Tuesday, April 23, 2024
Home / Moda  / Design  / 5 kroków do kuchni marzeń według Beautiful Minds

5 kroków do kuchni marzeń według Beautiful Minds

Bez względu na to czy jesteśmy amatorami domowego kucharzenia, czy stołujemy się na mieście, czy otacza nas chłodny minimalizm czy stare drewno i pachnące w donicach zioła – kuchnia zawsze jest sercem domu.

błędy w kuchni, portal Miasto Kobiet

Bez względu na to czy jesteśmy amatorami domowego kucharzenia, czy stołujemy się na mieście, czy otacza nas chłodny minimalizm czy stare drewno i pachnące w donicach zioła – kuchnia zawsze jest sercem domu.

To w kuchni kończą się rozpoczęte w salonie domowe imprezy. To tutaj toczą się rodzinne narady i przyjacielskie zwierzenia przy kubku kawy. Tutaj przygotowujemy świąteczne dania i romantyczne kolacje. Bez kuchni po prostu nie ma domu. Jak ją urządzić i jakich błędów uniknąć przy jej projektowaniu radzi Marta Maria Eljasiak, właścicielka pracowni projektowej Beautiful Minds.

Poznaj pięć kroków do stworzenia idealnej przestrzeni

Krok 1: Wybierz styl

Po pierwsze staraj się nie aranżować kuchni „w oderwaniu” od stylu całego domu. Jeśli salon urządziłaś już w stylu nowoczesnym, nie szalej z kuchnią w stylu rustykalnym. Najlepiej bowiem wygląda mieszkanie urządzone w spójnym, harmonijnym klimacie. Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie takiego efektu wymaga sporej konsekwencji. Warto najpierw poznać składniki danego stylu, a dopiero potem kompletować meble i dodatki. Decydując się np. na styl retro, szukaj wysmakowanych elementów kuchni: płytek typu metro czy kolorowej lodówki. Zupełnie inaczej będzie wyglądała kuchnia w stylu prowansalskim, która ma urzekać prostotą. Tu dominować będą: surowe drewno oraz subtelne połączenia oliwkowych zieleni, beżu i lawendy. Z kolei styl nowoczesny to przede wszystkim biel, czerń, szkło oraz… minimum bibelotów.

Krok 2: Skorzystaj z zasad ergonomii

Aby uniknąć szukania noża po całej kuchni, warto mądrze rozmieścić meble i szafki. Nie tylko w odpowiedniej odległości od siebie, ale i odpowiedniej kolejności. Najlepiej podziel kuchnię na pięć zasadniczych stref: zapasów (lodówka, suche produkty), przechowywania (sztućce, naczynia, szklanki, kubki), zmywania (zlew, zmywarka, kosze na śmieci), przygotowywania (blat roboczy, deski, przyprawy, świeże zioła, miski) oraz gotowania/pieczenia (kuchnia, piekarnik, garnki). Dla osoby praworęcznej strefy powinny być zaplanowane według wskazówek zegara. Dla leworęcznej –odwrotnie.

Krok 3: Postaw na użyteczność

Prawidłowy ciąg technologiczny to lodówka – zlew – kuchenka gazowa – oddzielone od siebie odpowiednimi rozmiarami blatu roboczego niezbędnego do przygotowywania posiłków. Zmywarka powinna znajdować się pod zlewem lub w niedalekiej odległości od niego. Dzięki takiemu zastosowaniu ergonomii w kuchni zawsze wszystko będziesz mieć pod ręką. Skrócisz też czas gotowania do 30%, a czas przygotowywania potraw nawet do 60%.

Krok 4: Pamiętaj o ważnych elementach

Wybierając piękne płytki podłogowe, oryginalne miski i cieszące oko akcesoria kuchenne, często zapominamy o innych ważnych elementach. Mowa o wentylacji i okapie. Dziś nie muszą być one na siłę wkomponowanymi produktami kuchni, ale mogą być nawet jej największą ozdobą. Nowoczesne okapy Fabera w kształcie spadającej kropli lub okapy z kryształami Swarovskiego, zaskakują niesamowitym designem do tego stopnia, że na pierwszy rzut oka nie wiemy czy to lampa czy może inna, oryginalna ozdoba.

Krok 5: Unikaj podstawowych błędów

Jednym z najpopularniejszych błędów przy projektowaniu kuchni jest wybór złej wysokości blatu roboczego. Musi być on dobrany odpowiednio do Twojego wzrostu. Nie ma tutaj utartych standardów, podobnie jak z szafkami wiszącym, do których powinnaś mieć swobodny dostęp. Kolejną ważną kwestią jest lokalizacja względem stron świata. Kuchnia powinna być projektowana od północy, a nie od południa – ze względu na światło dzienne. Warto również zwracać uwagę na właściwy dobór materiałów wykończeniowych. Nie wszystko, co piękne nadaje się do stref mokrych czy gorących. Zastanów się wcześniej, gdzie będziesz np. miksować, by dobrze rozmieścić lokalizację gniazdek elektrycznych. Zwróć szczególną uwagę również na oświetlenie: nad blatem roboczym, okapowe oraz sufitowe oświetlające miejsce pracy.

Marta Eljasiak właściciel pracowni projektowej Beautiful Minds 

Beautiful Minds ul. Kliska 23/32 Warszawa, tel. 698 692 704

Zapraszamy również na naszą stronę www.beautifulminds.pl

 

Oceń artykuł
3 komentarze
  • Ada 6 marca, 2016

    Ważne są także akcesoria kuchenne. Dużą ofertę można znaleźć np. tutaj http://www.conrad.pl/AGD-Urz%C4%85dzenia-kuchenne.htm?websale8=conrad&ci=SHOP_AREA_40359

  • zzzzzzzz 6 marca, 2016

    Najlepiej kupić takie akcesoria, których często będziemy używać. Ja ostatnio zastanawiam się nad kupnem blendera..

  • Pingback:W najnowszym numerze Miasta Kobiet przedstawiamy jak zaprojektować idealną kuchnię | 22 marca, 2016

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ