Wednesday, July 17, 2024
Home / Moda  / Design  / 5 mebli i dodatków przydatnych przy urządzaniu małego salonu

5 mebli i dodatków przydatnych przy urządzaniu małego salonu

Małe może wyglądać fenomenalnie!

Garść inspiracji / fot. materiały prasowe

Zakup mieszkania i jego urządzenie to bardzo istotny moment w życiu wielu z nas, zwłaszcza jeśli jest to nasze pierwsze, własne lokum. Szczególnie ważna jest aranżacja salonu, w końcu to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Jak poradzić sobie z niewielkim metrażem i wykreować ciekawą i funkcjonalną przestrzeń? Oto 5 mebli i dodatków przydatnych przy urządzaniu małego salonu.

Garść inspiracji / fot. materiały prasowe

Pierwsze własne M zazwyczaj nie ma zbyt dużego metrażu, dlatego jego aranżacja stanowi nie lada wyzwanie. Najtrudniej jest urządzić mały salon, tak aby był on praktyczny, a jednocześnie efektowny. Jednak dzięki niektórym sprawdzonym sposobom projekt ten może zakończyć się sukcesem, nasz salon będzie ciekawie i oryginalnie urządzony, a dodatkowo będzie wydawał się optycznie większy. Na jakie meble i dodatki postawić przy urządzaniu małego salonu?

1.Stolik kawowy

Powinien być praktyczny, ale jednocześnie stanowić element dekoracyjny. Przy małych pomieszczeniach sprawdzi się stolik nieduży i mobilny, aby w każdej chwili łatwo można go było przestawić w inne miejsce. Stolik powinien mieć wysokość dopasowaną do kanapy i współgrać kolorystycznie z innymi meblami w salonie. Należy unikać masywnych stolików, z grubym blatem, które przytłoczą przestrzeń. Propozycje stolików kawowych idealnych do małych pomieszczeń można znaleźć np. w ofercie www.designtown.pl.

2. Sofa modułowa

W małym salonie świetnie sprawdzi się sofa modułowa, która zapewni pełną swobodę aranżacji. To najbardziej praktyczne rozwiązanie dla małej przestrzeni. Sofa powinna mieć nowoczesną, minimalistyczną formę i być utrzymana w jednym tonie kolorystycznym, bez dużych, rzucających się w oczy wzorów.

3. Stół rozkładany

Kolejny niezbędny element salonu to stół do spożywania posiłków. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się stół okrągły, z możliwością rozkładania. Projektując mały salon powinniśmy również zwracać szczególną uwagę, z czego zrobione są meble. Powierzchnie o gładkim, błyszczącym wykończeniu odbijają światło i tym samym optycznie powiększają. Stół w kolorze białym da wrażenie głębi i nada wnętrzu eleganckiego charakteru. Z kolei przezroczyste, plastikowe krzesła pozwolą sprawić, że mały pokój dzienny wyda się większy.

4. Odpowiednie oświetlenie

Urządzając salon warto zadbać o to, aby był on jak najlepiej oświetlony. Stojącą lampę, która często zajmuje sporo miejsca, warto zastąpić lampą sufitową lub kinkietem z możliwością regulacji kierunku padania światła, jak np. te dostępne na www.designtown.pl. Warto zainwestować też w LEDowe podświetlenia szafek. Bardzo ważne jest również, żeby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Okien nie należy zasłaniać ciężkimi, grubymi zasłonami, tylko pozostawić jedynie delikatne firanki, a w miarę potrzeb zamontować dodatkowo np. rolety.

5. Lustra

Świetnym trikiem na optyczne powiększenie przestrzeni będą lustra. Można umieścić je na drzwiach szafy, na ścianach w salonie czy nad komodą. W ten sposób nasza przestrzeń wyda się większa i nabierze głębi. Ciekawy efekt da duże poziome lustro, powieszone na dwóch ścianach stykających się w jednym kącie. W miarę możliwości warto powiesić lustro np. naprzeciwko wejścia do przedpokoju, korytarz będzie odbijał się w lustrze w salonie, przez co nasz pokój dzienny będzie optycznie dłuższy.

Kolejnym rozwiązaniem, które znakomicie sprawdzi się w małym pomieszczeniu będzie błyszcząca podłoga, która odbijając światło, powiększy powierzchnię. Sporą popularnością cieszy się połyskująca podłoga z żywicy epoksydowej. Można również postawić na polerowany gres lub podłogę z desek pomalowanych kryjącą emalią z połyskiem.

Odpowiednia aranżacja małego salonu sprawi, że będzie on praktyczny, ale też urządzony z pomysłem oraz ze smakiem i z pewnością zrobi fenomenalne wrażenie. Jeśli nasz salon ma być przytulny, a my mamy się w nim dobrze czuć, warto wyzbyć się chaosu i zadbać o porządek i ład. W przypadku małego pokoju, im mniej mebli, drobiazgów, kolorów, tym lepiej. Dzięki temu pomieszczenie nie będzie wydawać się przytłaczające i stanie się świetnym miejscem zarówno na relaks, jak i spotkania z przyjaciółmi.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ