Sunday, December 8, 2024
Home / Miasto Miłości  / 5 najlepszych filmów na Walentynki

5 najlepszych filmów na Walentynki

Chcesz wprawić się w walentynkowy nastrój? Proponujemy zestawienie 5 nietypowych filmów o miłości!

Kadr z filmu "Światło między oceanami" reż. Derek Cianfrance (2015). Na zdjęciu: Alicia Vikander i Michael Fassbender

Mroźne, lutowe powietrze zapowiada zbliżające się Walentynki. Święto, na które jedni czekają z utęsknieniem, a inni ostentacyjnie ignorują, na stałe wpisało się w polski kalendarz okazji do wręczenia kwiatów, czekoladek, czy wyznania skrywanego uczucia. Niezależnie, czy spędzasz ten dzień ze swoją drugą połówką, czy bojkotujesz całą ideę, miło zrelaksować się przy filmie. Przedstawiamy nasze zestawienie najlepszych nietypowych filmów o miłości

zdjęcie_a

Kadr z filmu „Światło między oceanami” reż. Derek Cianfrance (2015). Na zdjęciu Alicia Vikander i Michael Fassbender

1) „5oo dni miłości” Marc Webb (2009)

Miłosne rozterki głównego bohatera, Toma (Joseph Gordon-Levitt), stanowią podstawę podróży wspomnieniami poprzez 500 dni znajomości z uroczą Summer (Zooey Deschanel). Film to nie tylko minione randki i rozmowy, ale obraz potrzeb, pragnień, niezrozumienia, lęku, które odczuwa każdy człowiek zakochany, którego emocje i wnętrze zostają odkryte przed tą szczególną, drugą osobą. „500 dni miłości” to mieszanka smutku, radości, The Smiths oraz romantycznych randek w Ikei.

2) „Światło między oceanami” Derek Cianfrance (2016)

 

Alicia and Michael in Entertainment Weekly. ? #AliciaVikander #MichaelFassbender #TheLightBetweenOceans

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Alicia Vikander (@aliciavikanderdaily)

Fabuła osadzona jest niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Podstawę historii stanowi życie żołnierza, który by uciec przed wspomnieniami bólu i tragizmu wojny postanawia zostać latarnikiem na opuszczonej wyspie. Z jego potrzeby samotności i nieczucia wyrwie go jednak miłość. Czy będzie ona końcem jego udręki? A może obudzi tylko kolejne niewysłowione pragnienia? Zakochanych zagrali Michael Fassbender i Alicia Vikander.

3) „Colonia” Florian Gallenberger (2015)

Kolonia Dignidad została założona przez niemieckich imigrantów w Chile w połowie lat 50. XX wieku. Miejsce to stało się więzieniem dla przeciwników politycznych reżimu Pinocheta, w którym byli torturowani oraz poddawani praktykom sekty, założonej przez zbiegłego z Niemiec członka Luftwaffe. Na takim przerażającym tle zbudowana jest historia miłosna młodego aktywisty fotografa (Daniel Bruhl) oraz jego partnerki (Emma Watson). Film trzyma w napięciu aż do ostatniej minuty.

4) „Carol” Todd Haynes (2015)

 

#RG @gregwilliamsphotography Rooney Mara and Cate Blanchett at the BAFTAs ✨ #rooneymara #cateblanchett #bafta

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Rooney Mara (@rooneymaradaily)

Miłość i namiętność niejedno ma imię. Czasami uczucie możemy odnaleźć tam, gdzie się tego nie spodziewamy. Lata 50. XX wieku, Nowy Jork. Tytułowa Carol (Cate Blanchett) to wytworna, zamężna kobieta. Gdy poznaje Therese (Rooney Mara), pracownicę sklepu, początkowo nie dopuszcza myśli o relacji pomiędzy nimi. Wszystko zaczyna się jednak od pozostawionych w sklepie rękawiczek, namiętnych spojrzeń oraz poczucia bezpieczeństwa, które może dać tylko miłość drugiego człowieka.

5) „Pachnidło: Historia mordercy” Tom Tykwer (2006)

Fabuła osnuta na kanwie powieści Patricka Suskinda, przenosi nas do XVIII- wiecznego Paryża. To tam żył człowiek obdarzony genialnym węchem Jean Baptiste Grenouille (Ben Wishaw). Obsesją mężczyzny stało się stworzenie niepowtarzalnego zapachu, który zniewalałby miliony. Nie jest to typowa historia miłosna, ale ukazuje jak brak miłości i niemożność jej przyjęcia wpływają na człowieka i jego wybory.

Maria Pruszyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ