na polach bawełny, odprowadzanie ścieków do rzek i jezior czy wykorzystywanie olbrzymich zasobów naturalnych przy produkcji. Aby przyczynić się do zmniejszania zanieczyszczeń dobrze jest inwestować w lepsze jakościowo rzeczy, które mogą służyć nam dłużej. Ekologicznymi opcjami są też zakupy vintage czy uczestniczenie w wyprzedażach garażowych, a dla tych bardziej kreatywnych przerabianie lub naprawianie starych ubrań. 

Alternatywa dla samolotu i samochodu

Lotnictwo jest jednym z najszybciej rosnących źródeł emisji gazów cieplarnianych i zarazem najbardziej emisyjnym środkiem transportu. Ciężko w zupełności zrezygnować z latania samolotem, zwłaszcza udając się na wymarzony urlop w tropikach. Warto jednak bardziej świadomie wybierać środki transportu na co dzień, kiedy poruszamy się po Polsce czy sąsiednich krajach. Dobrą alternatywą są przejazdy autobusami, w Polsce i Europie szeroką ofertą dysponuje np. FlixBus. Nie ma wątpliwości, że jest dużo bardziej ekologiczny wybór niż podróż samochodem. Podczas podróży samochodem, którym jedzie jedna osoba, emisja CO2 na jednego pasażera wynosi aż 139 kilogramów na kilometr. Gdy wybieramy podróż autobusem, emisja CO2 spada ponad sześciokrotnie do 23 kg/kilometr na jednego pasażera.

Nie oceniaj kosmetyku po opakowaniu

Chyba wszyscy już słyszeli o tym, że plastik jest szkodliwy dla środowiska. Można nie używać słomek, pić wodę z kranu, nosić własne siatki na zakupy, ale w czym przechowywać kosmetyki? Na szczęście coraz więcej marek zawiera w swojej ofercie kosmetyki w szklanych opakowaniach. Takie opakowanie jest korzystniejsze dla kosmetyku, ponieważ szkło jest obojętne chemicznie i nie wchodzi w reakcje z substancjami. Ciekawą opcją są też kosmetyki w kostce – np. szampony czy odżywki do włosów. Jest to też bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które często podróżują. Szeroką ofertą tego typu produktów dysponuje polska marka Mydlarnia Cztery Szpaki.

Wege = eko

Jest wiele korzyści z niejedzenia mięsa, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ochrona środowiska jest jednym z nich. Przemysłowa hodowla zwierząt niszczy środowisko naturalne – począwszy od wycinania lasów przeznaczonych na pastwiska (wykorzystano na to 75% połaci lasów!), po problem z odchodami zawierającymi metan, kończąc na wielkim zużyciu wody – przemysł hodowlany zużywa ¾ jej światowych zasobów. Nie każdy musi z dnia na dzień zostawać weganinem, znaczenie ma każde ograniczenie spożywania mięsa. Pamiętaj jednak o zbilansowanej diecie i uzupełnianiu niedoborów, Warto przed zmianą diety zrobić research i obejrzeć parę filmów dokumentalnych takich jak np. „Cowspiracy” czy „Forks over knives”.

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • ignou report 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More to that Topic: miastokobiet.pl/5-nawykow-dzieki-ktorym-pomozesz-ratowac-planete/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ