Thursday, March 27, 2025
Home / Kultura  / 5 kreskówek dla dorosłych do których trzeba mieć dystans

5 kreskówek dla dorosłych do których trzeba mieć dystans

Lubisz czarny humor i ciekawe animacje? Oto 5 kreskówek dla dorosłych, które wymagają dużego dystansu, ale mogą cię zainteresować!

family guy, głowa rodziny, fox, peter griffin,

„Family Guy" /fot. flickr.com

Jeśli kreskówki wciąż kojarzą się wam z grzecznymi bajkami dla dzieci, najlepiej takimi, które uczą i bawią to powinniście zapoznać z poniższymi pozycjami. Animacje pełne prześmiewczości, przemocy, wulgaryzmów, czy czarnego humoru to nisza, w której odnalazło się wielu producentów. Bajki dla dorosłych to rozrywka, która wytyka błędy, krytykuje je, ale zostawia z pewnymi przemyśleniami, a nawet morałem

family guy, głowa rodziny, fox, peter griffin,

„Family Guy” /fot. flickr.com

„Family Guy” („Głowa rodziny”)
Dla mnie to serial numer jeden, jeśli chodzi o kreskówki dla dorosłych. Nie ma drugiego takiego, który tak mocno „jedzie po bandzie”, nie oszczędzając nikogo. Wyśmiewa się po równo z kobiet, mężczyzn, polityki, religii, niepełnosprawności, czy ogólnie społeczeństwa USA. Serial opowiada o rodzinie Gryffinów, którzy mieszkają w fikcyjnym mieście Quahog. Tytułowy bohater to Peter Gryffin, mężczyzna nieco upośledzony, który często pakuje się w dziwne, często absurdalne sytuacje. Inni członkowie rodziny to jego żona Lois, jedyny głos rozsądku oraz ich dzieci: Meg (a właściwie Megatron, ponieważ Peter postanowił sobie zażartować nowo narodzonej córki), Chris oraz Stewie, roczne niemowlę. Towarzyszy im przyjaciel rodziny – pies Brian.
Twórcą programu jest Seth MacFarlane (którego możecie kojarzyć z „Teda” lub piosenki o piersiach znanych aktorek), a jego premiera odbyła się jeszcze w 1999 r. „Family Guy” to jeden z najbardziej kontrowersyjnych seriali, wielokrotnie za swoje niewybredne żarty ściagany z anteny. Najgłośniejszą taką sprawą, za którą serial „oberwał” było obrażenie dziecka byłej gubernator Alaski, chorującego na zespół Downa.
Żeby móc oglądać ten serial, trzeba mieć naprawdę ogromny dystans i choć trochę rozumieć czarny humor. Moim zdaniem najciekawszą postacią jest w nim Stewie, niemowlę, z ambicjami do zawładnięcia światem, nienawidzący swojej matki, którą często próbuje zwyczajnie zabić; mający dziwną relacje z psem Brianem, często o podtekście seksualnym. Jeśli taka mieszanka nie przemawia do was w sposób zachęcający – nie próbujcie tego, chociaż naprawdę warto.

Get ready to laugh and cry! #FamilyGuy is back for a new season, October 1 on @foxtv! ?

Post udostępniony przez Family Guy (@familyguyfox)

„South Park” („Miasteczko South Park”)
Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman i Kenny McCormick to czwórka przyjaciół z trzeciej klasy, którzy przeżywają ze sobą niesamowite przygody. Mieszkają w miasteczku, South Park, niezwykłym miejscu, usytuowanym pod aktywnym wulkanem, które często jest nawiedzane przez UFO. Razem przeżywają trudy dorastania (a te dla ośmioletnich chłopców są niebagatelne), z których zazwyczaj wychodzą cało, nie licząc Kyle’a, który jest uśmiercany w prawie każdym odcinku.
Serial jest stricte dla dorosłych. Oprócz wulgarnego języka, bardzo często porusza tematy związane z polityką, satyrycznym przedstawieniu amerykańskich celebrytów, czy popkultury ogólnie. Większość odcinków powstaje na kilka dni od ich telewizyjnej premiery, po to, aby mogły one poruszać jak najbardziej aktualne tematy. Wyemitowano już 20 sezonów, a twórcy – Trey Parker i Matt Stone – mają zamówienie na kolejne 3. Emisja serialu jest rozplanowana do 2019 r.

We saved a seat on the couch for you. Join us for the last night of Clusterfest in San Francisco.

Post udostępniony przez South Park (@southpark)

„Rick i Morty”
Czarny humor nie musi być nudny i dotyczyć tylko spraw nam bliskich, wręcz przyziemnych. Ten serial to idealne połączenie dla fanów niewybrednych żartów oraz podbijania przestrzeni kosmicznej. Opowiada o losach zwyczajnego chłopca – Morty’ego, który zbliża się do swojego dziadka Ricka, wybitnego naukowca i odkrywa, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. A to najmniejsze z jego zmartwień.
Myślę, że konwencja serialu, którego producentami są Justin Roiland i Dan Harmon, może nieco zmylić dorosłego widza. Nie dajmy się jednak zwieść. Rick, oprócz tego, że jest genialnym naukowcem – jest też alkoholikiem w zaawansowanym stadium choroby. Często zmusza swojego wnuka do towarzyszenia mu w podróżach poprzez alternatywne wymiary, wciąga w nielegalne interesy oraz przemyt. Nie brak tu inwazji obcych, czy podbijania świata przez inne rasy (np. psy).
Serial powstał jeszcze w 2013 r., jednak prawdziwą popularność u nas zyskuje dopiero teraz. Jego premiera na polskim Comedy Central odbyła się raptem miesiąc temu, jest dostępny też na platformie Netflixa.

It’s fun to see a cowboy version of yourself. #rickandmorty #rickweek

Post udostępniony przez Rick and Morty on Adult Swim (@rickandmorty)

„Robot Chicken”
Prawdziwa gratka dla fanów rzeczy dziwnych. Serial na niezwykłą formę, składa się z krótkich scen, parodiujących współczesną popkulturę w sposób nieoczywisty i nieprzewidywalny. Twórcy programu Seth Green i Matthew Senreich, wykorzystują technikę animacji poklatkowej, wykorzystując zabawki, lalki, plastelinę czy inne przedmioty jako swoich bohaterów.
Serial powstał w 2005 r. i liczy już 6 sezonów. Ciężko jest określić tematy jakie porusza, ale może być to zarówno dzień z życia Transformersów, przygody Świętego Mikołaja, czy historia „wilkołak kontra jednorożec”. W każdym odcinku gościnnie użyczają głosu znane osoby. Do tej pory udział wzięły takie osobistości jak: Scarlett Johansson, George Lucas, czy Hugh Hefner. Czy trzeba lepszej rekomendacji?

Characters worth mounting. #robotchicken

Post udostępniony przez Robot Chicken (@robotchicken)

„Brickleberry”
Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym parku narodowym Brickleberry. Opowiada o losach strażników, którzy próbują walczyć z zamknięciem ich parku. Jest to grupa ludzi o cechach zupełnie do siebie nie pasujących i sprzecznych wyznawanych wartościach. Mamy tutaj kierownika Steve’a, który opiekuje się przygarniętym niedźwiadkiem Malloy’em – misiem, z zamiłowaniem do słodyczy, przemocy i używek. Jest też strażnik Woodrow, który zrobi wszystko, aby utrzymać tytuł pracownika miesiąca; czarnoskóry Denzel z upodobaniem do kradzieży; piękna Ethel, wzór do momentu, w którym nie napije się alkoholu oraz brzydka lesbijka Connie.
Mordowanie zwierząt w rezerwacie przyrody to jedno z niewielu „grzechów” tego serialu. Możemy zobaczyć tam liczne kradzieże, nadużycia władzy, czy ogromne zamiłowanie do narkotyków niektórych postaci. Być może dlatego zakończono jego produkcję po 3 sezonie, co ogromnie zasmuciło wielu fanów czarnego humoru. W tym momencie serial jest emitowany na antenie Comedy Central, polecam widzom, których nie oburzy tak ciężki humor.

Powyższe seriale to tylko niektóre z ogromu animacji dla dorosłych. Wielokrotnie krytykowane i ściągane z anteny – coś w sobie mają, że większość z nich powraca jak bumerang lub, mimo przeciwności, dalej powstają ich kolejne sezony. Może to szczerość w ich ocenie społeczeństwa, może to, że nie robią podziałów na lepszych i gorszych. Trudno ocenić, lepiej po prostu obejrzeć.

Klaudia Bobela

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ